Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Obeležen „Dan dužijance”: U SLAVU HLEBA I BUNJEVACA

18.08.2023. 19:52 19:59
Piše:
Foto: Dnevnik (J. Vukašinović)

Nacionalni praznik Bunjevaca „Dan Dužijance“ obeležen je večeras u centru Novog Sada svečanim defileom bar­jak­ta­ra, ri­sa­ra, fol­klor­nih grupa, kao i ban­da­ša i ban­da­ši­ce. Ovogodišnji praznik protiče u znaku jubileja, dvadeset godina postojanja i rada Bunjevačkog nacionalnog saveta.

Ode­ve­ni u ras­ko­šne na­rod­ne no­šnje i uz zvu­ke tam­bu­ri­ce, učesnici povorke krenuli su od Gradske kuće, te položili vence kod spomen-obeležja na Trgu slobode, posvećenog Velikoj Narodnoj skupštini održanoj 25. novembra 1918. godine, a potom produžili do Katoličke porte, gde je nastavljena proslava.

Pokrajinskoj sekretarki za informisanje i odnose sa verskim zajednicama Dragani Milošević tom prilikom je uručen simbol Dužijance - hleb ispečen od novog žita, kao zahvalnost Pokrajinskoj vladi za finansijsku pomoć oko izgradnje Bunjevačke kuće u Subotici, ali i kontinuiranu podršku Bunjevačkom nacionalnom savetu i Udruženju Bunjevaca u Vojvodini.

Dužijanca je inače tradacionalna svečanost koja se organizuje u čast završetka žetelečkih radova i u Subotici se proslavlja duže od jednog veka. Taj pra­znik sva­ke go­di­ne oku­plja ve­li­ki broj go­sti­ju i pred­sta­vlja jednu od naj­zna­čaj­ni­jih tu­ri­stič­kih atrak­ci­ja na se­ve­ru Voj­vo­di­ne. Bu­njev­ci su, iz­me­đu osta­log, pre­po­zna­tlji­vi po obi­ča­ji­ma ko­je i da­nas, u znak zahvalnosti za do­bru že­tvu, ne­gu­ju, a Novosađani i gosti našeg grada ima­li su prili­ku da vi­de i ose­te deo te kul­tu­re.

Po­kra­jin­ska se­kre­tar­ka za kul­tu­ru, jav­no in­for­mi­sa­nje i od­no­se s ver­skim za­jed­ni­ca­ma Dra­ga­na Mi­lo­še­vić uče­stvo­va­la je u ras­ko­šnom defileu uče­sni­ka, a na­kon to­ga je u izjavi za medije is­ta­kla da je „Dužijanca“ je­dan od pra­zni­ka ko­ji­ma se ce­la Voj­vo­di­na po­no­si, te podsetila na ulogu Bunjevaca u odluci o prisajedinjenju.

– Voj­vo­di­na ima ši­rok spek­tar na­ci­o­nal­nih ma­nji­na ko­je ču­va­ju i neguju svo­ju tra­di­ci­ju, pi­smo, je­zik, kul­tu­ru, obi­ča­je i ovo je­ste dan ži­vo­ta i ra­da, ko­ji­ma se svi mi za­jed­no po­no­si­mo jer je sim­bol jed­nog na­ro­da, ko­ji s na­ma svi­ma na ovim pro­sto­ri­ma ve­ko­vi­ma ži­vi – re­kla je Dra­ga­na Milošević, i pod­se­ti­la na to da sa­mo za­jed­nič­kim po­što­va­njem pre­ma prošlo­sti mo­že­mo gle­da­ti u bu­duć­nost. – Na­ša je oba­ve­za i za­da­tak da mčuva­mo to je­din­stvo i su­ži­vot na ovim pro­sto­ri­ma i za­to će Po­kra­jin­ska vla­da i re­sor­ni se­kre­ta­ri­jat uvek bi­ti do­stoj­ni part­ne­ri.

Zamenik gradonačelnika Igor Crnobarac kaže da bi tradiciju i kulturu svakog naroda trebalo s dužnim poštovanjem negovati, a da bunjevač­ka na­ci­o­nal­na za­jed­ni­ca ima po­seb­no me­sto u na­šoj isto­ri­ji.

„Du­ži­jan­ca”, pra­znik za­hval­no­sti za ži­to, ima dugu traciju, ali i simboliku. Organizatori manifestacije kažu da je to pro­sla­va ko­ja se prire­đu­je u čast za­vr­šet­ka že­te­lač­kih ra­do­va, ko­ja sla­vi rad i du­hov­nost čove­ka, pod­se­ća na po­ve­za­nost čoveka sa pri­ro­dom, kao i na vi­še­ve­kov­nu mar­lji­vost pre­da­ka, na uni­ver­zal­ne vred­no­sti kao što su slo­bo­da, pre­da­nost i po­žr­tvo­va­nje. „Dužijanca“ se nekada proslavljala na salašima, uz učešće mnogo manje ljudi nego sad, a od 1911. godine, ka­da je pop Bla­ško Ra­jić uveo obe­le­ža­va­nje u cr­kvu, taj obi­čaj je po­pri­mio ši­ri ka­rak­ter, dok je od 2003. go­di­ne na­ci­o­nal­ni pra­znik Bunjevaca.

J. Vukašinović

 

Piše:
Pošaljite komentar
U Subotici održana centralna svečanost Dužijance

U Subotici održana centralna svečanost Dužijance

13.08.2023. 22:52 22:56
Vikend Dužijance u Somboru: SLAVE ŽETVU i dobrosusedstvo

Vikend Dužijance u Somboru: SLAVE ŽETVU i dobrosusedstvo

25.07.2023. 09:59 10:18