Одборници о трошењу буџета, инвестиционим улагањима у ЈКП...
Одборници Скупштине града после летње паузе поново ће сутра од 10 часова сести у скупштинске клупе, а пред њима ће се наћи 33 тачке дневног реда.
Очекује се да ће највише пажње на седници највишег законодавног тела града привући расправа у трошењу буџета у првој половини године, потом инвестиционо улагање у јавним комуналним предузећима током првих шест месеци, као и подизање споменика невиним жртвама 1944/45.
Градска каса је у принципу попуњена према плану, али, као и протеклих година, извршење је слабо, што се опет може објаснити и тиме да су били у току поступци јавних набавки, а и радови се плаћају тек када се заврше.
Чланови Савета за буџет и финансије на јучерашњој седници прихватили су већином гласова Извештај о извршењу буџета Града Новог Сада од 1. јануара до 30. јуна и упутили га на скупштинско разматрање. По том извештају, приходи и примања буџета Града Новог Сада из свих извора средстава из буџета, с пренетим неутрошеним средствима из ранијих година, остварени су у износу од 13.260.495.920,50 динара, што представља 54,4 одсто планиране годишње своте, односно 95,75 одсто планираног буџета.
Укупни расходи и издаци буџета извршени су у износу од 8.046.595.904,66 динара, чиме је измирен део обавеза у извештајном периоду и што чини 33 одсто планираних расхода и издатака за целу годину, а 58,1 одсто у односу на планове за извршење буџета за период јануар–јун. Одступања између планираних и извршених расхода и издатака, прецизира се у Извештају, настала су пошто је због процедуралних разлога, реализација створених обавеза, по захтевима поднетим на крају извештајног периода, уследила по завршетку тог периода, као и због тога што се сви планирани расходи у шестомесечном периоду нису могли реализовати до краја тог периода, а за одређене расходе и издатке – због започетог, а недовршеног поступка јавне набавке, односно због поступања у складу с уговореном динамиком извођења радова и спровођења плаћања до краја извештајног периода.
Што се тиче јавних комуналних предузећа и инвестиционих улагања за прву половину године, претежно је реализовано мање од половине планираног. Одборници ће пред собом имати извештаје о пословању ЈГСП-а и Спенса, а оба предузећа остварила су више стотина динара минуса у пословању и поред субвенција из буџета. Извесно је да ће за Спенс морати да се нађе посебно решење због вишегодишњих финансијских проблема.
Већином гласова чланова Савета за образовање и спорт прихваћен је Предлог решења о давању сагласности на Извештај о реализацији Програма пословања Спенса за 2017. годину с Финансијским извештајем ЈП „Спортски и пословни центар Војводина” за prеthodnu годину, који су упућени Скупштини на разматрање. На основу укупно остварених прихода и расхода у 2017. години, предузеће је остварило губитак из редовног пословања од 295.463.029,88 динара и одложене пореске расходе у износу од 11.694.364,08 динара.
Одборници ће расправљати и о извештајима о раду здравствених установа у прошлој години, као и низу урбанистичких планова, међу којима би најважнији требало да буде онај који се односи на зидање на простору северно од Булевара војводе Степе, где ће нићи атлетски стадион и дворана, као и стамбени блок са становима за припаднике служби безбедности.
На дневном реду је и разматрање иницијативе СВМ-а, коју је подржао Савет за културу, да се на крају Лимана 4 подигне споменик невиним жртвама 1944/45.
Ј. Галић