Na Petrovaradinskoj tvrđavi obeležena stogodišnjica kraja Prvog svetskog rata: Novom Sadu šajka mira
U podnožju Petrovaradinske tvrđave svečano je otkriven spomenik mira „One day...“ koji je kreirala svetski poznata multimedijalna umetnica i mirovna aktivistkinja Joko Ono.
Novi simbol Novog Sada napravljen je na osnovu modela tradicionalnog srpskog vojnog broda, takozvane „šajke“, a Petrovaradinska tvrđava je odabrana, simbolično, kao najveće defanzivno vojno utvrđenje u Evropi, izgrađeno u 18. veku. Obraćajući se sa video bima ispred svog autorskog dela Joko Ono je uputila kratku, ali jasnu poruku mira - mir je moć.
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić rekla je da se otkrivanjem spomenika promoviše mir i da je simblika veća što se to dešava na Vidovdan.
– Vidovdan je za nas veliki i emotivan praznik sa puno pobeda puno poraza, teških vremena, i ono što nam je najpotrebnije jeste mir. Mi treba da gradimo jedan drugačiji Balkan i Novi Sad nam u ovome pomaže – kazala je Brnabić.
Kako je naglasila, pametne vlade one vlade koje umeju da slušaju, koje prepoznaju dobre ideje i podržavaju ih.
– U Novom Sadu ne manjka odličnih ljudi, fantastičnih ideja, ogromne kreativnosti i hvala vam što predstavljate Srbije u svetu na najlepši mogući način i što dovodite svet u Srbiju – kazala je Brnabić.
Ona se zahvalila timu koji je Novom Sadu, Srbiji i regionu doneo dve prestižne titule - Omladinske prestonice Evrope ove godine i Evropske prestonice kulture 2021. godine.
– Sve ono što radimo, a što su ljudi ovde iz Novog Sada zamislili da treba da se uradi u okviru oba oba projekta pokazuje to najlepše lice Srbije. Zahvaljujem takođe i Egzitu i svim ljudima koji stoje iza Egzita na 19 godina takođe najbolje moguće promocije Srbije – kazala je premijerka.
Dela svetskih umetnika
Mi već sada, dve godine pred titulu, imamo dela svetskih umetnika u našem gradu, rekao je gradonačelnik Miloš Vučević. “ Nedavno je završena izložba ‘Endi Vorhol’’ u Zbirci strane umetnosti, a Novi Sad je sada dobio i spomenik mira ‘’One day...‘’ jer je legendarna Joko Ono, čuvena umetnica i aktivistkinja za ljudska prava, izabrala upravo naš grad da mu pokloni svoje delo”, rekao je Vučević.
Novosadski gradonačelnik Miloš Vučević izjavio je da je Petrovaradinska tvrđava simbol mira, ali i simbol i otpora i opstanka i začetka Novog Sada.
– Ova umetnička instalacija simbolizuje nešto što je upravo karakteristično za ovo podneblje - brod ovog kraja zvan šajka. Čitav kraj nosi naziv po ovakvim brodovima koje su nekada plovili Dunavom. A suština svega ovoga je da ne pobedi palanački duh u Novom Sadu. Suština je da Novi Sad bude snažni polumilionski, srednjoevropski grad, da stvaramo i pružamo nove sadržaje pre svega za buduće generacije i za klince koji dolaze – kazao je novosadski gradonačelnik.
On je rekao da grad treba da obezbedi ambijent da nove generacije ne odlaze u druge gradove i druge države „zato što se mi plašimo da nešto novo uradimo i sagradimo“, a istovremeno, čuvajući i unapređuju će ono što je naše kulturno-istorijsko nasleđe.
– Radimo paralelno dva procesa - čuvamo istorijsko kulturno nasleđe, utvrđujemo industrijsko nasleđe i snažno idemo u modernizaciju našeg grada. A samo ime grada kaže da on uvek mora biti nov, grad koji ide napred, koji je progresivan, koji je hrabar – poručio je Vučević. On se zahvalio svima koji su učestvovali u realizaciji ovog projekta.
– Nadam se da ćemo biti još puno interesantnih događaja u Novom Sadu koji je budan, koji ne spava, koji pulsira, koji privlači koji je spreman da prihvata i radi i koji je spreman da diše sa svim Novosađanima. Čuvajmo Novi Sad, mi drugu kuću nemamo – zaključio je Vučević.
Brnabić: EU najveći mirovni projekat
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić rekla je da se Srbija zalaže za članstvo u Evropskoj uniji jer je za nju EU „najveći mirovni projekat na svetu“ koji je osigurao najduži mir u Evropi.
– To je najveća vrednost Evropske unije i to je ono što mi želimo da dođe na Balkan sa našim ulaskom u Evropsku uniju. Hvala vam što i danas ovim pokazujete da smo deo Evrope i da poruka mira danas iz Novog Sada iz Srbije ide u ceo svet – zaključila je Ana Brnabić.
Osnivač i direktor Egzit festivala Dušan Kovačević, naglasio je da je festival izrastao iz želje da se na Balkanu uspostavi trajan mir i da su se na prvom festivalu na Petrovaradinskoj tvrđavi upravo i našli mladi iz cele bivše Jugoslavije. On je kao predstavnik simbolične umetničke države „Stejt of Egzit“ proglasio mir svim državama sveta i i pozvao premijerku Anu Brnabić da Srbija bude prva zemlja koja će taj mir ratifikovati.
