Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Отворен први Центар за родитељство у вртићу „Крцко Орашчић”

15.12.2021. 16:19 16:22
Пише:
Фото: С. Шушњевић

Први Центар за родитеље у Новом Саду отворен је јуче у новом вртићу “Крцко Орашчић” у Ораховој улици.

Центар ће радити о оквиру програма “Подршка – Не перфекција” коју реализују партнери Фондација “Новак Ђоковић” и “Ђенерали осигурање група”, захваљујући подршци Градске управе за образовање. Том приликом је чланица Градског већа за образовање Дина Вучинић поручила да се простор налази у највећем и најлепшем вртићу, те да је Град изузетно поносан на то што ће такав један кутак да краси и наш град.

- Ово је једна врста помоћи за све родитеље који се у вртићкој доби сусрећу са свим проблемима и изазовима – поручила је Вучинић, захваливши се Фондацији што су све лепо опремили и тако оплеменили простор за родитеље. - Сам назив пројекта нам говори да се често као родитељи сусрећемо са разним изазовима и не можемо баш свакодневно да будемо најбољи родитељи. Доста је препрека попут посла, живота и организације, па можда сви заједно, кроз играоницу, успемо да пребродимо неке наше кризне периоде.

Како каже, Град је Фондацији понудио простор у вртићу на Клиси јер је простран и има довољно простора за ту намену. С обзиром на то да је циљ Града да се што више деце упише у вртиће у ПУ “Радосно детињство”, на терену се граде два вртића: на Сајлову и у Ветернику, док Адице чекају да ускоро и тамо почну радови.

Програм би требало да крене од јануара 2022. године у простору Центра, када ћемо лично бодрити родитеље да уче једни од других, размењују искуства кроз разне теме, попут неприхватљивог понашања деце и шта радити у таквој ситуацији, шта радити у емотивно обојеним ситуацијама, када родитеље или децу преплави љутња или туга (Смиљана Грујић)

- Можда ћемо у будућим новијим објектима имати још оваквих радионица јер ћемо имати довољно нових простора за такве идеје – казала је наша саговорница, додавши да сви нови објекти имају простор за васпитаче, па зашто не би и родитељи имали свој кутак у ком ће размењивати своја искуства.

Директор нон–лајф региона “Ђенерали осигурање Србија”, за територију Војводине Младен Манојловић рекао је да у оквиру њихове хуманитарне иницијативе, “Humany safety нет” трећу годину подржавају рад свог партнера, Фондације “Новак Ђоковић”, као и њеном програму “Подршка - Не перфекција”, који је до сада похађало преко 1.000 родитеља.

- Додатна средства која обезбеђујемо хуманитарном иницијативом нам омогућује да отворимо центре за родитеље у 15 градова у Србији и тако пружимо родитељима и старатељима широм Србије стручну помоћ, те им обезбедити место, у ком ће размењивати своја искуства и изазове са којима се свакодневно сусрећу – објаснио је директор Манојловић. - Верујемо да ћемо едукацијом и оснаживањем родитеља и старатеља деци обезбедити срећнију будућност и веће шансе за наставак живота.

По његовим речима, у Новом Саду је направљен осми Центар за родитеље, а до краја године биће још два, док ће наредне оформити пет.

Програмска менаџерка у Фондацији “Новак Ђоковић” која води програм “Подршка – не перфекција” Смиљана Грујић открива да је пре пет година тим стручњака из Фондације креирао програм намењен родитељима деце од рођења до шесте године. Пројекат је био реализован у предшколским установама, а пре две године су се фокусирали и на покретање идеје о центрима за родитеље.

- Осим у Новом Саду, отворили смо центре у Панчеву, Ковачици, Сремској Митровици, Јаговдини, Бачу, Београду, Владимирцима, а следеће ће, вероватно, од пет планираних центара неки бити у Сјеници, Нишу, Крагујевцу, а сада су у току преговори са локалним самоуправама – рекла је Грујић. - Ни овај центар не бисмо могли да отворимо да нисмо имали подршку локалних самоуправа, а у Новом Саду, Градске управе за образовање која нам је дала предлог за простор у вртићу на Клиси. Програм би требало да крене од јануара 2022. године у простору Центра, када ћемо лично бодрити родитеље да уче једни од других, размењују искуства кроз разне теме, попут неприхватљивог понашања деце и шта радити у таквој ситуацији, шта радити у емотивно обојеним ситуацијама, када родитеље или децу преплави љутња или туга...

Како каже, организоваће се десет тема у десет недеља, а оно што је битно нагласити је да ће бити обезбеђена услуга организовања активности са децом, како би родитељи могли да се потпуно посвете разговорима. Програм се сада реализује онлајн и радионице су у току, због епидемиолошке ситуације.    

И. Бакмаз

Пише:
Пошаљите коментар