Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Николић: Подршка породицама с више деце које тешко живе

02.04.2018. 11:39 11:49
Пише:
Фото: приватна архива

– Познато је да Град Нови Сад води одговорну социјалну политику, али је сигурно да велики број људи не зна шта се све финансира преко социјалних давања, које друштвене категорије кроз какве форме и преко кога остварују та своја права – наводи члан Градског већа за социјалну и дечју заштиту Тихомир Николић у интервјуу за “Дневник”.

– Свака година доноси нове проблеме, али и неко ново искуство, боља решења па и могућности за дате проблеме и нове пројекте који улазе у примену. Прошла година је протекла веома успешно, занемарујући успутне тешкоће и препреке, јер смо имали стабилне буџетске услове, реалне пројекције и предвиђања, тако да смо остварили и стабилно финансирање социјалних потреба.

Лане је било неколико ребалансних усклађивања буџета, али у позитивном смислу, наводи наш саговорник. За 2018. годину укупан буџет Градске управе за социјалну и дечју заштиту износи милијарду и непуна 262 милиона динара.


Новац за капитална улагања

За 2018. годину обезбеђен је и новац за капитална улагања за завршетак радова на Прихватилишту за бескућнике при Геронтолошком центру „Нови Сад” у Футогу, као и набавку два возила – једног за Геронтолошки центар и једног за Дом Ветерник. Део буџета је намењен и за адаптацију простора у Футошкој 46 за потребе Свратишта за бескућнике, као и за опремање Прихватилишта за децу – жртве трговине људима на Клиси.


– За ову годину смо планирали унапређење програма у појединим сегментима социјалног система за све кориснике којима је социјална помоћ неопходна те очекујемо боље услове и знатно побољшање квалитета живота у целини – истиче Николић. – Посебно смо фокусирани на онај део наших суграђана којима је потребно обезбедити егзистенцијалне услове, нарочито породицама с више деце, али, наравно да нећемо никога запоставити нити заборавити.

Новац ће бити обезбеђен за подршку деци и породици с децом, за 68 покушаја вантелесне оплодње, за реализацију манифестације „Дечја недеља”, породични и домски смештај, прихватилишта и друге врсте смештаја, потом за једнократне и друге врсте помоћи, као и за дневне услуге у заједници, које подразумевају клубове за одрасла и стара лица и дневне боравке. Такође, у оквиру Регионалног стамбеног програма, чија је реализација у току, биће додељено више од 500 стамова у Футогу и Ветернику, као и 30 сеоских кућа с окућницом, све намењено избеглицама смештеним у Новом Саду.

– Тренутно је у току јавни конкурс за финансирање и суфинансирање програма удружења грађана који су од интереса за град, у износу од 50 милиона динара – каже наш саговорник. – Све наведене активности и пројекти реализују се у континуитету већ дужи низ година, с тим што се сваке године, у складу с потребама и могућностима буџета, те активности и мере проширују и унапређују.


Део буџета за Центар „Живети усправно”

У току је израда Предлога одлуке о изменама и допунама Одлуке о социјалној заштити, међу којима се планира и услуга персоналне асистенције, у складу с републичким Правилником о ближим условима и стандардима за пружање услуга социјалне заштите. Тиме је утврђено да је та услуга доступна пунолетним особама с инвалидитетом с процењеним првим или другим степеном подршке. Буџет за пружање персоналне асистенције обезбеђује се у складу с укупно исказаним потребама корисника у Новом Саду.

– До сада је само Центар „Живети усправно”, кроз програме на јавним конкурсима, исказивао потребе за персоналном асистенцијом за три или четири њихова члана – каже члан Градског већа за социјалну и дечју заштиту Тихомир Николић. – На поменутом јавном конкурсу тај центар је аплицирао са својим програмом и исказао потребу за персоналном асистенцијом за 16 особа с инвалидитетом, које су ангажоване у удружењима грађана који се баве унапређењем положаја ОСИ.


У складу са Стратегијом приступачности града Новог Сада 2012–2018. године, Акциони план приступачности представља скуп мера и активности којима је основни циљ да се створе услови за примену приступачности у складу с концептом „Дизајн за све”, на јавним површинама, у јавном превозу, у јавним објектима и у области информација и комуникација. То се постиже континуираним уклањањем свих постојећих баријера, успостављањем контроле о испуњености стандарда приступачности ради спречавања стварања нових баријера, као и повећањем нивоа свести и знања друштвене јавности.

– У циљу мапирања приступачности на постојећу базу географског информационог система, планира се анализа постојећег стања приступачности кроз прикупљање података о објектима за јавну намену у области социјалне и здравствене заштите, образовања, културе, спорта и омладине, као и дефинисање приоритета – каже Николић. – У складу са закључком Тима за приступачност од 5. марта, Градска управа за социјалну и дечју заштиту упутила је допис управама из наведених области да доставе предлоге према приоритетима за највише пет објеката установа из њихове надлежности, за које би требало урадити анализу постојећег стања приступачности.

Леа Радловачки

Пише:
Пошаљите коментар
Милош Вучевић: Подршка породицама с децом још већа

Милош Вучевић: Подршка породицама с децом још већа

30.03.2018. 17:42 17:47
Покрајина издваја 65 милиона динара за социјалну заштиту

Покрајина издваја 65 милиона динара за социјалну заштиту

21.02.2018. 11:31 11:33