На Петроварадинској тврђави обележена стогодишњица краја Првог светског рата: Новом Саду шајка мира
У подножју Петроварадинске тврђаве свечано је откривен споменик мира „Оне day...“ који је креирала светски позната мултимедијална уметница и мировна активисткиња Јоко Оно.
Нови симбол Новог Сада направљен је на основу модела традиционалног српског војног брода, такозване „шајке“, а Петроварадинска тврђава је одабрана, симболично, као највеће дефанзивно војно утврђење у Европи, изграђено у 18. веку. Обраћајући се са видео бима испред свог ауторског дела Јоко Оно је упутила кратку, али јасну поруку мира - мир је моћ.
Председница Владе Србије Ана Брнабић рекла је да се откривањем споменика промовише мир и да је симблика већа што се то дешава на Видовдан.
– Видовдан је за нас велики и емотиван празник са пуно победа пуно пораза, тешких времена, и оно што нам је најпотребније јесте мир. Ми треба да градимо један другачији Балкан и Нови Сад нам у овоме помаже – казала је Брнабић.
Како је нагласила, паметне владе оне владе које умеју да слушају, које препознају добре идеје и подржавају их.
– У Новом Саду не мањка одличних људи, фантастичних идеја, огромне креативности и хвала вам што представљате Србије у свету на најлепши могући начин и што доводите свет у Србију – казала је Брнабић.
Она се захвалила тиму који је Новом Саду, Србији и региону донео две престижне титуле - Омладинске престонице Европе ове године и Европске престонице културе 2021. године.
– Све оно што радимо, а што су људи овде из Новог Сада замислили да треба да се уради у оквиру оба оба пројекта показује то најлепше лице Србије. Захваљујем такође и Егзиту и свим људима који стоје иза Егзита на 19 година такође најбоље могуће промоције Србије – казала је премијерка.
Дела светских уметника
Ми већ сада, две године пред титулу, имамо дела светских уметника у нашем граду, рекао је градоначелник Милош Вучевић. “ Недавно је завршена изложба ‘Енди Ворхол’’ у Збирци стране уметности, а Нови Сад је сада добио и споменик мира ‘’Оне day...‘’ јер је легендарна Јоко Оно, чувена уметница и активисткиња за људска права, изабрала управо наш град да му поклони своје дело”, рекао је Вучевић.
Новосадски градоначелник Милош Вучевић изјавио је да је Петроварадинска тврђава симбол мира, али и симбол и отпора и опстанка и зачетка Новог Сада.
– Ова уметничка инсталација симболизује нешто што је управо карактеристично за ово поднебље - брод овог краја зван шајка. Читав крај носи назив по оваквим бродовима које су некада пловили Дунавом. А суштина свега овога је да не победи паланачки дух у Новом Саду. Суштина је да Нови Сад буде снажни полумилионски, средњоевропски град, да стварамо и пружамо нове садржаје пре свега за будуће генерације и за клинце који долазе – казао је новосадски градоначелник.
Он је рекао да град треба да обезбеди амбијент да нове генерације не одлазе у друге градове и друге државе „зато што се ми плашимо да нешто ново урадимо и саградимо“, а истовремено, чувајући и унапређују ће оно што је наше културно-историјско наслеђе.
– Радимо паралелно два процеса - чувамо историјско културно наслеђе, утврђујемо индустријско наслеђе и снажно идемо у модернизацију нашег града. А само име града каже да он увек мора бити нов, град који иде напред, који је прогресиван, који је храбар – поручио је Вучевић. Он се захвалио свима који су учествовали у реализацији овог пројекта.
– Надам се да ћемо бити још пуно интересантних догађаја у Новом Саду који је будан, који не спава, који пулсира, који привлачи који је спреман да прихвата и ради и који је спреман да дише са свим Новосађанима. Чувајмо Нови Сад, ми другу кућу немамо – закључио је Вучевић.
Брнабић: ЕУ највећи мировни пројекат
Председница Владе Србије Ана Брнабић рекла је да се Србија залаже за чланство у Европској унији јер је за њу ЕУ „највећи мировни пројекат на свету“ који је осигурао најдужи мир у Европи.
– То је највећа вредност Европске уније и то је оно што ми желимо да дође на Балкан са нашим уласком у Европску унију. Хвала вам што и данас овим показујете да смо део Европе и да порука мира данас из Новог Сада из Србије иде у цео свет – закључила је Ана Брнабић.
Оснивач и директор Егзит фестивала Душан Ковачевић, нагласио је да је фестивал израстао из жеље да се на Балкану успостави трајан мир и да су се на првом фестивалу на Петроварадинској тврђави управо и нашли млади из целе бивше Југославије. Он је као представник симболичне уметничке државе „Стејт оф Егзит“ прогласио мир свим државама света и и позвао премијерку Ану Брнабић да Србија буде прва земља која ће тај мир ратификовати.
