Otvoren prvi Centar za roditeljstvo u vrtiću „Krcko Oraščić”
Prvi Centar za roditelje u Novom Sadu otvoren je juče u novom vrtiću “Krcko Oraščić” u Orahovoj ulici.
Centar će raditi o okviru programa “Podrška – Ne perfekcija” koju realizuju partneri Fondacija “Novak Đoković” i “Đenerali osiguranje grupa”, zahvaljujući podršci Gradske uprave za obrazovanje. Tom prilikom je članica Gradskog veća za obrazovanje Dina Vučinić poručila da se prostor nalazi u najvećem i najlepšem vrtiću, te da je Grad izuzetno ponosan na to što će takav jedan kutak da krasi i naš grad.
- Ovo je jedna vrsta pomoći za sve roditelje koji se u vrtićkoj dobi susreću sa svim problemima i izazovima – poručila je Vučinić, zahvalivši se Fondaciji što su sve lepo opremili i tako oplemenili prostor za roditelje. - Sam naziv projekta nam govori da se često kao roditelji susrećemo sa raznim izazovima i ne možemo baš svakodnevno da budemo najbolji roditelji. Dosta je prepreka poput posla, života i organizacije, pa možda svi zajedno, kroz igraonicu, uspemo da prebrodimo neke naše krizne periode.
Kako kaže, Grad je Fondaciji ponudio prostor u vrtiću na Klisi jer je prostran i ima dovoljno prostora za tu namenu. S obzirom na to da je cilj Grada da se što više dece upiše u vrtiće u PU “Radosno detinjstvo”, na terenu se grade dva vrtića: na Sajlovu i u Veterniku, dok Adice čekaju da uskoro i tamo počnu radovi.
- Možda ćemo u budućim novijim objektima imati još ovakvih radionica jer ćemo imati dovoljno novih prostora za takve ideje – kazala je naša sagovornica, dodavši da svi novi objekti imaju prostor za vaspitače, pa zašto ne bi i roditelji imali svoj kutak u kom će razmenjivati svoja iskustva.
Direktor non–lajf regiona “Đenerali osiguranje Srbija”, za teritoriju Vojvodine Mladen Manojlović rekao je da u okviru njihove humanitarne inicijative, “Humany safety net” treću godinu podržavaju rad svog partnera, Fondacije “Novak Đoković”, kao i njenom programu “Podrška - Ne perfekcija”, koji je do sada pohađalo preko 1.000 roditelja.
- Dodatna sredstva koja obezbeđujemo humanitarnom inicijativom nam omogućuje da otvorimo centre za roditelje u 15 gradova u Srbiji i tako pružimo roditeljima i starateljima širom Srbije stručnu pomoć, te im obezbediti mesto, u kom će razmenjivati svoja iskustva i izazove sa kojima se svakodnevno susreću – objasnio je direktor Manojlović. - Verujemo da ćemo edukacijom i osnaživanjem roditelja i staratelja deci obezbediti srećniju budućnost i veće šanse za nastavak života.
Po njegovim rečima, u Novom Sadu je napravljen osmi Centar za roditelje, a do kraja godine biće još dva, dok će naredne oformiti pet.
Programska menadžerka u Fondaciji “Novak Đoković” koja vodi program “Podrška – ne perfekcija” Smiljana Grujić otkriva da je pre pet godina tim stručnjaka iz Fondacije kreirao program namenjen roditeljima dece od rođenja do šeste godine. Projekat je bio realizovan u predškolskim ustanovama, a pre dve godine su se fokusirali i na pokretanje ideje o centrima za roditelje.
- Osim u Novom Sadu, otvorili smo centre u Pančevu, Kovačici, Sremskoj Mitrovici, Jagovdini, Baču, Beogradu, Vladimircima, a sledeće će, verovatno, od pet planiranih centara neki biti u Sjenici, Nišu, Kragujevcu, a sada su u toku pregovori sa lokalnim samoupravama – rekla je Grujić. - Ni ovaj centar ne bismo mogli da otvorimo da nismo imali podršku lokalnih samouprava, a u Novom Sadu, Gradske uprave za obrazovanje koja nam je dala predlog za prostor u vrtiću na Klisi. Program bi trebalo da krene od januara 2022. godine u prostoru Centra, kada ćemo lično bodriti roditelje da uče jedni od drugih, razmenjuju iskustva kroz razne teme, poput neprihvatljivog ponašanja dece i šta raditi u takvoj situaciji, šta raditi u emotivno obojenim situacijama, kada roditelje ili decu preplavi ljutnja ili tuga...
Kako kaže, organizovaće se deset tema u deset nedelja, a ono što je bitno naglasiti je da će biti obezbeđena usluga organizovanja aktivnosti sa decom, kako bi roditelji mogli da se potpuno posvete razgovorima. Program se sada realizuje onlajn i radionice su u toku, zbog epidemiološke situacije.
I. Bakmaz