Млади из „Едукативног грађанског центра” брину о нашој планети
„Едукативни грађански центар”, невладина, непрофитна организација, издавач је публикације „Паметно рециклирај”, која се односи на поступак рециклаже, говори о постулатима који треба да се поштују приликом рециклирања, али и о томе на који начин се унапређује животна средина захаљујући њему.
Да би дошли до грађана, последње две године су је чланови делили по школама, парковима, на улици, у вртићима... не би ли тако заинтересовали грађане за ту тему. Конципирана је тако да не буде досадна старијим генерацијама, али ни претешка за најмлађе.
– Постојимо од 2015. године и за ове четири године смо урадили више од десет пројеката, како самостално, тако и у сарадњи с колегама из Удружења „Зелена долина” – каже заступник удружења Стефан Лазичић. – Углавном су се тицали заштите животне средине, мобилности младих и побољшања њихових шанси за запослење. Прошле године смо се дотакли и културе јер су неки наши чланови укључени у културни живот те су изразили жељу да направимо публикацију која би објединила све догађаје културног карактера и дешавања у нашем граду.
Србија пуноправна чланица „Еразмус +”
Стефан Лазичић је прошле године први пут ишао на размену студената преко платформе „Еразмус +”, која, како каже, младим људима широм Европе пружа прилику да раде, волонтирају или студирају у иностранству. Од ове године наша држава је постала пуноправна чланица те платформе, тако да сада омладинска удружења из Србије могу сама да конкуришу за те пројекте, што „Едукативни грађански центар”, у сарадњи с колегама из удружења „Зелена долина и „Рес Полис” и планира да ради.
Удружење чине млади који имају различита интересовања и припадају различитим нивоима образовања, али су уједињени око идеје да направе помак, како у њиховим сферама интересовања, тако и генерално у друштву. - Радили смо и на пројекту „Зелена Европа – Зелена Србија”, који је подржало Министарство заштите животне средине – каже Стефан Лазичић. – Посвећен је поглављу 27 које се тиче битног питања заштите животне средине, као и законских регулатива које наша држава мора да усагласи с европским. Наше удружење учествује и у манифестацији „Гастро куп Србије”, коју организује партнерско Удружење „Зелена долина”, а за коју мислим да ће врло брзо прерасти у једну од највећих манифестација тог карактера, како у нашем граду, тако и ван његових оквира.
Лазичић истиче да су добродошли сви у њихово удружење који деле сличне амбиције и желе да учине нешто добро за своје окружење, али и генерално побољшају квалитет живљења за све становнике планете. Налазе се у Новом Саду, а детаљније информације могу да се пронађу на сајту www.educentar.org.rs.
И. Миколоши