Од почетка епидемије у Новом Саду 600 случајева
Од почетка епидемије у Србији у марту, па до 05.07.2020. године, у Новом Саду је регистровано 600 случајева који су потврђени РТ ПЦР методом, док је у истом периоду у АП Војводини регистровано укупно 1783 случаја, саопштио је Инситут за јавно здравље Војводине.
На територији АП Војводине, као и у Новом Саду, током prеthodnе недеље, од 30.06 - 05.07.2020. године, забележен је значајан пораст броја оболелих од КОВИД 19 инфекције. У АП Војводини су регистрована нова 433 случаја од чега је више од половине у Новом Саду. Само у последњих 24 сата у Војводини су регистрована 92 нова случаја. Поред Новог Сада и Јужнобачког округа, већи број оболелих региструје си у Сремском, Севернобачком, потом Средњебанатском и Јужнобантаском округу. Болест се региструје са мањим бројевим и у Севернобанатском и Западнобачком округу. Доминантан узраст оболелих у овом тренутку је 20 до 40 година.
Епидемиолошка испитивања указују да су оболевању код највећег броја случајева допиринела окупљања попут организованих прослава, свадби, забава и слично. Овим скуповима је присуствоавао већи број људи, и оствариван је велики број блиских контакта у затвореном простору, као и на отвореном без коришћења заштитне маске. Тиме су створени сви услови за масовније преношење болести.
Институт за јавно здравље Војводине позива грађане Војводине да се понашају одговорно и препоручује да се стриктно придржавају свих мера предострожности и упутстава надлежних епидемиолошких служби, као што су:
Поштовање физичке дистанце од најмање 1 метра;
Избегавање задржавања у затвореном простору у којем борави велик број људи;
Ношење заштитних маски у затвореном простору где је већи број људи (јавни превоз, кафићи, ресторани, пијаце и сл.);
Обавезну примену маске за хроничне болеснике и на отвореном;
Редовно прање руку односно употреба дезинфекционих srddstava на бази алкохола;
Препоручујемо особама које су биле у контакту са потрђеним случајевима да остану у самоизолацији 14 дана од последњег контакта.
Примена ових мера је кључна за контролу епидемиолошке ситуације и спречавање неконтролисане појаве болести.