Млади Карловчани организовали програме за 800 људи
СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ: Млади Карловчани у prеthodnoj години организовали су осам пројеката у склопу програма „Шта нам тешко” Министарства омладине и спорта за локалну заједницу, у чијој реализацији је учествовало 49 волонтера. Они су утрошили готово 2.000 волонтерских сати и приредили програм за више од 800 људи,а Покрет горана Војводине је пратио и менторисао пројекте.
По речима ментора конкурса „Шта нам тешко” Владимира Будалића, млади Карловчани су се у оквиру тих програма бавили различитим темама. Уређивали су јавни простор у урбаним деловима места и на природним добрима као што је Дунавац где су се посветили сређивању и одржавању мобилијара. Резултат једног таквог пројекта је мурал и нова стаза за пешаке у делу Карловаца. У области спорта позабавили су се постављањем опреме на кошаркашком терену у Дворској башти, те организовањем кошаркашког турнира, али и промоцијом новог спорта у Сремским Карловцима – Teqball. Тродневни програм за децу и тинејџере о староегипатској култури у Еколошком центру „Радуловачки” и порти Доње цркве, који је видело 700 људи, садржај је из области култре који су приредили. Кроз „Живу бибилиотеку”, у којој су људи књиге које други „читају”, нобрађене су теме о дискриминацији из угла личних прича.
„Вечери друштвених игара”, на којима су могли да играју више 30 најновијих друштвених игара током новембра и децембра у Еколошком центру „Радуловачки” програм је посвећен коришћењу слободног времена.
Неретко се сматра да су млади у данашњем друштву незаинтересовани и да не доприносе довољно заједници, каже Будалић.
Како додаје, реализацијом програма „Шта нам тешко” управо су доказали супротно.
Показало се да ако се створи довољно простора и ако се младима пружи подршка, они је оберучке прихватају. Кроз менторисање осам група из Сремских Карловаца, од процеса формирања идеје, преко писања пројекта, па све до реализације и евалуације, приметио сам да су млади били веома мотивисани да покрену нове иницијативе. Иако је пројекат званично готов, многе групе планирјау да га наставе, попут муралиста. Битно је да институције и локална заједница примете иницијативу младих и помогну им да несметано спроводе идеје од којих имају огромну корист сви, вели наш саговорник.
Будалић истиче да је то и начин да се млади људи задрже у својим локалним заједницама.
„Млади су закон” је национални програм Министарства омладине и спорта којим се жели подстаћи активизам и волонтирање међу младима. Главне активности програма су волонтерски кампови, једнодневне велике волонтерске акције и омладински волонтерски пројекти. У склопу програма реализује се „Шта нам тешко” програм намењен омладинским организацијама и неформалним групама младих из читаве Србије. Кроз тај програм млади могу да добију финансијску и менторску подршку у планирању и реализацији њихових иницијатива. Пројекат је реализован уз подршку Министарства омладине и спорта и удружења грађана, Покрета горана Војводине, Младих истраживача Србије, Центра за грађанско деловање, Тим42 и Empower.
З. Милосављевић