Потрошачко ћоше: Воће јефтиније на пијаци, а поврће у маркетима
НОВИ САД: Јучерашње право зимско, хладно време утицало је на Новосађане који су одлазак на пијацу, овог пута Футошку, одгодили за неки други, барем мало топлији дан.
Тако је екипа „Дневника” ту пијацу затекла полупразну, док су преостали продавци вредно продавали своју робу и грејали се како су умели. Неколико тезги је било попуњено поврћем, воћем, зачинима, тестенинама, коштуњавим воћем, разноразним производима и зимницом. Иако неки практикују супермаркете за куповину воћа и поврћа, онима који воле ту робу да пазаре на пијацама – јуче ни зима није могла ништа. Они су дошли на Футошку пијацу и за килограм кромпира издвојили од 45 до 60 динара, за исту количину парадајза – око 150, док су килограм краставаца платили 200.
Килограм карфиола тамо стаје око 250 динара, док броколи кошта од 150 до 200. Тиквице и даље красе тезге Футошке пијаце и за килограм је потребно издвојити 200 динара, док килограм купуса кошта 30. Неколико суграђана је навело да су почели да купују спанаћ, који на тој пијаци кошта 200 динара (цена за килограм очишћеног). Комад целера стаје 50 динара, а комад белог лука 40, или је могуће купити три за 100 динара.
Када је у питању воће на тој пијаци, килограм банана се може купити и за 60 и 70 динара, а многима омиљене слатке мандарине стају од 80 до 130. На једној тезги је актуелна и акција „два килограма мандарина за 130 динара”. За килограм naranyi потребно је издвојити око 80 динара, а за исту количину различитих врсти јабука – 60.
Валерија Јовић, доктор стоматологије:
Зависи, трудим се да купујем на пијаци, али ако ми се нешто једе увече, морам ићи у супермаркет. Пијацу бирам зато што подржавам нашу домаћу производњу и генерално волим осећај кад идем на пијацу, осећам се корисно (смех).
Данас сам купила јабуке, naranyе, лимун и јаја и сад идем да нађем неко поврће. Имам неколико продаваца код којих купујем већ годинама, тако да сам задовољна и квалитетом, а и ценама.
Светлана Глумац, пензионерка:
На пијацу долазим кад је лепо време, а сад кад је корона – много ређе. Данас сам морала да дођем због славе и узела сам мало ораха. Воће и поврће углавном купујем у маркетима.
Задовољна сам квалитетом, а цене су ми све исте, не занима ме то много. У овом периоду купујем све од воћа, од лимуна, naranyе, нара, а и од поврћа. Не постоји поврће и воће које ја не купим, ипак је сад потребно више витамина Це.
Кардељ Стојковић, пензионер:
Воће и поврће купујем понекад на пијаци, али више у супермаркетима јер је тамо роба повољнија и на миру можеш бирати оно што ти је потребно, док то на пијаци не можеш, а чини ми се да на пијаци и закидају с килажом.
Ипак, квалитет је можда мало бољи на пијаци. У овим зимским данима купујем углавном бундеве, суве шљиве и коштуњаво воће. Поврће пак сада купујем у мањој мери.
Мирјета Хазири, сервирка:
Више волим да купујем воће и поврће на пијаци, али идем и у супермаркет некада, све зависи од тога како сам расположена тог дана.
Ипак, на пијаци је избор већи и лепши него у радњи, а једном недељно долазим на пијацу сигурно. Ових дана у већој мери купујем воће него поврће. Данас сам купила мандарине, ананас и јабуке. Задовољна сам квалитетом, а не примећујем разлике у ценама.
Ради бољег поређења, екипа „Дневника” свратила је и у супермаркет „Макси”, где килограм купуса кошта 20 динара, што је јефтиније од оног на Футошкој пијаци, као и кромпир, чији килограм стаје око 40 динара. Иако је понеко поврће повољније, воће је углавном јефтиније на пијаци те тако у „Максију” килограм јабука ајдаред стаје 96 динара, мандарине 125, док су банане 110. За корпицу кивија је потребно издвојити 100 динара, а килограм црвеног грејпа кошта 115, док често неизбежан додатак за чај у ове хладне дане – лимун, стаје 125.
Иако је Футошка пијаца била полупразна, понуда коштуњавог воћа је била и те како богата, а суграђани с којима смо разговарали су истакли да радо купују „слатке здраве грицкалице”. Тако је за килограм сувих смокава потребно издвојити око 500 динара, за исту количину сувог грожђа од 300 до 400, док килограм бруснице кошта око 600. Килограм многима омиљене, суве кајсије стаје од 500 до 650 динара, индијски орах је 1.000 динара, а бразилски орах 900. Љубитељи пистаћа на тој пијаци за килограм треба да издвоје око 1.200 динара, за килограм ораха 900, за сиров бадем 700, а за печен 800.
Упркос хладном времену и снегу, вредни произвођачи редовно излажу своје производе и чекају лепше дане, а купци долазе редовно, а у највећем броју, како сазнајемо од продаваца, викендом.
К. Ивковић Ивандекић