Поскупљење боравка у вртићу неће бити удар на родитељски џеп
Иако је Градско веће 31. маја, после више од седам година, донело одлуку о поскупљењу боравка деце у предшколским установама, родитељи ће и даље плаћати исту цену, кажу за „Дневник” из Кабинета градоначелника.
Наиме, по тврдњама из Градске куће, разлика у износу пашће на терет буџета Градске управе за социјалну и дечју заштиту. За те намене Град ће до краја године издвојити око 69 милиона динара.
Како се наводи у одговорима нашем листу, Град јесте донео нову економску цену боравка у „Радосном детињству” од 22.500 динара месечно, од чега родитељи чија деца иду вртић, плаћају 20 одсто. Појединачно учешће родитеља у цени боравка утврђује се кроз прописе којима се обезбеђује финансијска подршка родитељима деце уписане у „Радосно детињство”, и то за период од 1. јула до 31. децембра ове године.
„То значи да ће родитељи и убудуће исто плаћати услугу боравка деце у вртићима, а разлику у цени сносиће Градска управа за социјалну и дечију заштиту, у висини разлике између до сада важеће цене и економске цене која ће се примењивати од 1. јула 2018. године, како се повећање економске цене не би одразило на материјални положај родитеља“, стоји у одговорима из Градске куће.
Колико ће вртићи коштати Град
По новом ценовнику, родитељи би за целодневни боравак плаћали 4.500 динара, а за полудневни 1.636,36, али уместо њих ће разлику плаћати Град преко Градске управе за социјалну и дечју заштиту, и то за дете од једне до три године 623,8 динара, за дете од три до пет и по година 1.842,72, за дете у припремном предшколском програму у целодневном трајању 1.402,32 и за дете у полудневном боравку у трајању од четири сата дневно 595,59 динара. Осим 69 милиона динара за ту намену, Градска управа за социјалну и дечју заштиту обезбедиће 27 милиона за категорије деце која су ослобођена плаћања. За пола године из буџета Града Градска управа за образовање је по новој цени ребалансом буџета обезбедила 1.047.600.000 динара.
Уместо досадашње три ценовне категорије: за децу од једне до три године, између три и седам, и између пет и седам година; сада су цене одређене дужином боравка: за децу од шест месеци до припремног предшколског програма, за целодневни боравак цена је поменутих 22.500 динара, док је за полудневни боравак она 8.181,82 динара. Припремни предшколски програм кошта 20.298 динара месечно по детету.
Без обзира на то што је Нови Сад у протекле четири године отворио највише вртића, тачније 50 нових васпитно-образовних група, због сталног прилива становништва расте број пријављене деце, па Град предузима даље кораке.
„Завршава се пројектно-техничка документација за изградњу новог објекта. У преговорима смо с Министарством просвете, које је за ту намену обезбедило кредит Светске банке“, изјавила је начелница Градске управе за образовање Лидија Томаш.“ Осим тога, ребалансом buyеta планирамо израду пројеката за проширење неколико постојећих вртића у приградским насељима, где су најдуже листе чекања, а у завршној фази је и изградња централне кухиње, која ће ускоро почети рад.“
С. Милачић