Од праксе до запослења у компанији „Шнајдер Електрик”
Већ више од десет година Игор Цаврић има прилику да, радећи у Развојном центру компаније „Шнајдер електрик” у Новом Саду, кроз, како каже, развој нове технологије, свет учиним бољим местом.
Свој професионални почетак везује за 2008. годину, када је, још као студент Факултета техничких наука на Смеру рачунарство и аутоматика, започео праксу у тој компанији. Прилику да ради на АДМС софтверу, који омогућава управљање системима за пренос и дистрибуцију електричне енергије, али и с врхунским стручњацима, главни су разлог зашто је и након завршене праксе остао у „Шнајдеру” и у тој компанији је већ 12 година. Тренутно је на позицији руководиоца Департмана за инжењеринг, који је задужен за пружање врхунског квалитета подршке клијентима који користе АДМС софтвер у продукцији.
– Стање ИТ сцене у Новом Саду било је значајно другачије 2008. године него што је то данас – почиње причу Игор Цаврић. – Свега неколико компанија је нудило стипендије студентима и „Шнајдер електрик”, односно у то време ДМС група, истицао се као послодавац који има најбоље услове и визију развоја великог производа, што је мени као студенту било веома важно.
Након периода стипендирања, односно завршетка студија на ФТН-у, наш саговорник је почео да, као Нет развојни инжењер, ради на новој верзији АДМС производа. Каже да је врло брзо добио шансу да унапреди своје знање и да се нађе на одговорним позицијама, радећи на великим и значајним пројектима.
– Уз веома добар менторски рад и подстицајно окружење, успео сам да се истакнем и добијем прилику да радим на развоју функционалности, која у реалном времену управља оптимизацијом напона у дистрибутивној мрежи, као и да ту функционалност, заједно с остатком тима, пустим у продукцију у Северној Каролини, што је тада била „cutting едге” технологија – наводи Цаврић. – Касније се испоставило да ми је то била и одскочна даска за даљи технички напредак, а упоредо с тим, најпре сам добио шансу да водим један тим развојних инжењера, а после и други.
Након неколико година Игор је добио прилику да води цео департман од више развојних тимова. Он напомиње да је све време имао подршку да се бави и техником, што је, како каже, посебно важно за mеnayеra техничких тимова.
– После четири године сам остварио свој давни сан да будем део системске архитектуре – објашњава Цаврић. – Када је формиран нови сектор за испоруку сервиса, добио сам понуду да водим Департман за инжењеринг, што сам врло радо прихватио.
Игор је, иначе, и члан виртуелног тима, који је састављен од техничких експерата из различитих области, а чији је задатак да за што краће време реши критичне проблема код клијената у продукцији, кад год се појаве, 24 часа, 365 дана у години.
– Иако постоји огромна одговорност и често је због притиска напорно, уколико уз себе имате тим људи који дели исту енергију и професионалан приступ, то све пада у други план, чинећи посао заиста сјајним – наглашава Цаврић.
Управљање електроенергетским системима
„Шнајдер електрик развојни центар” је софтверска ИТ компанија за истраживање, развој и инжењеринг у области управљања електроенергетским системима, која послује у Новом Саду. Компанија окупља више од 1.000 стручњака из области енергетике и рачунарства, уз вишегодишњу сарадњу с универзитетима, електродистрибутивним компанијама, произвођачима и ИТ интеграторима широм света.
Главни производ представља АДМС софтвер, који обухвата разне аналитичке функције за прорачун и оптимизацију рада електродистрибутивних компанија и обезбеђује алате потребне за ефикасно праћење, управљање, дизајн и оптимизацију дистрибутивних система. Тај софтвер извршава све техничке задатке у дистрибутивним компанијама на ефикасан и оптималан начин и испуњава захтеве развоја из области енергетике широм света. Користи се у више од 80 електропривреда широм света и око 170 контролних центара с укупно 400 милиона електричних потрошача.
Уз веома добар менторски рад и подстицајно окружење, успео сам да се истакнем и добијем прилику да радим на развоју функционалности, која у реалном времену управља оптимизацијом напона у дистрибутивној мрежи (Игор Цаврић)
Наш саговорник од технологије очекује много, а за будућност има велике планове.
– Пандемија нам је потврдила да је дигитализација будућност и нешто што ће омогућити несметани и лакши рад многих професија и послова – констатује Игор Цаврић. – Простор који се отвара је огроман и једва чекам да га искористимо и наставимо оним полетом који се код мене покренуо пре више од деценије.
Ј. Вукашиновић
Фото: Приватна архива
Пројекат „Нови Сад – ИТ центар, од образовања до запослења” суфинансирао је Град Нови Сад, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац.