Обележен „Дан дужијанце”: У СЛАВУ ХЛЕБА И БУЊЕВАЦА
Национални празник Буњеваца „Дан Дужијанце“ обележен је вечерас у центру Новог Сада свечаним дефилеом барјактара, рисара, фолклорних група, као и бандаша и бандашице. Овогодишњи празник протиче у знаку јубилеја, двадесет година постојања и рада Буњевачког националног савета.
Одевени у раскошне народне ношње и уз звуке тамбурице, учесници поворке кренули су од Градске куће, те положили венце код спомен-обележја на Тргу слободе, посвећеног Великој Народној скупштини одржаној 25. новембра 1918. године, а потом продужили до Католичке порте, где је настављена прослава.
Покрајинској секретарки за информисање и односе са верским заједницама Драгани Милошевић том приликом је уручен симбол Дужијанце - хлеб испечен од новог жита, као захвалност Покрајинској влади за финансијску помоћ око изградње Буњевачке куће у Суботици, али и континуирану подршку Буњевачком националном савету и Удружењу Буњеваца у Војводини.
Дужијанца је иначе традационална свечаност која се организује у част завршетка жетелечких радова и у Суботици се прославља дуже од једног века. Тај празник сваке године окупља велики број гостију и представља једну од најзначајнијих туристичких атракција на северу Војводине. Буњевци су, између осталог, препознатљиви по обичајима које и данас, у знак захвалности за добру жетву, негују, а Новосађани и гости нашег града имали су прилику да виде и осете део те културе.
Покрајинска секретарка за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Драгана Милошевић учествовала је у раскошном дефилеу учесника, а након тога је у изјави за медије истакла да је „Дужијанца“ један од празника којима се цела Војводина поноси, те подсетила на улогу Буњеваца у одлуци о присаједињењу.
– Војводина има широк спектар националних мањина које чувају и негују своју традицију, писмо, језик, културу, обичаје и ово јесте дан живота и рада, којима се сви ми заједно поносимо јер је симбол једног народа, који с нама свима на овим просторима вековима живи – рекла је Драгана Милошевић, и подсетила на то да само заједничким поштовањем према прошлости можемо гледати у будућност. – Наша је обавеза и задатак да мчувамо то јединство и суживот на овим просторима и зато ће Покрајинска влада и ресорни секретаријат увек бити достојни партнери.
Заменик градоначелника Игор Црнобарац каже да би традицију и културу сваког народа требало с дужним поштовањем неговати, а да буњевачка национална заједница има посебно место у нашој историји.
„Дужијанца”, празник захвалности за жито, има дугу трацију, али и симболику. Организатори манифестације кажу да је то прослава која се приређује у част завршетка жетелачких радова, која слави рад и духовност човека, подсећа на повезаност човека са природом, као и на вишевековну марљивост предака, на универзалне вредности као што су слобода, преданост и пожртвовање. „Дужијанца“ се некада прослављала на салашима, уз учешће много мање људи него сад, а од 1911. године, када је поп Блашко Рајић увео обележавање у цркву, тај обичај је попримио шири карактер, док је од 2003. године национални празник Буњеваца.
Ј. Вукашиновић