Direktor Fondacije „Novi Sad 2021“ Nemanja Milenković rekao je da je Novi Sad najmanji grad na donjem toku Dunava sa najvećim brojem mostova - 11, od čega je osam ispod i samo tri iznad Dunava, što pokazuje burnu istoriju grada i zemlje.
– To što smo nosili i spajali u ovom gradu jeste da i pored takve burne istorije svi ideali duhovne Evrope: vera, ljubav i nada i građanskih vrednosti: sloboda, pravda i jednakost samo u ovom gradu mogu da se spoje u nove mostove. I ja se nadam da će jednog dana ova šajka će biti svedok više ni jednog površina mosta, već šest novih mostova sa ovim nazivom i da će to biti jedini grad u Evropi koja spaja toliko „uprotstavljene i vrednosti i ideale u jedno, a to je onaj koji se zove mir – kazao je Milenkovć.
Događaju su prisustvovali predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, pokrajinska sekretarka za kulturu Dragana Milošević, direktor Nafte industrije Srbije i mnogi drugi, a nakon otkrivanja spomenika koje je upriličeno uz čuvenu pesmu Džona Lenona „Imedžn“, usledio je koncert kaver benda Bitlsa, beogradskog sastava „De Bestbit“ koji su izvodili hitove čuvenih liverpulskih „Buba“.
A. Savanović
Manje od dve godine ostalo je do trenutka kada će Novi Sad postati Evropska prestonica kulture, ali se grad već sad u regionu visoko pozicionirao po pitanju umetničkih i kulturnih aktivnosti, programa i novih prostora.
Za 2021. – godinu titule, Novi Sad se užurbano sprema, aktivnosti su sve brojnije, u šta se uverila i predsednica Vlade, Ana Brnabić, koja je ponovo, nakon osam meseci, došla da obiđe radove na izgradnji Kreativnog polisa, na mestu nekadašnjeg prostora industrijskog kompleksa „Petar Drapšin“.
Brnabić je u budućem umetničkom, kreativnom i omladinskom kutku - Kreativnom polisu, jednom od najznačajnih prostornih projekata u gradu, bila prošlog oktobra, kada je u Novi Sad dolazila povodom otvaranja kulturne stanice Svilara i još tada rekla da viziju Novog Sada treba da slede i drugi gradovi u Srbiji. Osim Kreativnog polisa, koji nastaje na prostoru jedne od najstarijih industrijskih zona u Novom Sadu, u toku su radovi na novim prostorima, ali i revitalizaciji postojećih, sve u cilju razvoja kulturnog i kreativnog stvaralaštva, pripreme grada za 2021.
Na mestu stare fabrike za bojenje svile nastala je nova kulturna stanica Svilara koja je naslavila da neguje kulturno nasleđe, dok je prostor stare streljane postao savremena kulturna stanica Eđšeg. U cilju decentralizacije kulturnih sadržaja planirano je pokretanje još tri kulturne stanice, i to na Novom naselju, Klisi i u okviru Kreativnog polisa. Posle sto godina Muzička i Baletska škola dobiće zajednički prostor na Limanu 3 sa gradskom koncertnom dvoranom, staro jezgro grada biće uređeno nakon 70 godina. Takođe, Podgrađe Petrovaradinske tvrđave, veoma važno kulturno nasleđe, kroz koji, tokom cele godine prolaze turisti, a pogotovo u vreme Egzit festivala i Festivala uličnih svirača, doživeće svoju obnovu. Nekoliko fasada u tom delu je već sređeno, a cilj je da ono bude potpuno revitalizovano, jer i sada ima ogroman turistički potencijal, koji se još više može razvijati.
Dok se s jedne strane radi na izgradnji i revitalizaciji prostora, sa druge se realizuju se programi, a sve zajedno će to biti legat grada, kaže gradonačelnik Novog Sada, Miloš Vučević.
„Paralelno radimo na izgradnji novih prostora, ali i obnovi starih, kao i na razvijanju programa, koji će doprineti našem, sada već nezaustavljivom, napretku na polju kulture i turizma. Naš zadatak nije samo da budemo centar evropske kulture i umetnosti te 2021. već da svi naši procesi, na kojima sada radimo, ostanu Novom Sadu i budućim generacijama. Mi već sada, dve godine pred titulu, imamo dela svetskih umetnika u našem gradu. Nedavno je završena izložba „Andy Njarhol“ u Zbirci strane umetnosti, a Novi Sad je sada dobio i spomenik mira „One day...“ jer je legendarna Joko Ono, čuvena umetnica i aktivistkinja za ljudska prava, izabrala upravo naš grad da mu pokloni svoje delo“ rekao je Vučević.
Spomenik mira „One day...“ , postavljen na Petrovaradinskoj tvrđavi, napravljen po uzoru na tradicionalni srpski brod „šajku“, kao novi legat učiniće grad i Tvrđavu nezaobilaznim kulturno-turističkom destinacijama.
Pored Vorhola i Joko Ono, u Novom Sadu biće i dela kontroverznog francuskog umetnika, Anri de Tuluz-Lotreka. Izložba više od 20 njegovih radova biće otvorena 3. jula u kulturnoj stanici Svilara, sa simboličnim početkom u 20.21 čas. Iako u svoje vreme nije bio priznat, Lotrek je iza sebe ostavio ogromno umetničko bogatstvo i jedan je od zaslužnih umetnika koji su doprineli afirmaciji plakata kao jednog od modernih oblika reklame.