ПОТРОШАЧКО ЋОШЕ На Футошку пијацу стигле ротквице и млади лук
Пијачне тезге и даље су богате „зимским” воћем, међутим, прве ротквице и пушле младог лука увелико се назиру у редовима.
Млади лук већ је попримио „прави” пролећни изглед, а може се наћи по 40 динара пушла или три за 100 динара. Неизоставне су и ротквице, чија је цена 60 динара, а ту је и млади јесењи спанаћ по 120 динара килограм.
У јеку актуелног грипа популарни природни антибиотик бели лук се може наћи за 20 динара комад. Кад је реч о тој намирници, ситуација је боља него prеthodnе године, када су временске прилике преполовиле принос. Исто важи и за зелену салату, које сада има у изобиљу по 35 до 45 динара главица, док је прошле године у ово време достизала „папрену” цену од 100 динара услед леденог таласа.
Зима је, надајмо се, на измаку, али они којима су залихе киселиша при крају, могу попунити своју оставу јер се по неким тезгама зимница још може наћи. Килограм рибанца могуће је приуштити за свега 100 динара, а мора се признати да је та цена вредна уштеде времена, као и изостанка непријатног мириса из каце за купус.
Љубитеље јужног воћа сигурно су обрадовале и килограмске корпице уредно упакованог кивија по 100 динара. Ипак, прва асоцијација на јужно воће су лимун, pomoranyе и мандарине. Цена килограма лимуна је око 120 динара, мандарина 110, док су naranyе најјефтиније, а цена се креће од 70 до 90 динара, у зависности од величине плода.
Јабуке и банане током целе године радо се конзумирају. За два килограма златног делишеса, односно килограм банана, потребно је издвојити до 150 динара.
Осим воћа и поврћа, поред намирница које се доносе из Мађарске, на пијачним тезгама могу се наћи и домаћи сухомеснати производи. Цена килограма сланине, као и оне од мангулице је око 500 динара, домаћа панчета кошта 650, а килограм печенице, шунке и кулена је 1.100 динара.
С обзиром на то да се ближи и 8. март, Дан жена, појавили су се и први мањи цветни аранжмани у саксијама по 100 и 200 динара.
С. Ковач, Б. Павковић