Poskupljenje boravka u vrtiću neće biti udar na roditeljski džep
Iako je Gradsko veće 31. maja, posle više od sedam godina, donelo odluku o poskupljenju boravka dece u predškolskim ustanovama, roditelji će i dalje plaćati istu cenu, kažu za „Dnevnik” iz Kabineta gradonačelnika.
Naime, po tvrdnjama iz Gradske kuće, razlika u iznosu pašće na teret budžeta Gradske uprave za socijalnu i dečju zaštitu. Za te namene Grad će do kraja godine izdvojiti oko 69 miliona dinara.
Kako se navodi u odgovorima našem listu, Grad jeste doneo novu ekonomsku cenu boravka u „Radosnom detinjstvu” od 22.500 dinara mesečno, od čega roditelji čija deca idu vrtić, plaćaju 20 odsto. Pojedinačno učešće roditelja u ceni boravka utvrđuje se kroz propise kojima se obezbeđuje finansijska podrška roditeljima dece upisane u „Radosno detinjstvo”, i to za period od 1. jula do 31. decembra ove godine.
„To znači da će roditelji i ubuduće isto plaćati uslugu boravka dece u vrtićima, a razliku u ceni snosiće Gradska uprava za socijalnu i dečiju zaštitu, u visini razlike između do sada važeće cene i ekonomske cene koja će se primenjivati od 1. jula 2018. godine, kako se povećanje ekonomske cene ne bi odrazilo na materijalni položaj roditelja“, stoji u odgovorima iz Gradske kuće.
Koliko će vrtići koštati Grad
Po novom cenovniku, roditelji bi za celodnevni boravak plaćali 4.500 dinara, a za poludnevni 1.636,36, ali umesto njih će razliku plaćati Grad preko Gradske uprave za socijalnu i dečju zaštitu, i to za dete od jedne do tri godine 623,8 dinara, za dete od tri do pet i po godina 1.842,72, za dete u pripremnom predškolskom programu u celodnevnom trajanju 1.402,32 i za dete u poludnevnom boravku u trajanju od četiri sata dnevno 595,59 dinara. Osim 69 miliona dinara za tu namenu, Gradska uprava za socijalnu i dečju zaštitu obezbediće 27 miliona za kategorije dece koja su oslobođena plaćanja. Za pola godine iz budžeta Grada Gradska uprava za obrazovanje je po novoj ceni rebalansom budžeta obezbedila 1.047.600.000 dinara.
Umesto dosadašnje tri cenovne kategorije: za decu od jedne do tri godine, između tri i sedam, i između pet i sedam godina; sada su cene određene dužinom boravka: za decu od šest meseci do pripremnog predškolskog programa, za celodnevni boravak cena je pomenutih 22.500 dinara, dok je za poludnevni boravak ona 8.181,82 dinara. Pripremni predškolski program košta 20.298 dinara mesečno po detetu.
Bez obzira na to što je Novi Sad u protekle četiri godine otvorio najviše vrtića, tačnije 50 novih vaspitno-obrazovnih grupa, zbog stalnog priliva stanovništva raste broj prijavljene dece, pa Grad preduzima dalje korake.
„Završava se projektno-tehnička dokumentacija za izgradnju novog objekta. U pregovorima smo s Ministarstvom prosvete, koje je za tu namenu obezbedilo kredit Svetske banke“, izjavila je načelnica Gradske uprave za obrazovanje Lidija Tomaš.“ Osim toga, rebalansom buyeta planiramo izradu projekata za proširenje nekoliko postojećih vrtića u prigradskim naseljima, gde su najduže liste čekanja, a u završnoj fazi je i izgradnja centralne kuhinje, koja će uskoro početi rad.“
S. Milačić