Помоција културе и слободног мишљења
Јединствен, тродневни Међународни интердисциплинарни скуп „Карловачки дани слободне мисли“ (КДСМ), пети по реду, намењен првенствено студентима основних, мастер и докторских студија, почео је јуче у Еколошком центру „Радуловачки“ у Сремским Карловцима.
У раду овогодишњег скупа, чија тема је „(Дис)функционалност друштвеног субјекта“ учествоваће двадесетак студената основних, мастер и докторских студија из Новог Сада, Београда, Крагујевца, Ниша и Загреба, који ће представити резултате својих научно-теоријских истраживања у склопу конференције која представља окосницу тог програма који организује Центар за афирмацију слободне мисли (ЦЕЗАСМ) – удружење младих које се бави осмишљавањем и реализацијом пројеката из области науке, културе и уметности.
Отварајући јубиларне, пете „Карловачке дане слободне мисли“, идејни творац и програмска координаторка ЦЕЗАСМ-а доц. др Андреа Ратковић истакла је да с поносом може да каже да у времену када су наука, култура и уметност готово маргинализовани, то удружење успешно истрајава у промоцији оних вредности за које сматра да су релевантне не само за појединце који делују у поменутим сферама већ и за друштво у целини.
– „Карловачки дани сободне мисли“, као главни пројекат ЦЕЗАСМ-а, у центру пажње имају критичко промишљање актуелних друштвених феномена, а ради афирмације културе слободног мишљења и ставаралаштва – рекла је Андреа Ратковић. – Намера нам је да у оквиру овогодишњег скупа промислимо системску (дис)функционалност као једну од битних карактеристика савременог човека. Дисфункционалност често маркирамо као нешто што је априори негативно и тако га доживљавамо. Жеља нам је да скренемо пажњу на то да дисфункционалност сама по себи није нужно негативна, већ се и те како може показати као позитивна и пожељна, али је битан контекст и околности које су својствене том контексту. С друге стране, на функционалност, када је нешто у функцији и функционише, обично гледамо позитивно. Ми смо хтели да укажемо и на то да бити у функцији није увек позитивно, штавише, да може бити врло негативно, али опет имајући у виду ширу слику.
Првог дана КДСМ-а приређена је и ретроспективна изложба, која је представила развојни пут скупа. Стручни део отпочео је панел-дискусијом на којој су учествовали др Душко Радосављевић с Факултета за правне и пословне студије „Др Лазар Вркатић“ у Новом Саду, др Тадија Стефановић с београдског Факултета савремених уметности и докторанди Лука Јанеш и Лука Перушић с Филозофског факултета у Загребу.
Скуп се завршава сутра сумирањем резултата.
З. Милосављевић