Nikolić: Podrška porodicama s više dece koje teško žive
– Poznato je da Grad Novi Sad vodi odgovornu socijalnu politiku, ali je sigurno da veliki broj ljudi ne zna šta se sve finansira preko socijalnih davanja, koje društvene kategorije kroz kakve forme i preko koga ostvaruju ta svoja prava – navodi član Gradskog veća za socijalnu i dečju zaštitu Tihomir Nikolić u intervjuu za “Dnevnik”.
– Svaka godina donosi nove probleme, ali i neko novo iskustvo, bolja rešenja pa i mogućnosti za date probleme i nove projekte koji ulaze u primenu. Prošla godina je protekla veoma uspešno, zanemarujući usputne teškoće i prepreke, jer smo imali stabilne budžetske uslove, realne projekcije i predviđanja, tako da smo ostvarili i stabilno finansiranje socijalnih potreba.
Lane je bilo nekoliko rebalansnih usklađivanja budžeta, ali u pozitivnom smislu, navodi naš sagovornik. Za 2018. godinu ukupan budžet Gradske uprave za socijalnu i dečju zaštitu iznosi milijardu i nepuna 262 miliona dinara.
Za 2018. godinu obezbeđen je i novac za kapitalna ulaganja za završetak radova na Prihvatilištu za beskućnike pri Gerontološkom centru „Novi Sad” u Futogu, kao i nabavku dva vozila – jednog za Gerontološki centar i jednog za Dom Veternik. Deo budžeta je namenjen i za adaptaciju prostora u Futoškoj 46 za potrebe Svratišta za beskućnike, kao i za opremanje Prihvatilišta za decu – žrtve trgovine ljudima na Klisi.
– Za ovu godinu smo planirali unapređenje programa u pojedinim segmentima socijalnog sistema za sve korisnike kojima je socijalna pomoć neophodna te očekujemo bolje uslove i znatno poboljšanje kvaliteta života u celini – ističe Nikolić. – Posebno smo fokusirani na onaj deo naših sugrađana kojima je potrebno obezbediti egzistencijalne uslove, naročito porodicama s više dece, ali, naravno da nećemo nikoga zapostaviti niti zaboraviti.
Novac će biti obezbeđen za podršku deci i porodici s decom, za 68 pokušaja vantelesne oplodnje, za realizaciju manifestacije „Dečja nedelja”, porodični i domski smeštaj, prihvatilišta i druge vrste smeštaja, potom za jednokratne i druge vrste pomoći, kao i za dnevne usluge u zajednici, koje podrazumevaju klubove za odrasla i stara lica i dnevne boravke. Takođe, u okviru Regionalnog stambenog programa, čija je realizacija u toku, biće dodeljeno više od 500 stamova u Futogu i Veterniku, kao i 30 seoskih kuća s okućnicom, sve namenjeno izbeglicama smeštenim u Novom Sadu.
– Trenutno je u toku javni konkurs za finansiranje i sufinansiranje programa udruženja građana koji su od interesa za grad, u iznosu od 50 miliona dinara – kaže naš sagovornik. – Sve navedene aktivnosti i projekti realizuju se u kontinuitetu već duži niz godina, s tim što se svake godine, u skladu s potrebama i mogućnostima budžeta, te aktivnosti i mere proširuju i unapređuju.
U toku je izrada Predloga odluke o izmenama i dopunama Odluke o socijalnoj zaštiti, među kojima se planira i usluga personalne asistencije, u skladu s republičkim Pravilnikom o bližim uslovima i standardima za pružanje usluga socijalne zaštite. Time je utvrđeno da je ta usluga dostupna punoletnim osobama s invaliditetom s procenjenim prvim ili drugim stepenom podrške. Budžet za pružanje personalne asistencije obezbeđuje se u skladu s ukupno iskazanim potrebama korisnika u Novom Sadu.
– Do sada je samo Centar „Živeti uspravno”, kroz programe na javnim konkursima, iskazivao potrebe za personalnom asistencijom za tri ili četiri njihova člana – kaže član Gradskog veća za socijalnu i dečju zaštitu Tihomir Nikolić. – Na pomenutom javnom konkursu taj centar je aplicirao sa svojim programom i iskazao potrebu za personalnom asistencijom za 16 osoba s invaliditetom, koje su angažovane u udruženjima građana koji se bave unapređenjem položaja OSI.
U skladu sa Strategijom pristupačnosti grada Novog Sada 2012–2018. godine, Akcioni plan pristupačnosti predstavlja skup mera i aktivnosti kojima je osnovni cilj da se stvore uslovi za primenu pristupačnosti u skladu s konceptom „Dizajn za sve”, na javnim površinama, u javnom prevozu, u javnim objektima i u oblasti informacija i komunikacija. To se postiže kontinuiranim uklanjanjem svih postojećih barijera, uspostavljanjem kontrole o ispunjenosti standarda pristupačnosti radi sprečavanja stvaranja novih barijera, kao i povećanjem nivoa svesti i znanja društvene javnosti.
– U cilju mapiranja pristupačnosti na postojeću bazu geografskog informacionog sistema, planira se analiza postojećeg stanja pristupačnosti kroz prikupljanje podataka o objektima za javnu namenu u oblasti socijalne i zdravstvene zaštite, obrazovanja, kulture, sporta i omladine, kao i definisanje prioriteta – kaže Nikolić. – U skladu sa zaključkom Tima za pristupačnost od 5. marta, Gradska uprava za socijalnu i dečju zaštitu uputila je dopis upravama iz navedenih oblasti da dostave predloge prema prioritetima za najviše pet objekata ustanova iz njihove nadležnosti, za koje bi trebalo uraditi analizu postojećeg stanja pristupačnosti.
Lea Radlovački