Новосађани и даље помажу путем Фејсбук групе Оброк за породицу
Новосадска Фејсбук група „Оброк за породицу”, која броји више од 9.000 људи, а коју су основале три вредне Новосађанке да би на једном месту окупиле људе који желе да помогну и донирају храну за оне који тренутно немају – није зауставила своје акције ни сада, у време пандемије коронавируса, када је таква помоћ и најпотребнија.
Идејни творци поменуте идеје, мајка Мирјана Мутуц и њене ћерке Маријана Кресојевић и Мина Гаврилов, до ванредног стања организовале су сваке среде и суботе скупљање и раздељивање донација, а сада то, због безбедносних мера, чине на мало другачији начин.
Да је потреба за храном и разноврсном помоћи драстично скочила због овог вируса, потврђује и Мина Гаврилов, која за „Дневник” наводи да се у највећој мери јављају породице, док старији углавном немају интернет те до њих долазе путем препоруке.
– Настао је баш велики проблем, а углавном се јављају људи који су остали без посла, самохране мајке, које су такође остале без посла, а чија деца не иду више у вртић или школу, као и очеви – истиче Мина, и додаје да је много сада мање донација због присутног страха због пандемије коронавируса иако је људи којима је потребна помоћ све више. – Радимо како можемо и како умемо, али донација је мало јер се људи боје контакта, што је сасвим нормално и из тог разлога не форсирамо више групне и организоване донације. То смо сада решили тако што људи могу свакодневно да помогну тако што се чују са мном, мајком или сестром па се ми договоримо с њима за детаље.
С обзиром на то да су за организацију прикупљања хране, али и ствари попут одеће, обуће и других предмета, задужене те три Новосађанке, Мина открива да се у овој ситуацији за све договарају путем видео-позива. Њихова акција „Оброк за породицу” се проширила на више од 20 градова у Србији, а неке од група су свој рад паузирале током ванредне ситуације. Ипак, новосадска група не престаје да помаже на неколико начина, а уз додатне превентивне мере.
Сви који желе да помогну донирањем хране или на неки други начин или јављањем којој породици/пензионерима је потребна помоћ, могу то учинити укључивањем у групу на „Фејсбуку” под називом „Оброк за породицу”. У тој групи заинтересовани могу пронаћи додатне информације и притом се јавити на mеsinyеr Мини Гаврилов, Маријани Кресојевић или Мирјани Мутуц.
– Они људи који желе да помогну, али и да остану анонимни, углавном долазе код мене и мени дају храну коју после разносим, а има и оних који се сами договоре с породицом којој је потребна помоћ – наводи наша саговорница. – Уколико се неко јави и препоручи особу, старију или млађу, којој су потребни храна и помоћ, трудимо се да нађемо неку особу из групе која живи близу и која жели да помогне да бисмо смањили компликације и додатни контакт. Трудим се да сваки дан буде неколико људи који долазе да ни њих, ни себе ни своју породицу не бих излагала ризику. Што се тиче осталих људи који желе да помогну, али им није битно да остану анонимни, њих се трудим да спојим с људима из дела града у којем живе. Мало је све компликовано, али не желимо да одустанемо, поготово не у овој ситуацији, а свако кува и даје у складу са својим могућностима, форсирања никада нема.
К. Ивковић Ивандекић