Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Potrošačko ćoše: Voće jeftinije na pijaci, a povrće u marketima

19.01.2021. 12:08 12:13
Piše:
Foto: Dnevnik (Vanja Fifa)

NOVI SAD: Jučerašnje pravo zimsko, hladno vreme uticalo je na Novosađane koji su odlazak na pijacu, ovog puta Futošku, odgodili za neki drugi, barem malo topliji dan.

Tako je ekipa „Dnevnika” tu pijacu zatekla polupraznu, dok su preostali prodavci vredno prodavali svoju robu i grejali se kako su umeli. Nekoliko tezgi je bilo popunjeno povrćem, voćem, začinima, testeninama, koštunjavim voćem, raznoraznim proizvodima i zimnicom. Iako neki praktikuju supermarkete za kupovinu voća i povrća, onima koji vole tu robu da pazare na pijacama – juče ni zima nije mogla ništa. Oni su došli na Futošku pijacu i za kilogram krompira izdvojili od 45 do 60 dinara, za istu količinu paradajza – oko 150, dok su kilogram krastavaca platili 200.

Kilogram karfiola tamo staje oko 250 dinara, dok brokoli košta od 150 do 200. Tikvice i dalje krase tezge Futoške pijace i za kilogram je potrebno izdvojiti 200 dinara, dok kilogram kupusa košta 30. Nekoliko sugrađana je navelo da su počeli da kupuju spanać, koji na toj pijaci košta 200 dinara (cena za kilogram očišćenog). Komad celera staje 50 dinara, a komad belog luka 40, ili je moguće kupiti tri za 100 dinara.

Kada je u pitanju voće na toj pijaci, kilogram banana se može kupiti i za 60 i 70 dinara, a mnogima omiljene slatke mandarine staju od 80 do 130. Na jednoj tezgi je aktuelna i akcija „dva kilograma mandarina za 130 dinara”. Za kilogram naranyi potrebno je izdvojiti oko 80 dinara, a za istu količinu različitih vrsti jabuka – 60.


Pitali smo Novosađane: Gde kupujete voće i povrće i da li ste zadovoljni kvalitetom?

Valerija Jović, doktor stomatologije:

Zavisi, trudim se da kupujem na pijaci, ali ako mi se nešto jede uveče, moram ići u supermarket. Pijacu biram zato što podržavam našu domaću proizvodnju i generalno volim osećaj kad idem na pijacu, osećam se korisno (smeh).

Danas sam kupila jabuke, naranye, limun i jaja i sad idem da nađem neko povrće. Imam nekoliko prodavaca kod kojih kupujem već godinama, tako da sam zadovoljna i kvalitetom, a i cenama.

Svetlana Glumac, penzionerka:

Na pijacu dolazim kad je lepo vreme, a sad kad je korona – mnogo ređe. Danas sam morala da dođem zbog slave i uzela sam malo oraha. Voće i povrće uglavnom kupujem u marketima.

Zadovoljna sam kvalitetom, a cene su mi sve iste, ne zanima me to mnogo. U ovom periodu kupujem sve od voća, od limuna, naranye, nara, a i od povrća. Ne postoji povrće i voće koje ja ne kupim, ipak je sad potrebno više vitamina Ce.

Kardelj Stojković, penzioner:

Voće i povrće kupujem ponekad na pijaci, ali više u supermarketima jer je tamo roba povoljnija i na miru možeš birati ono što ti je potrebno, dok to na pijaci ne možeš, a čini mi se da na pijaci i zakidaju s kilažom.

Ipak, kvalitet je možda malo bolji na pijaci. U ovim zimskim danima kupujem uglavnom bundeve, suve šljive i koštunjavo voće. Povrće pak sada kupujem u manjoj meri.

Mirjeta Haziri, servirka:

Više volim da kupujem voće i povrće na pijaci, ali idem i u supermarket nekada, sve zavisi od toga kako sam raspoložena tog dana.

Ipak, na pijaci je izbor veći i lepši nego u radnji, a jednom nedeljno dolazim na pijacu sigurno. Ovih dana u većoj meri kupujem voće nego povrće. Danas sam kupila mandarine, ananas i jabuke. Zadovoljna sam kvalitetom, a ne primećujem razlike u cenama.


Radi boljeg poređenja, ekipa „Dnevnika” svratila je i u supermarket „Maksi”, gde kilogram kupusa košta 20 dinara, što je jeftinije od onog na Futoškoj pijaci, kao i krompir, čiji kilogram staje oko 40 dinara. Iako je poneko povrće povoljnije, voće je uglavnom jeftinije na pijaci te tako u „Maksiju” kilogram jabuka ajdared staje 96 dinara, mandarine 125, dok su banane 110. Za korpicu kivija je potrebno izdvojiti 100 dinara, a kilogram crvenog grejpa košta 115, dok često neizbežan dodatak za čaj u ove hladne dane – limun, staje 125.

Iako je Futoška pijaca bila poluprazna, ponuda koštunjavog voća je bila i te kako bogata, a sugrađani s kojima smo razgovarali su istakli da rado kupuju „slatke zdrave grickalice”. Tako je za kilogram suvih smokava potrebno izdvojiti oko 500 dinara, za istu količinu suvog grožđa od 300 do 400, dok kilogram brusnice košta oko 600. Kilogram mnogima omiljene, suve kajsije staje od 500 do 650 dinara, indijski orah je 1.000 dinara, a brazilski orah 900. Ljubitelji pistaća na toj pijaci za kilogram treba da izdvoje oko 1.200 dinara, za kilogram oraha 900, za sirov badem 700, a za pečen 800.

Uprkos hladnom vremenu i snegu, vredni proizvođači redovno izlažu svoje proizvode i čekaju lepše dane, a kupci dolaze redovno, a u najvećem broju, kako saznajemo od prodavaca, vikendom.

K. Ivković Ivandekić

Piše:
Pošaljite komentar
POTROŠAČKO ĆOŠE Snižena zimska garderoba

POTROŠAČKO ĆOŠE Snižena zimska garderoba

13.01.2021. 12:24 12:26
Potrošačko ćoše: Prirodni čajevi i lekovito bilje

Potrošačko ćoše: Prirodni čajevi i lekovito bilje

25.11.2020. 11:28 11:30