Озваничен почетак 25. летње школе црквеног појања
Пријемом у Патријаршијском двору у Сремским Карловцима, означен је почетак јубиларне 25. летње школе црквеног појања „Корнелију у спомен”, коју организује Друштво за неговање традиција и развој Сремских Карловаца.
Полазнике, четрдесетак певача из Србије, Црне Горе, Босне и Херцеговине и Израела, као и више од двадесеторо деце из Карловаца, поздравио је ректор Богословије „Свети Арсеније” протојереј-ставрофор Јован Петковић, један од честих учесника летњег кампа црквене музике у својству предавача.
„Четврт века је леп јубилеј, а надамо се, као што ми хришћани схватамо историју праволинијски – да је извор у Богу, да тече и да ће опет завршити у Богу – да ће и ова школа стално праволинијски да тече унапред“, рекао је ректор Петковић.
“Свети Исак Сирин каже да ништа не узноси душу ка Богу и небу као песма. Песма је та која разведрава, развесељава човека и отвара му небеске видике. Свети апостол Павле каже на једном месту „Јачајте у љубави, у братољубљу, изграђујте заједницу и напредујте у свему”. Желим вам да се руководите тим речима апостола Павла – да у току овог кампа јачате у љубави, заједништву, братољубљу и напредујете у свему.”
Овогодишња Летња школа црквеног појања, по традицији, почела је дан уочи завничног отварања, у недељу, окупљањем полазника у Сремским Карловцима. Низ предавања, која су незобилазни део програма седмодневне школе, отворила је првог дана ауторка програма тог јединственог музичког кампа проф. др Даница Петровић, осврћући се у свом излагању на протеклих 25 година трајања пројекта.
Ненад Ристовић о Карловачкој митрополији
Уместо спреченог академика Владете Јеротића, који је био предавач у готово свим летњим школама у Карловцима, предавање је синоћ одржала проф. др Даница Петровић. Данас је на реду проф. др Ненад Ристовић, који ће од 20 сати у Еколошком центру „Радуловачки” говорити о улози Карловачке митрополије у културној модернизацији српског народа.
Професорка Петровић је нагласила да је идеја летњих школа црквеног појања посвећених Корнелију Станковићу поникла у Сремским Карловцима, где је прва одржана 1993. године, а затим се проширила и на више места у Еперхији шумадијској, а потом и будимској. У тим двема епархијама одржала се десет година, док у Карловцима без прекида траје четврт века. За то време кроз карловачку школу је прошло близу 1.500 полазника из Србије, земаља у региону, али и из удаљенијих европских држава. Од 2001, осим хорске радионице, у програм рада увршћена је и појачка, а трећу годину заредом при школи делује и дечји хор.
Школа ове године траје до 6. августа. С одраслим певачима програм за завршни концерт у суботу, 5. августа, увежбавају диригенти Тамара Адамов Петијевић, др Предраг Ђоковић, Мила Радонић и Јован Стојановић, а с децом мр Милица Андрејевић и Александра Раденовић.
Одржавање школе помогли су епископ сремски Василије, Управа Министарства правде за сарадњу с црквама и верским заједницама, Општина Сремски Карловци, Министарство културе и информисања, „Шомин лагум“, Издавачка кућа „Платонеум“ винари Жарко Живановић и Предраг Бајило.
З. Милосављевић