Otvoren punkt Hitne pomoći u Sremskim Karlovcima
Punkt novosadskog Zavoda za hitnu medicinsku pomoć otvoren je u ambulanti u Sremskim Karlovcima, a od večeras u 19 sati počinje da radi.
Kako je prilikom otvaranja te noćne ambulante Zavoda za hitnu medicinsku pomoć rekao predsednik karlovačke opštine Aleksandar Stojkečić, potrebe za tako nečim u Sremskim Karlovcima bile su izuzetno velike i Karlovčani će ubuduće imati celodnevnu zdravstvenu zaštitu na jednom mestu, naročito u ovim okolnostima izazvanim pandemijom koronavirusa. On je istakao da su sugrađani do sada mogli od 7 do 19 da računaju na medicinsku pomoć u svojoj ambulanti, a za sve ostale zdravstene potrebe, naorčito hitnije, morali su da idu u Novi Sad. Sada će, kako je naglasio, i noću moći najprimarnije zdravstvene usluge da dobiju u Karlovcima i tako uštede vreme za odlazak u Novi Sad.
Direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Novi Sad dr Bogdan Živanović je naglasio da će punkt raditi od 19 do 7 sati radnim danima, a vikendom 24 časa, i moći će da pruži odgovarajuću hitnu medicinsku pomoć celokupnom stanovništvu, bez obzira na godine.
– Kao neko ko živi u Sremskim Karlovcima, moram da kažem da osećam veliko zadovoljstvo što su se napokon stekli uslovi da se noćna ambulanta Zavoda za hitnu medicinsku pomoć otvori u Sremskim Karlovcima – kazao je dr Živanović. – To je od nemalog značaja i za građane Karlovaca, ali i sam Zavod. Do sada je za Karlovce bila zadužena urgentna ekipa iz Petrovaradina, koja će i dalje biti na usluzi životno ugroženim pacijentima. Lekari koji će ovde dežurati obučeni su za rad sa decom i s odraslima. Opština je finasirala preuređenje ovog prostora, a Zavod za hitnu medicinsku pomoć i AP Vojvodina snosili su troškove opremanja. Punkt je opskrbljen EKG aparatom, defibrilatorom i svim onim što je neophodno da bi se pružila hitna pomoć.
Kako je dr Živanović napomenuo, za početak će u karlovačkom punktu Hitne pomoći raditi lekar i tehničar u smeni od 12 sati. Oni će imati na raspolaganju putničko vozilo i po potrebi će izalaziti na teren kod pacijenata koji su teško pokretni ili u potpunosti nepokretni. Za zbrinjavanje životno ugoženih pacijenata i dalje je nadležna urganentna ekipa iz Petrovaradina.
Direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć dr Bogdan Živanović je naglasio da ekipe te službe u sadašnjoj epidemijskoj situaciji trpe ogroman pritisak, ali da za sada uspešno izlaze u susret svim zahtevima, uprkos činjenici da ima 16 zaraženih među 260 zaposlenih.
– Dobro smo opremljeni i kada je reč o vozilima i aparatima, a zaštitna oprema je na nivou i imamo je u dovoljnim količinama – naglasio je Živanović. – Nema velikih kašnjenja u najhitnijim intervencijama, ali molim za strpljenje pacijetnte, naročito one u kućnoj izolaciji, koji nisu životno ugroženi. Svi će dobiti odgovrajuću zaštitu. Imamo devet urgentnih ekipa koje pokrvaju grad Novi Sad i okolna mesta i 11 transportnih, i sve su u punom kapacitetu. Posedujemo i tri posebna vozila za transport najtežih kovid-pacijenata od kuće do respiratornog centra na Novom naselju, s kojim imamo dobru saradnju, i Infektivne klinike. Vozila su opremljena najmodernijim respiratorima i kiseoničnom terapijom.
Živanović je napomenuo da Zavodu dnevno bude upućeno više od 500 poziva, a pre epidemije ih je bilo između 250 i 300. Oko 215 je u vezi s kovidom-19, a od toga u 15 do 20 odsto slučajeva se interveniše, odnosno bude 30 do 35 intervencija na terenu kod pozitivnih pacijenata.
– U toku je postupak uvođenja direktne telefonske linije, a dok to ne bude završeno, sugrađani treba da pozovu 194, a dispečeri će obaveštavati ekipu u Karlovcima – rekao je dr Živanović, i dodao da je rad noćne službe osmišljen tako da pacijenti dolaze u punkt u slučaju potrebe. – Lane je Zavod za hitnu medicinsku pomoć na teritoriji opštine Sremski Karlovci imao oko 1.500 urgentnih intervencija, dok je blizu 500 usluga Karlovčanima pruženo u našem sedištu u Novom Sadu. Oko pet stotina intervencija smo imali kod dece. Sve u svemu, blizu 2.500 pruženih intervencija Karlovčanima u toku godine jedan je od razloga za otvaranje punkta.
Dok traje pandemija, pacijenti sumnjivi na kovid-19 će prilikom prijema biti raspoređivani u takozvanu crvenu zonu, a ostali u zelenu. Novootvoreni punkt Hitne pomoći u Sremskim Karlovcima nalazi se u delu ambulante u kojem je pre adaptacije celokupnog objekta 2012. bila pedijatrija. Od 2012. do 2014. godine na zgradi su izvedeni radovi u vrednosti 24 miliona dinara, a finansirala ih je Uprava za kapitalna ulaganja. U preuređenje prostora za potrebe rada Hitne pomoći, karlovačka opština je uložila više od 3,5 miliona dinara 2018. godine.
Z. Milosavljević