moderate rain
15°C
18.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Отворен пункт Хитне помоћи у Сремским Карловцима

01.12.2020. 10:46 10:50
Пише:
Фото: Ђ. Радивојевић

Пункт новосадског Завода за хитну медицинску помоћ отворен је  у амбуланти у Сремским Карловцима, а од вечерас у 19 сати почиње да ради.

Како је приликом отварања те ноћне амбуланте Завода за хитну медицинску помоћ рекао председник карловачке општине Александар Стојкечић, потребе за тако нечим у Сремским Карловцима биле су изузетно велике и Карловчани ће убудуће имати целодневну здравствену заштиту на једном месту, нарочито у овим околностима изазваним пандемијом коронавируса. Он је истакао да су суграђани до сада могли од 7 до 19 да рачунају на медицинску помоћ у својој амбуланти, а за све остале здравстене потребе, наорчито хитније, морали су да иду у Нови Сад. Сада ће, како је нагласио, и ноћу моћи најпримарније здравствене услуге да добију у Карловцима и тако уштеде време за одлазак у Нови Сад.

Директор Завода за хитну медицинску помоћ Нови Сад др Богдан Живановић је нагласио да ће пункт радити од 19 до 7 сати радним данима, а викендом 24 часа, и моћи ће да пружи одговарајућу хитну медицинску помоћ целокупном становништву, без обзира на године.

– Као неко ко живи у Сремским Карловцима, морам да кажем да осећам велико задовољство што су се напокон стекли услови да се ноћна амбуланта Завода за хитну медицинску помоћ отвори у Сремским Карловцима – казао је др Живановић. – То је од немалог значаја и за грађане Карловаца, али и сам Завод. До сада је за Карловце била задужена ургентна екипа из Петроварадина, која ће и даље бити на услузи животно угроженим пацијентима. Лекари који ће овде дежурати обучени су за рад са децом и с одраслима. Општина је финасирала преуређење овог простора, а Завод за хитну медицинску помоћ и АП Војводина  сносили су трошкове опремања. Пункт је опскрбљен ЕКГ апаратом, дефибрилатором и свим оним што је неопходно да би се пружила хитна помоћ.

Како је др Живановић напоменуо, за почетак ће у карловачком пункту Хитне помоћи радити лекар и техничар у смени од 12 сати. Они ће имати на располагању путничко возило и по потреби ће изалазити на терен код пацијената који су тешко покретни или у потпуности непокретни. За збрињавање животно угожених пацијената и даље је надлежна урганентна екипа из Петроварадина.


Сви капацитети у погону

Директор Завода за хитну медицинску помоћ др Богдан Живановић је нагласио да екипе те службе у садашњој епидемијској ситуацији трпе огроман притисак, али да за сада успешно излазе у сусрет свим захтевима, упркос чињеници да има 16 заражених међу 260 запослених.

– Добро смо опремљени и када је реч о возилима и апаратима, а заштитна опрема је на нивоу и имамо је у довољним количинама – нагласио је Живановић. – Нема великих кашњења у најхитнијим интервенцијама, али молим за стрпљење пацијетнте, нарочито оне у кућној изолацији, који нису животно угрожени. Сви ће добити одговрајућу заштиту. Имамо девет ургентних екипа које покрвају град Нови Сад и околна места и 11 транспортних, и све су у пуном капацитету. Поседујемо и три посебна возила за транспорт најтежих ковид-пацијената од куће до респираторног центра на Новом насељу, с којим имамо добру сарадњу, и Инфективне клинике. Возила су опремљена најмодернијим респираторима и кисеоничном терапијом.

Живановић је напоменуо да Заводу дневно буде упућено више од 500 позива, а пре епидемије их је било између 250 и 300. Око 215 је у вези с ковидом-19, а од тога у 15 до 20 одсто случајева се интервенише, односно буде 30 до 35 интервенција на терену код позитивних пацијената.


– У току је поступак увођења директне телефонске линије, а док то не буде завршено, суграђани треба да позову 194, а диспечери ће обавештавати екипу у Карловцима – рекао  је др Живановић, и додао да је рад ноћне службе осмишљен тако да пацијенти долазе у пункт у случају потребе. – Лане је Завод за хитну медицинску помоћ на територији општине Сремски Карловци имао око 1.500 ургентних интервенција, док је близу 500 услуга Карловчанима пружено у нашем седишту у Новом Саду. Око пет стотина интервенција смо имали код деце. Све у свему, близу 2.500 пружених интервенција Карловчанима у току године један је од разлога за отварање пункта.

Док траје пандемија, пацијенти сумњиви на ковид-19 ће приликом пријема бити распоређивани у такозвану црвену зону, а остали у зелену. Новоотворени пункт Хитне помоћи у Сремским Карловцима налази се у делу амбуланте у којем је пре адаптације целокупног објекта 2012. била педијатрија. Од 2012. до 2014. године на згради су изведени радови у вредности 24 милиона динара, а финансирала их је Управа за капитална улагања. У преуређење простора за потребе рада Хитне помоћи, карловачка општина је уложила више од 3,5 милиона динара 2018. године.

З. Милосављевић

 

Пише:
Пошаљите коментар