Директор Фондације „Нови Сад 2021“ Немања Миленковић рекао је да је Нови Сад најмањи град на доњем току Дунава са највећим бројем мостова - 11, од чега је осам испод и само три изнад Дунава, што показује бурну историју града и земље.
– То што смо носили и спајали у овом граду јесте да и поред такве бурне историје сви идеали духовне Европе: вера, љубав и нада и грађанских вредности: слобода, правда и једнакост само у овом граду могу да се споје у нове мостове. И ја се надам да ће једног дана ова шајка ће бити сведок више ни једног површина моста, већ шест нових мостова са овим називом и да ће то бити једини град у Европи која спаја толико „упротстављене и вредности и идеале у једно, а то је онај који се зове мир – казао је Миленковћ.
Догађају су присуствовали председник Покрајинске владе Игор Мировић, покрајинска секретарка за културу Драгана Милошевић, директор Нафте индустрије Србије и многи други, а након откривања споменика које је уприличено уз чувену песму Џона Ленона „Имеџн“, уследио је концерт кавер бенда Битлса, београдског састава „Де Бестбит“ који су изводили хитове чувених ливерпулских „Буба“.
А. Савановић
Мање од две године остало је до тренутка када ће Нови Сад постати Европска престоница културе, али се град већ сад у региону високо позиционирао по питању уметничких и културних активности, програма и нових простора.
За 2021. – годину титуле, Нови Сад се ужурбано спрема, активности су све бројније, у шта се уверила и председница Владе, Ана Брнабић, која је поново, након осам месеци, дошла да обиђе радове на изградњи Креативног полиса, на месту некадашњег простора индустријског комплекса „Петар Драпшин“.
Брнабић је у будућем уметничком, креативном и омладинском кутку - Креативном полису, једном од најзначајних просторних пројеката у граду, била прошлог октобра, када је у Нови Сад долазила поводом отварања културне станице Свилара и још тада рекла да визију Новог Сада треба да следе и други градови у Србији. Осим Креативног полиса, који настаје на простору једне од најстаријих индустријских зона у Новом Саду, у току су радови на новим просторима, али и ревитализацији постојећих, све у циљу развоја културног и креативног стваралаштва, припреме града за 2021.
На месту старе фабрике за бојење свиле настала је нова културна станица Свилара која је наславила да негује културно наслеђе, док је простор старе стрељане постао савремена културна станица Еђшег. У циљу децентрализације културних садржаја планирано је покретање још три културне станице, и то на Новом насељу, Клиси и у оквиру Креативног полиса. После сто година Музичка и Балетска школа добиће заједнички простор на Лиману 3 са градском концертном двораном, старо језгро града биће уређено након 70 година. Такође, Подграђе Петроварадинске тврђаве, веома важно културно наслеђе, кроз који, током целе године пролазе туристи, а поготово у време Егзит фестивала и Фестивала уличних свирача, доживеће своју обнову. Неколико фасада у том делу је већ сређено, а циљ је да оно буде потпуно ревитализовано, јер и сада има огроман туристички потенцијал, који се још више може развијати.
Док се с једне стране ради на изградњи и ревитализацији простора, са друге се реализују се програми, а све заједно ће то бити легат града, каже градоначелник Новог Сада, Милош Вучевић.
„Паралелно радимо на изградњи нових простора, али и обнови старих, као и на развијању програма, који ће допринети нашем, сада већ незаустављивом, напретку на пољу културе и туризма. Наш задатак није само да будемо центар европске културе и уметности те 2021. већ да сви наши процеси, на којима сада радимо, остану Новом Саду и будућим генерацијама. Ми већ сада, две године пред титулу, имамо дела светских уметника у нашем граду. Недавно је завршена изложба „Andy Њархол“ у Збирци стране уметности, а Нови Сад је сада добио и споменик мира „Оне day...“ јер је легендарна Јоко Оно, чувена уметница и активисткиња за људска права, изабрала управо наш град да му поклони своје дело“ рекао је Вучевић.
Споменик мира „Оне day...“ , постављен на Петроварадинској тврђави, направљен по узору на традиционални српски брод „шајку“, као нови легат учиниће град и Тврђаву незаобилазним културно-туристичком дестинацијама.
Поред Ворхола и Јоко Оно, у Новом Саду биће и дела контроверзног француског уметника, Анри де Тулуз-Лотрека. Изложба више од 20 његових радова биће отворена 3. јула у културној станици Свилара, са симболичним почетком у 20.21 час. Иако у своје време није био признат, Лотрек је иза себе оставио огромно уметничко богатство и један је од заслужних уметника који су допринели афирмацији плаката као једног од модерних облика рекламе.