Оџачари увелико чисте димњаке
Припреме за предстојећу грејну сезону увелико су почеле, набавка огрева је у току, а „Новосадска топлана” је почела да пуни кућне инсталације. Како смо сазнали у предузећу „Стан”,
димничарска служба је свакодневно на терену, а на чишћењу димњака ради 31 оџачар.
– Радимо пуним капацитетом, а у току је други круг чишћења димњака у граду, док је тај посао урађен у готово свим приградским насељима – рекла је портпаролка тог предузећа Маја Равић. – Када је у питању проходност и чистоћа димњака и вентилација, по увиду наших димничара, сва домаћинства које смо обишли спремна су за грејну сезону.
Иако је финансијска ситуација у „Стану” веома лоша, по њеним речима, димничари имају сву неопходну опрему. Како је истакла, димњаке и вентилационе отворе чисте током целе године јер временски услови и грејна сезона не сметају у обављању тог посла. Дневно очисте више од 120 димњака и око 50 вентилационих отвора. Рејоне обилазе по унапред утврђеном распореду, али се дешава да многе суграђане не затекну код куће, због чега не могу да очисте димњак. Наша саговорница истиче да у таквим случајевима обавезно остављају поруку с бројем телефона на који се може заказати долазак димничара.
У оквиру димничарске службе организована је и дежурна екипа, која по позиву одмах излази на терен, а суграђани је могу добити на број 0800/300-330.
– И дежурна екипа често има посла јер нас у току дана и ноћи зову ватрогасци који гасе запаљене димњаке и вентилационе отворе. То се дешава јер су у старијим зградама димњаци у веома лошем стању, загушени, пуни нечистоће, катрана и чађи, док се у Петроварадину, у Градићу, обрушавају у дворишта и на улицу – казала је Маја Равић.
У стамбеним зградама, по њеним речима, осим запуштених димњака, проблематични су и вентилациони отвори, које су станари тих објеката прилагодили сопственим потребама. Неретко су пуни каблова, а на појединим местима су пробијени и претворени у просторе за оставу.
– Када наши радници наиђу на такве случајеве, дужни су да објасне станарима да је затрпавање вентилационих отвора изузетно опасно јер може проузроковати пожар. На њима је да ли ће те отворе средити јер ми немамо начин да их натерамо да то ураде – казала је Маја Равић.
По подацима тог предузећа, већина димњака није чишћена више од десет година, док вентилације нису чишћене никада.
Н. Радман