Пензионерске картице збуниле најстарије суграђане
Тек око 26 одсто од укупног броја старијих суграђана је до сада преузело бесплатне пензионерске картице у новосадској филијали Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање од маја, када су почеле да се деле, незванично сазнаје „Дневник”.
Дневно их се у тој филијали подели између 300 и 400, а сви који радним данима од 8 до 15 часова дођу у објекат Фонда ПИО на Житном тргу 3 ће уз приказ личног документа добити картицу, без обзира на то што је испрва било планирано да се оне преузимају по унапред утврђеном азбучном редоследу.
Пензионерске картице важе уз лични документ и од маја се користе за доказивање статуса корисника ради остваривања одређених попуста и уштеде новца у одређеним институцијама и установама у граду. Ипак, откако је почела њихова подела, нашу редакцију је звало неколико суграђана с недоумицом у којим то установама могу добити попусте и у чему је разлика у односу на досадашњи начин остваривања бенефита, те да ли су у обавези да преузму картице.
„Од пријатеља који су је узели сам чула да немају никакве бенефите, осим што сада у радњама, уместо одсечка од пензије и личне карте, могу показати само ту картицу и на тај начин остварити попуст од десет одсто за пензионере одређеним данима приликом куповине“, рекла је наша суграђанка Д. М.“ Других олакшица, попут попуста на карте за базене или позоришта, колико знам, тренутно нема. Још увек нисам узела пензионерску картицу јер имам проблема с куковима и теже се крећем, мада ми се ни не жури. Свакако сам планирала да је подигнем за сваки случај, ако се у међувремену нешто промени и у једном тренутку послужи у неке друге корисне сврхе.“
Како сазнајемо, свим привредним субјектима у граду је послат јавни позив да дају допринос у давању попуста, а у Фонду ПИО за наш лист кажу да су све локалне самоуправе у Србији упознате и укључене у систем промовисања картица за пензионере и да својом активношћу пружају помоћ суграђанима да би свој статус доказали у свакој ситуацији на безбедан, једноставан и комфоран начин.
Заштита података примарна
Како смо сазнали, старији суграђани нису у обавези да преузму картице и још увек свој статус могу доказивати уз приказ пензионог чека, односно извештаја о пензији, решења о оствареном праву или потврде коју на захтев могу добити у Фонду. Ипак, како наводе у Фонду ПИО, на тим документима су лични подаци који су видљиви и лако доступни па је један од главних циљева приликом увођења пензионерских картица био заштита података пензионера.„Од личних података се на картицама види само име и презиме корисника, а Фонд ПИО је једина институција која, у складу са законом, располаже базом података о пензионерима и гарантује тачност њиховог статуса“, поручују из Фонда.
„Искључиво од привредних субјеката зависи да ли ће пензионерима обезбедити попусте и погодности, и колике, а Фонд ПИО и локалне самоуправе свакако позивају све који су у могућности да на тај начин изађу у сусрет нашим најстаријим суграђанима“, навели су у Фонду ПИО за „Дневник”.“Информације које добијамо од филијала које су већ у поступку расподеле картица показују да се оне најчешће користе за остваривање попуста у трговинама, у градским и приградским превозима и за бесплатне или минималне накнаде коришћења спортских објеката и културних установа.“
И пензионери у Сремским Карловацима, Беочину, Жабљу, Темерину, Тителу и Бачком Петровцу могу преузети картице у тим општинама и то по режиму рада њихових испостава. Процес издавања не траје дуго, па уз приказ личног документа пензионери брзо добијају картицу. Припремљено их је око 73.000, а како кажу у Фонду ПИО, наставља се њихова израда и за оне који су право на пензију остварили након 26. фебруара, када је за потребе издавања урађен пресек у њиховој бази. Нови Сад је, после Београда, први град у којем је почела додела картица. Уколико пензионери нису у могућности лично да преузму картицу, то уместо њих може учинити онај ко има пуномоћ, и то уз приказ личног документа корисника у чије је име преузима. Трошкове израде сноси Фонд ПИО па ће сви пензионери картице добити бесплатно.
В. Бијелић – И. Миклоши