Обуке за незапослене у НСЗ Нови Сад
На крају јула текуће године у граду је на евиденцији новосадске филијале Националне службе за запошљавање било 15.204 незапослених.
Тај број је 16,14 одсто мањи него лане, а статистички гледано, жене чине 56 процената од укупног броја, младих до 30 година има 21,13 одсто, а старијих од 50 је 30,34 процената. Највише је оних који имају завршену средњу школу (44 одсто), па оних с високим образовањем (35,17 одсто), док је најмање оних без квалификација и нискоквалификованих. У циљу промена наведених бројки, један од напора НСЗ-а је да смањи број незапослених кроз неколико обука и радионица које имају за циљ да полазнике обуче и мотивишу да унапреде своје компетенције за проналажење посла, али и прилагођавање и напредовање на новом послу.
– У процесу тражења посла, незапослени су ти који имају кључну улогу, а за постизање успеха потребни су знање, добра информисаност и јака мотивација – нагласила је директорка филијале Нови Сад Татјана Видовић. – За све обуке и радионице, које углавном организујемо двапут месечно, незапослене особе с евиденције могу се пријавити код свог саветника за запошљавање.
Разлози због којих су Новосађани незапослени су разни. Код неких је то лични избор и они не траже посао, али има и оних који желе да се запосле, али најчешће имају страх од неуспеха, мањак самопоуздања, трему на разговору која их блокира, мањак мотивације, недовољно развијене вештине комуникације и преговарања, и слично.
– То су најчешће субјективни осећаји потешкоћа, које на нашим обукама и радионицама покушавамо да отклонимо и да унапредимо вештине и технике које ће помоћи да се посао нађе и задржи – истиче Татјана Видовић.
Незапослени су највише заинтересовани за послове у својој струци, али у недостатку послова у одређеним областима, прихватају и рад ван струке или понуде за преквалификације. Такође, пожељнији су послови с фиксном зарадом, без сменског рада и с добрим техничким и просторним условима за рад.
Град Нови Сад недавно је расписао јавни позив за доделу субвенција за самозапошљавање на територији града у 2018. години. У питању је једнократна помоћ особама које су на евиденцији НСЗ-а, а желе да покрену бизнис. Субвенције од 150.000 до 400.000 динара додељују се незапосленима који желе да оснују неки облик предузетништва. Ко добије тај новац, у обавези је да делатност обавља најмање 12 месеци. На јавни позив могу се пријавити сви који су најмање месец на евиденцији НСЗ-а, а конкурс је отворен до утрошка новца.
Приликом посредовања у запошљавању, НСЗ има проблем код попуне слободних радних места за занимања попут дипломираног фармацеута, лекара-специјалисте, професора математике, физике, страних језика, дипломираних грађевинских инжењера, дипломираних биохемичара, књиговође, кувара, електротехничара и многих других. С друге стране, задовољавање потреба послодаваца отежано је за комерцијалисте на терену, агенте осигурања, mеnayеrе продаје, грађевинске радника, раднике машинске струке и слично.
– Међутим, не може се рећи да свих тих профила нема на евиденцији НСЗ-а, већ у великом броју случајева информисане особе одбијају да прихвате понуде због удаљености места рада, понуђених услова или недостатка компетенција потребних за одређено радно место – објашњава директорка новосадске Филијале НСЗ-а. – Изразиту суфистицираност бележимо у следећим категоријама: матуранти гимназије, израђивачи хемијских производа, хемијско-технолошки техничари, културолошки техничари, наставници разредне наставе, правни техничари, правници, економисти.
Такође, има и незапослених који су заинтересовани за рад у иностранству, углавном у Немачкој, Словачкој, Холандији, Шведској и Аустрији. Најтраженија занимања су медицинске сестре, неговатељице, помоћнице неговатељица, програмери и информатичари, возачи, заваривачи и лекари. Уз посредовање НСЗ-а укупно 112 особа из целе државе нашло је посао у иностранству, а за још 86 се прибављају радне дозволе код Савезне агенције у Немачкој. Незапослени се могу информисати преко миграционих сервисних центара који се налазе у седам градова у Србији, између осталог и у Новом Саду.
Базична обука, из које је НСЗ касније развио и друге, јесте обука за активно тражење посла, која се реализује у два модалитета: за особе са средњим и високим квалификацијама и за особе с ниским квалификацијама. На њој незапослени се обучавају како да одреде свој професионални циљ и усавршавају технике активног тражења посла, након чега су припремљени да се успешно представе послодавцу.
– На основу потреба незапослених, у НСЗ-у је настао и Клуб за тражење посла, где се стичу нове вештине неопходне за активно тражење посла – наводи директорка новосадске филијале НСЗ-а Татјана Видовић. – Циљна група су незапослени којима, услед недостатка радног искуства, прети дугорочна незапосленост. Кроз радионице у Клубу се подиже самопоуздање, јачају компетенције и мотивација полазника, а подршку пружају и други учесници који су у истој или сличној ситуацији.
Свакако, постоје и тренинзи самоефикасности, намењени теже запошљивим особама (старијим суграђанима, технолошким вишковима, особама са здравственим проблемима, самохраним родитељима, особама с инвалидитетом и другима), као и радионице за превазилажење стреса услед губитка посла. На тим радионицама, полазници, уз стручну помоћ психолога из НСЗ-а, имају прилику да науче како да се изборе с непријатним осећањима.
Л. Радловачки