Ни на највећим врућинама посао не може да чека
Много је занимања која би се могла утркивати за место најгорег на 35 Целзијусових степени, па и више. Несносна врућина, по којој се дише „на шкрге”, пада тешко и шетачима, а камоли онима који у пуној радној опреми, под упеклом звездом, обављају тешке физичке послове, уз прописано пола сата паузе.
На прегрејан асфалт излазе грађевинари, радници комуналних предузећа, возачи, таксисти, продавци на пијацама (и уличним тезгама), радници у кисосцима брзе хране...
У „пасје време” разговарали смо јуче с најугроженијима, а то су свакако грађевинци, који су се окупили око чесме с водом, јединим пићем које спасава.
– Поредећи се с колегама, ја сам растерећенији јер с времена на време уђем у климатизован простор – рекао нам је један возач, те додао да је најтеже армирачима, тесарима, бетонирцима и свима који раде на крову, под отвореним небом. – Кад термометар покаже више од 35 Целзијусових степени, ради се скраћено, и то у две смене. Помало се прибојавамо најављеног таласа врућине, мада смо дуго у послу, навикнути на смене које трају по десет сати и засад без здравствених проблема.
У властитом зноју „купају се” и чистачи улица, склањајући се у хлад само на минут-два јер посла има много, рекла нам је радница Ева. Њихов радни дан, срећом, почиње у шест сати, а најтеже је пред крај радног времена, између 12 и 13 часова. Начина да се расхладе и немају, осим што пију воду коју купе или наточе у оближњим кафићима.
У мало хлада који баца цистерна за воду поред Футошке пијаце сакрио се 77-годишњи продавац кућних потрепштина Момчило.
– Имам два сина која нису запослена – пожалио се он. – Један од њих је на пробном раду, па ако га приме, нећу више долазити овамо. Будући да су пензије мале, приморан сам на то да радим у свим временским условима, па и овим. А пре сам зарађивао више и од директора. Редовно заузмем место овде. Вода и мало киселог воћа помажу ми да пребродим дан.
Освежење из цистерни
Цистерне с пијаћом водом постављене на раскрсници Јеврејске улице и Булевара ослобођења код Футошке пијаце, на Тргу слободе код Цркве имена Маријиног, на платоу испред Железничке станице и то код „Меркатора”, па ће грађани и ту моћи да се освеже.
Због повећања температуре, то предузеће планира и да ускоро врати јавне чесме које су недавно постављене, па онда враћене на дораду, али ће оне бити монтиране у оним деловима града у којима неће бити цистерни с водом да би сви грађани на више места могли да сипају пијаћу воду.
В. Б.
Једини продавац кокица који је јуче радио у центру био је млади Миодраг.
– Увек држати два литра воде из фриза и правити промају – посаветовао нас је. – Најтеже је од 10 до 14 сати. Данас је још и пријатно јер пирка ветар. Хвала богу, имамо цистерну у близини па се умијемо. Срећом, нисам видео да је неком позлило.
С. Милачић