Огрева у изобиљу, цене непромењене
Како сазнајемо у градским стовариштима, која су добро снабдевена различитим врстама огрева, свим што људи траже, од угља, огревног дрвета и пелета до брикета, ових дана почела је појачана потражња.
Према ономе што се могло чути са више продајних места, потражња је актуелна током целе године, али у овом периоду увек је највећа, људи се информишу, долазе, наручују и купују, а по речима трговаца, најчешће се траже дрво и угаљ.
У стоваришту “Мај-гор” заступљено је све – дрва, угаљ, брикет и пелет. Дрво се најчешће тражи и купује, а у понуди је тврдо, попут букве и храста, чија је цена 6.500 динара без резања, а 6.800 уз резање. Кад је реч о угљу, у понуди је сирови “Колубара” по цени од 9.500 за тону, сушени “Вреоци” и пљеваљски полукамени угаљ за 14.000, и камени угаљ “Бановић” за 14.500 динара. Килограм брикета у стоваришту “Мај-гор” кошта 24 динара, а од пелета имају две врсте – од 23 и 25 динара килограм. Продавци напомињу да цене нису промењене у односу на прошлу годину.
И у новосадском стоваришту “Пелепром” потврђују податак да је продаја огрева од јануара до децембра непрекидна. Најтраженије је дрво, а буково и храстово, резано и спремљено у палете, могуће је набавити по цени од 6.000 до 6.500 динара. Велико је интересовање и за пелет, а у односу на prеthodnu годину, ни код њих цене нису промењене.
У стоваришту “Бор” у Темерину највише се траже дрво у палетама и угаљ. Цена тоне угља “Колубара” је 7.800 динара, “Костолац” је 8.300, “Дунавац” 8.200, цена угља “Станари” је 10.000 динара, сушеног 14.500, док се “Бановић” може купити за 15.000 динара. У том стоваришту кажу да су цене огревног материјала снижене, међутим потражња је слабија у односу на прошлу годину.
Камиони са материјалом за огрев најчешће залазе у приградска насеља и на сремску страну, где је пре више година урађена гасификација. Иако је то тада обрадовало велики број мештана, након извесног времена испоставило се да је у сваком смислу лакше заложити пећ, него платити рачун за гас.
Б. П - А. М - Ј. Ж.