Положени венци поводом Дана ослобођења Новог Сада у I светском рату
НОВИ САД: Поводом обележавања 9. новембра - Дана ослобођења Новог Сада у Првом светском рату, градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и заменица председнице Скупштине Града Новог Сада Кристина Караић, заједно са делегацијом Савеза удружења ратника ослободилачких ратова Србије од 1912. до 1920. године и потомака, као и делегацијом Војске Србије, положили су венце на Спомен крст палим борцима од 1912-1918. године.
Помен страдалима одржало је свештенство Српске православне цркве. Градоначелник Вучевић честитао је суграђанима 103 године од ослобођења Новог Сада, истакавши да је 9. новембар један од најважнијих историјских датума, када је опредељена даља судбина за генерације Новосађана.
Деветог новембра коњички ескадрон Дунавске дивизије, Прве армије Војске Краљевине Србије, страдалне, славне и победничке, предвођен мајором Војиславом Бугарским, ушао је у Нови Сад и означио испуњење вишевековног сна, пре свега српског, али и осталог словенског становништва на територији Војводине. Што је почело хабзбуршким привилегијама и доласком Срба са Косова и Метохије, предвођеним Патријархом Арсенијем Чарнојевићем, те догађањима на Мајској скупштини у Сремским Карловцима, завршено је Великом народном скупштином 25. новембра 1918. године, када су ови простори уједињени са Краљевином Србијом. То је омогућило да данас овде стојимо на својој земљи, причамо својим језиком и пишемо својим писмом. Наши преци били су дубокоумни, са јасном стратегијом, пре свих Јаша Томић и Игњат Павлас. Порука Јаше Томића да се прво облачи српска кошуља, па онда југословенски капут, била је од историјског значаја, јер је очувала Војводину у овим оквирима, то јест јединство данашње Републике Србије. Сећамо се данас предака који су положили оно највредније што су имали на олтар отаџбине, а често су заборављени и потцењени. Морамо учити будуће генерације о њиховом величанственом подвигу. Од Цера, Колубаре, па све до албанске голготе, васкрснућа на Крфу и невероватног пробоја Солунског фронта и ослобођења, не само простора данашње Србије, већ свих јужнословенских народа. Ми смо донели слободу, а данас то неки дефинишу као окупацију. Данашње независности су створене на темељима српских жртава. Када бисмо одали минут ћутања за сваког страдалог нашег сународника у Првом светском рату, ћутали бисмо преко две године, четири месеца и 16 дана, толико их је погинуло, нагласио је градоначелник Вучевић.
Сећајући се славних предака, честитам и њиховим наследницима, припадницима Прве бригаде Копнене Војске Србије њихов празник и драго ми је што су и данас са нама, што увек заједнички обележавамо овај велики датум. Да чувамо мир и слободу и ценимо то што су наши преци учинили за нас, поручио је Милош Вучевић.