Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Obuke za nezaposlene u NSZ Novi Sad

06.09.2018. 08:57 09:07
Piše:
Foto: Dnevni/ S. Šušnjević

Na kraju jula tekuće godine u gradu je na evidenciji novosadske filijale Nacionalne službe za zapošljavanje bilo 15.204 nezaposlenih.

Taj broj je 16,14 odsto manji nego lane, a statistički gledano, žene čine 56 procenata od ukupnog broja, mladih do 30 godina ima 21,13 odsto, a starijih od 50 je 30,34 procenata. Najviše je onih koji imaju završenu srednju školu (44 odsto), pa onih s visokim obrazovanjem (35,17 odsto), dok je najmanje onih bez kvalifikacija i niskokvalifikovanih. U cilju promena navedenih brojki, jedan od napora NSZ-a je da smanji broj nezaposlenih kroz nekoliko obuka i radionica koje imaju za cilj da polaznike obuče i motivišu da unaprede svoje kompetencije za pronalaženje posla, ali i prilagođavanje i napredovanje na novom poslu.

– U procesu traženja posla, nezaposleni su ti koji imaju ključnu ulogu, a za postizanje uspeha potrebni su znanje, dobra informisanost i jaka motivacija – naglasila je direktorka filijale Novi Sad Tatjana Vidović. – Za sve obuke i radionice, koje uglavnom organizujemo dvaput mesečno, nezaposlene osobe s evidencije mogu se prijaviti kod svog savetnika za zapošljavanje.

Razlozi zbog kojih su Novosađani nezaposleni su razni. Kod nekih je to lični izbor i oni ne traže posao, ali ima i onih koji žele da se zaposle, ali najčešće imaju strah od neuspeha, manjak samopouzdanja, tremu na razgovoru koja ih blokira, manjak motivacije, nedovoljno razvijene veštine komunikacije i pregovaranja, i slično.

– To su najčešće subjektivni osećaji poteškoća, koje na našim obukama i radionicama pokušavamo da otklonimo i da unapredimo veštine i tehnike koje će pomoći da se posao nađe i zadrži – ističe Tatjana Vidović.

Nezaposleni su najviše zainteresovani za poslove u svojoj struci, ali u nedostatku poslova u određenim oblastima, prihvataju i rad van struke ili ponude za prekvalifikacije. Takođe, poželjniji su poslovi s fiksnom zaradom, bez smenskog rada i s dobrim tehničkim i prostornim uslovima za rad.


Subvencije Grada za samozapošljavanje

Grad Novi Sad nedavno je raspisao javni poziv za dodelu subvencija za samozapošljavanje na teritoriji grada u 2018. godini. U pitanju je jednokratna pomoć osobama koje su na evidenciji NSZ-a, a žele da pokrenu biznis. Subvencije od 150.000 do 400.000 dinara dodeljuju se nezaposlenima koji žele da osnuju neki oblik preduzetništva. Ko dobije taj novac, u obavezi je da delatnost obavlja najmanje 12 meseci. Na javni poziv mogu se prijaviti svi koji su najmanje mesec na evidenciji NSZ-a, a konkurs je otvoren do utroška novca.


Prilikom posredovanja u zapošljavanju, NSZ ima problem kod popune slobodnih radnih mesta za zanimanja poput diplomiranog farmaceuta, lekara-specijaliste, profesora matematike, fizike, stranih jezika, diplomiranih građevinskih inženjera, diplomiranih biohemičara, knjigovođe, kuvara, elektrotehničara i mnogih drugih. S druge strane, zadovoljavanje potreba poslodavaca otežano je za komercijaliste na terenu, agente osiguranja, menayere prodaje, građevinske radnika, radnike mašinske struke i slično.

– Međutim, ne može se reći da svih tih profila nema na evidenciji NSZ-a, već u velikom broju slučajeva informisane osobe odbijaju da prihvate ponude zbog udaljenosti mesta rada, ponuđenih uslova ili nedostatka kompetencija potrebnih za određeno radno mesto – objašnjava direktorka novosadske Filijale NSZ-a. – Izrazitu sufisticiranost beležimo u sledećim kategorijama: maturanti gimnazije, izrađivači hemijskih proizvoda, hemijsko-tehnološki tehničari, kulturološki tehničari, nastavnici razredne nastave, pravni tehničari, pravnici, ekonomisti.

Takođe, ima i nezaposlenih koji su zainteresovani za rad u inostranstvu, uglavnom u Nemačkoj, Slovačkoj, Holandiji, Švedskoj i Austriji. Najtraženija zanimanja su medicinske sestre, negovateljice, pomoćnice negovateljica, programeri i informatičari, vozači, zavarivači i lekari. Uz posredovanje NSZ-a ukupno 112 osoba iz cele države našlo je posao u inostranstvu, a za još 86 se pribavljaju radne dozvole kod Savezne agencije u Nemačkoj. Nezaposleni se mogu informisati preko migracionih servisnih centara koji se nalaze u sedam gradova u Srbiji, između ostalog i u Novom Sadu.

Kako se izboriti sa stresom

Bazična obuka, iz koje je NSZ kasnije razvio i druge, jeste obuka za aktivno traženje posla, koja se realizuje u dva modaliteta: za osobe sa srednjim i visokim kvalifikacijama i za osobe s niskim kvalifikacijama. Na njoj nezaposleni se obučavaju kako da odrede svoj profesionalni cilj i usavršavaju tehnike aktivnog traženja posla, nakon čega su pripremljeni da se uspešno predstave poslodavcu.

– Na osnovu potreba nezaposlenih, u NSZ-u je nastao i Klub za traženje posla, gde se stiču nove veštine neophodne za aktivno traženje posla – navodi direktorka novosadske filijale NSZ-a Tatjana Vidović. – Ciljna grupa su nezaposleni kojima, usled nedostatka radnog iskustva, preti dugoročna nezaposlenost. Kroz radionice u Klubu se podiže samopouzdanje, jačaju kompetencije i motivacija polaznika, a podršku pružaju i drugi učesnici koji su u istoj ili sličnoj situaciji.

Svakako, postoje i treninzi samoefikasnosti, namenjeni teže zapošljivim osobama (starijim sugrađanima, tehnološkim viškovima, osobama sa zdravstvenim problemima, samohranim roditeljima, osobama s invaliditetom i drugima), kao i radionice za prevazilaženje stresa usled gubitka posla. Na tim radionicama, polaznici, uz stručnu pomoć psihologa iz NSZ-a, imaju priliku da nauče kako da se izbore s neprijatnim osećanjima.

L. Radlovački

 

 

Piše:
Pošaljite komentar