Pomocija kulture i slobodnog mišljenja
Jedinstven, trodnevni Međunarodni interdisciplinarni skup „Karlovački dani slobodne misli“ (KDSM), peti po redu, namenjen prvenstveno studentima osnovnih, master i doktorskih studija, počeo je juče u Ekološkom centru „Radulovački“ u Sremskim Karlovcima.
U radu ovogodišnjeg skupa, čija tema je „(Dis)funkcionalnost društvenog subjekta“ učestvovaće dvadesetak studenata osnovnih, master i doktorskih studija iz Novog Sada, Beograda, Kragujevca, Niša i Zagreba, koji će predstaviti rezultate svojih naučno-teorijskih istraživanja u sklopu konferencije koja predstavlja okosnicu tog programa koji organizuje Centar za afirmaciju slobodne misli (CEZASM) – udruženje mladih koje se bavi osmišljavanjem i realizacijom projekata iz oblasti nauke, kulture i umetnosti.
Otvarajući jubilarne, pete „Karlovačke dane slobodne misli“, idejni tvorac i programska koordinatorka CEZASM-a doc. dr Andrea Ratković istakla je da s ponosom može da kaže da u vremenu kada su nauka, kultura i umetnost gotovo marginalizovani, to udruženje uspešno istrajava u promociji onih vrednosti za koje smatra da su relevantne ne samo za pojedince koji deluju u pomenutim sferama već i za društvo u celini.
– „Karlovački dani sobodne misli“, kao glavni projekat CEZASM-a, u centru pažnje imaju kritičko promišljanje aktuelnih društvenih fenomena, a radi afirmacije kulture slobodnog mišljenja i stavaralaštva – rekla je Andrea Ratković. – Namera nam je da u okviru ovogodišnjeg skupa promislimo sistemsku (dis)funkcionalnost kao jednu od bitnih karakteristika savremenog čoveka. Disfunkcionalnost često markiramo kao nešto što je apriori negativno i tako ga doživljavamo. Želja nam je da skrenemo pažnju na to da disfunkcionalnost sama po sebi nije nužno negativna, već se i te kako može pokazati kao pozitivna i poželjna, ali je bitan kontekst i okolnosti koje su svojstvene tom kontekstu. S druge strane, na funkcionalnost, kada je nešto u funkciji i funkcioniše, obično gledamo pozitivno. Mi smo hteli da ukažemo i na to da biti u funkciji nije uvek pozitivno, štaviše, da može biti vrlo negativno, ali opet imajući u vidu širu sliku.
Prvog dana KDSM-a priređena je i retrospektivna izložba, koja je predstavila razvojni put skupa. Stručni deo otpočeo je panel-diskusijom na kojoj su učestvovali dr Duško Radosavljević s Fakulteta za pravne i poslovne studije „Dr Lazar Vrkatić“ u Novom Sadu, dr Tadija Stefanović s beogradskog Fakulteta savremenih umetnosti i doktorandi Luka Janeš i Luka Perušić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
Skup se završava sutra sumiranjem rezultata.
Z. Milosavljević