НОВОСАДСКА СКУПШТИНА ПОСЛЕДЊИ ПУТ У ОВОЈ ГОДИНИ Проширење радне зоне у Каћу и оснивање новог јавног предузећа
На последњој седници Скупштине Града, одржаној јуче, одборници су усвојили предлог о оснивању новог јавно комуналног предузећа „Регионални центар за управљање отпадом“, проширењу радне зоне у Каћу, програме пословања и рада јавних и јавно комуналних предузећа, установа културе, Стамбене агенције, Агенције за енергетику и Тусристичке организације за 2024. годину.
Одборници су одлучивали и о неколико урбанистичких планова, односно изменама актуелне планске документације, као и о прибављању непокретности.
Нови Сад и општине Бачка Паланка, Бачки Петровац, Беочин, Србобран, Темерин, Врбас и Жабаљ основаће заједничко јавно комунално предузеће, које ће управљати будућом регионалном депонијом. Центар за прераду отпада предвиђен је на простору садашње Градске депоније на Клиси, па ће на Темеринском путу bb, бити и седиште предузећа, у чијем ће основном капиталу, сразмерно броју становника, учествовати осам општина. Текстом уговора уређено је питање основног капитала у износу од два милиона динара, у ком Нови Сад учествује с 67,65 одсто, Бачка Паланка с 8,95 одсто капитала, Бачки Петровац с 2,14 одсто, Беочин 2,58, Жабаљ 4,43, Србобран 2,67, Темерин 4,78 и Врбас 6,80 одсто.
Пред седницу заменик градоначелника Игор Црнобарац истакао је да је 2023. година била динамична са много нових инвестиција и реализованих пројеката у Новом Саду и подсетио да буџет за наредну годину износи 42.787.000.000 динара, те да ће удео капиталне потрошње износити око трећине укупног буџета -12.516.000.000 динара. Када је реч о пославњу и плановима јавних предузећа Црнобарац је истакао неколико.
Цена аутобуске карте непромењена
Како се не би мењала цена аутобуске карте Град ће и наредне године субвенционисати њену куповину.
- За ту намену из градског буџета издвојили смо 1, 38 милијарди динара. Ово чинимо како бисмо помогли свим грађанима, посебно пензионерима, студентима и ђацима који ће и наредне године остваривати право на годишњу карту поцени од 5.000 динара - објаснио је Црнобарац.
- ЈКП “Водовод и канализација” планирала је приходе у висини од 3,9 милијарди динара. Програмом пословања планиран је новац из буџета Града за капитилане субвенције за изградњу више значајних пројеката попут реконструкције и изградње водоводне мреже у Садовима, у Петроварадину у вредности од 100 милиона динара, изградња магистралног водовода у Улици Драгослава Срејовића у вредностри од 90 милиона динара, као и изградња водоводне мреже у насељу Ченеј код тзв. црвених зграда у вредности од 30 милиона динара - казао је Црнобарац. - „Новосадска топлана” планира приходе у висини од скоро 12 милијарди динара, када су у питању капиталне субвенције Град је у буџету за наредну годину обезбедио новац за реконструкцију повезног вреловода, односно измештање вреловода за потребе изградње пешачко-бициклистичког Моста на стубовима моста Франца Јозефа, у врености од 170 милиона динара. “Чистоћа” је планирала 20 милиона динара за увођење система примарне сепарације отпада, односно за набавку и постављање контејнера за селектвно сакупљање отрпада што се финансира кроз Градску управу за заштиту животне средине. Програмом пословања “Тржнице”, на име капиталних субвенција, планирани део средстава из буџета у износу од 54.440.000 намењен је за измештање Кванташке пијаце, што је део вишегодишњег капиталног пројекта.
Потенцијал за додатни развој индустрије
Одборници су усвојили и предлог да радна зона у Каћу, јужно од Зрењанинског пута буде проширена јер она представља и даље значајан просторни потенцијал за развој пословних садржаја значајних не само за Каћ, него и за Нови Сад, па и шире.
Површине намењене пословању представљаће просторно јединствену целину која ће се простирати северно и јужно од државног пута првог Б реда ознаке 12 и повезивати грађевинска подручја града Новог Сада и Каћа. Та подручја представљају углавном делове атара Каћа (необрадиво пољопривредно земљиште), али мањим делом и грађевинско земљиште планирано за привредне делатности, канале, ретензије и саобраћајне површине.
Српска радикикална странка гласала је против оснивања предузећа које ће управљати регионалном депонијом.
- Одборничка група СРС се не слаже са изабраном локацијом за регионалну депонију, јер је сувише близу насеља Клиса, Видовданско насеље, Слана бара, Ченеј, већ смо били за изградњу еколошке спалионице какве постоје у Европи - кратко је објаснила заменица председника одборничке групе СРС Снежана Мушицки.
С. Ковач