Новосађани предложили 358 идеја на платформи "Твој Град"
Грађани на платформи “Твој Град” проследили 358 идеја, а већина их се односи на област заштите животне средине – рекла је за “Дневник” чланица Градског већа Новог Сада за буџет, финансије и инвестиције Адријане Месаровић.
Покретањем партиципативне интернет платформе „ТвојГрад”, Нови Сад је постао први град у региону који је својим грађанима омогућио да у дигиталном окружењу одлучују о питањима од јавног значаја. На тај начин Нови Сад се придружио у овој пракси великим европским градовима, попут Брисела, Париза, Лондона и Копенхагена.
- Један од темељних принципа Града јесте активно учешће грађана у креирању јавне потрошње у погледу реализације пре свега капиталних пројеката. Скоро 3.000 регистрованих корисника који активно партиципирају у креирању градског буџета са предложених чак 358 нових идеја и пројеката од стране наших суграђана. Тренутно бројимо скоро 12.000 гласова за пројекте које су предложили наши грађани, наше комшије и за оне које је предложио Град – појаснила је Месаровић.
Најатрактивнији предложени пројекти од стране грађана који су планирани у буџету за 2022. годину је и Ботаничка башта коју је предложио и Град Нови Сад. За ову годину како сазнајемо од Месаровић је планирана израда пројектно-техничке документације за изградњу Ботаничке баште у Подграђу Петроварадинске тврђаве. Грађани су предлагали и тротоаре на Подбари. У овој години планирана је 2. и 3. фаза изградње саобраћајних површина са пратећом инфраструктуром у том делу града у оквиру којих је планирана изградња тротоара. Суграђани су предлагали и вртић у Адицама, а у овој години је планиран новац за његову изградњу, док је завршетак планиран за 2023 годину.
Бициклистичке стазе, постављање контејнера и настрешице на аутобуским стајалиштима су међу првих десет градских пројеката за које су Новосађани највише гласали.
- Посебно је важно нагласити да је највећи број пристиглих идеја добро аргументован и квалитетан, да Новосађани јасно препознају шта им је потребно у њиховим квартовима, али и на које начине се може унапредити квалитет живота у читавом граду. Грађани су предлагали уређење зелених површина, садњу дрвећа, садњу високог зеленила (живих ограда) на острвима између трака, више цвећа, као и уређење појединачних квартова на начин да се обезбеди више зеленила – појаснила је Месаровић.
Град Нови Сад је како је Месаровић подсетила покренуо акцију “Претворимо кварт у парк за зелени Нови Сад”. Предност у одабиру локација за очување, унапређење и подизања зеленила имају делови Града који имају мање површина под зеленилом и површине које су девастиране. Велики број предлога се односи на постављање, односно изградњу дечијих игралишта, спортских терена за шта је, по њеним речима, град обезбедио новац у буџету за 2022. годину, а ради се о активностима које се континуирано спроводе. Новац се планира сваке године у циљу обезбеђења простора за одмор и разоноду како деце тако и одраслих.
- У буџету за ову годину је планиран новац за израду пројектнотехничке документације за изградњу два нова парка: универзитетски парк и парк код Спенса. Такође, треба напоменути да је у 2021. години завршен парк северно од Ранжирне станице, а у 2022. години се очекује завршетак реконструкције Дунавског парка. Значајан број предлога се односи на изградњу бициклистичких стаза те је у buyetu за 2022. годину планиран новац и за ове намене. Планирана је изградња бициклистичке стазе Нови Сад - Бегеч, наставак реконструкције пешачких и бициклистичких стаза Футошке улице и Футошког пута у Новом Саду. Изградња бициклистичке стазе Нови Сад - Руменка - Ирмово - Кисач - Ченеј, а планиран је новац за израду техничке документације за изградњу бициклистичких стаза у другим деловима града, при чему ће се водити рачуна о потребама грађана - казала је Месаровић.
Суграђани су предлагали уређење инфраструктуре водовода и канализације на Адицама. Град је у овој години планирао изградњу канализације отпадних вода јужно од Улице Марије Бурсаћ до канала Т803, потом изградњу канализације отпадних вода јужно од канала Т803 до улице Бранка Ћопића у Адицама у Новом Саду, канализациону мреже у улици Сувоборска и изградњу водовода и канализације у новом блоку у Адицама. Предлагана је водоводна мрежа у малом Београду, а у току је изградња секундарне водоводне мреже између улица Ђакона Авакума, Живојина Ћулума и канала ДТД у Новом Саду, а њихов завршетак је планиран у 2023. години. Предлагана је изградња канализационе мреже на Клиси, а један део је изграђен у prеthodnom периоду.
Појаснила је да је првих десет пројеката који су освојили највише гласова предложених од стране града и који су планирани buyetom за ову годину, набавка и постављање подземних и контејнера за примарну сепарацију као и набавка и постављање надстрешница на аутобуским стајалиштима. Међу пројектима који ће ове године бити релаизовани су и набавка машине за вађење и пресађивање стабала, потом изградња кружне раскрснице Булевара цара Лазара и Фрушкогорске улице, као и набавка санитетских возила за потребе Завода за хитну медицинску помоћ Нови Сад, те изградња саобраћајних површина са пратећом инфраструктуром Улице Краљевића Марка од Булевара краља Петра и до Булевара Јаше Томића, али и доградња и опремање објекта Предшколске установе „Радосно детињство” у Ковиљу
- Платрформа “ТвојГрад” била је доступна од 15.10.2021. године и до 29. априла 2022. Платформа је и даље активна и грађани могу да наставе да предлажу нове пројекте, који ће у континуитету бити током године разматрани и предлагани за реализацију на ребалансу буџета или у буџету за 2023. годину – закључила је Месаровић.
С. Аничић Илић