Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Миленковић: Богатим програмом претварамо Нови Сад у престоницу културе

12.12.2021. 09:55 10:03
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

НОВИ САД: Директор Фондације “Нови Сад - Европска престоница културе” Немања Миленковић, у ексклузивном интервјуу за Танјуг наводи да је “Дочек” јединствена уметничка прослава у Европи, која ће отворити годину титуле Европске престонице културе у Новом Саду.

“Дочек”, који је најбољи европски тренд-бренд у области културе, достиже свој уметничко-програмски и продукцијски врхунац, каже Миленковић и истиче да ће више од 400 уметника из Србије и Европе ставити фокус на спој уметности и науке, чувајући и промовишући наслеђе великих имена српске науке и уметности: Николу Теслу, Милеву Марић Ајнштајн, Милутина Миланковића, Драгишу Брашована и Љубомира Мицића.



"Очекују нас ствари које ће по први пут бити виђене, желим да верујем да су и готово непоновљиве јер је то процес који је трајао. Кроз наступе смо спојили извођачку и визуелну уметност, а границу померамо тако што ће 31. децембра тачно у 20.22 на мосту Дуга бити изведена прва интерактивна представа која ће укључити посетиоце. Кроз део представе „Тесла, изуметник“ у режији Небојше Брадића, која је рађена према књизи Владимира Пиштала у изведби Српског народног позоришта, уз музику наше чувене композиторке Александре Вребалов, у коју ће бити укључена и публика, биће формирана поворка преко моста Дуга спајајући две обале Дунава све до Подграђа Петроварадинске тврђаве", казао је Миленковић.



"То ће бити путовање од пре 130 година када је први почасни грађанин Новог Сада Никола Тесла прошао кроз Нови Сад управо том путањом и када је пре 130 година Нови Сад постао осветљен град", рекао је Миленковић и позвао грађане да са Николом Теслом пређу преко моста и да уђу у подграђе Петроварадинске тврђаве које је обновљено.



"Тамо ће бити отворена мултимедијална Теслина светлосна галерија", најавио је он.



Како напомиње, Новосађани и њихови гости имаће прилику да барокни драгуљ, Подграђе, виде у новом руху уз ретко виђене светлосне инсталације и спој различитих уметника који приређују аутентичан аудио-визуелни доживљај међу, којима ће бити: др Алберто Новело из Италије, Иван Марушић Клиф из Хрватске, Петко Танчев из Бугарске, др Милица Стојшић са студентима сценског дизајна са Факултета техничких наука у Новом Саду, Сташа Кукић и Мирослав Новаковић.



"У сарадњи са њима су бројни музичари чији ће наступи због светлосних инсталација бити посебан доживљај за публику, а међу њима су тајанствени електро поп дуо Nipplеpеoplе, потом у сарадњи са Аустријским културним форумом стиже и аустријски трио Електро Гужи, београдски састав Канда, Коџа и Небојша, свестрани музичар Ђорђе Миљеновић, као и новосадски ди-џеј састав Ноисе Деструцтион и бројни други. Програм у оквиру “Теслине светлосне галерије” биће завршен 1. јануара, уз светски познат аустријски електро дуо Крудер & Дорфмајстер, у сарадњи са Аустријским културним форумом", навео је Миленковић.



Церемонија свечаног отварања Европске престонице културе заказана је за 13. јануар.



Миленковић истиче да је поставка отварања амбициозан архитектонско-мултимедијални подухват који у Србији до сада није рађен, а само отварање биће одржано на једном од главних градских булевара, испред Бановине, архитектонског бисера Новог Сада, дела Драгише Брашована.



"Великаном светске науке и његовим делом, Милутином Миланковићем бавиће се и изложба „Време и васељена“ уметника др Душана Јововића и др Александра Петровића, професора филозофије, која ће бити отворена 13. јануара, у Студију М, а замишљена је као путовање од таме до светлости, од хаоса до космоса, са фокусом на међусобни однос човека, времена и науке", објашњава Миленковић.



Како каже, врхунац церемоније биће ЗЕНИТЕУМ :: 2022 како га је назвао Драган Живадинов, авангардни словеначки редитељ овог догађаја.



"Учествоваће готово 120 људи у том заиста великом свечаном отварању за који ће бити слободан улаз као и за све програме 31. децембра. Кроз лик Милутина Миланковића, који игра наш прослављени српски и новосадски глумац Борис Исаковић и Милеве Марић Ајнштајн, коју игра једна од наших најбољих и најтрофејнијих глумица, Анита Манчић, и кроз домаћина Лазара Јованова, који је испред Фондације “Нови Сад-Европска престоница културе” и кроз читав ансамбл, биће представљено нешто потпуно невиђено, рекао бих чак и непоновљиво", нагласио је он-



"Оно што ће се наћи испред Бановине, врхунског дела архитектуре и једне од најзначајних грађевина модернизма у целом свету нашег Драгише Брашована, у овом спекталу својеврсне сценографије, биће непоновљиви секуларни обред са одабраним садржајима највише духовне вредности Републике Србије. Представљаће све своје грађане са посебним фокусом на Новосађане", казао је Миленковић.



Он открива да ће на више од 40 локација наступити: Андреас Отенсамер, аустријски кларинетиста, затим добитница Златног глобуса и краљица фада Царминхо, један од најпопуларнијих британских електронских састава, MorcheebaMorćееba, један од најпознатијих финских музичара Jimy Тенор, чувени француски цовер бенд Nouvelle Вагуе.



"Црква имена Маријиног, познатија као Катедрала, отвориће своја врата за аутентичан глас америчке певачице Chruste Bell док ће у Реформаторској цркви наступити један од најпопуларнијих регионалних уметника, хрватски музичар Дамир Урбан. Јосипа Лисац, наступиће у Синагоги. Дочек 7530 доноси и аутентични звук балканске музике, у извођењу Биље Кристић и Бистрик Оркестра..." навео је Миленковић.



Према његовим речима, нематеријална културна баштина Србије, слава, биће прослављена 14. јануара на један другачији начин, кроз фантастичну изложбу, лепу гастро културу, уз извођачки део тамбурашке музике као традиције.



"На славу су сви позвани. Мислим да ћемо отворити годину титуле на најбољи могући начин и да ћемо заиста Нови Сад представити као идентитески интеркултурални град што је и суштина самог “Дочека”, каже Миленковић.



За њега нема дилеме да је "Дочек" својеврсна увертира у оно што нас очекује и један је од програмских легата “Калеидоскопа културе” који се бави културом заједништва, али и других шест програмских лукова су нешто што ће обележити 2022.



"То су пре свега “Сеобе” које ће почети 1. фебруара. На један нови и несвакидашњи начин биће прослављено оснивање града давање имена Неопланта, Ујвидек од стране царице Марије Терезије. “Сеобе” се баве миграцијом, идентитетом Новог Сада, јер је сусрет različith националности и конфесија дао толико тога доброг. Град је постао сад, башта оног тренутка када је почела да се гаји култура различитости", рекао је Миленковић.



Програм “Будућност Европе” је окренута ка најмлађима, деци и младима, јер је важно неформално образовање кроз културу.



"Различити културни жанрови требало би да их доведу до новог односа према себи и ономе што ће бити будућност Европе у којој ће живети без обзира на њене административне границе. Женско стваралштво је доминантно кроз програмски лук “Хероине”. Кроз четири програмске целине посвећује се пажња хероинама Новог Сада и Србије које су донеле неки другачији приступ од Марије Трандафил добротворке, преко Милеве Марић Ајнштајн, Милице Стојадиновић Српкиње до Милице Томић, усудићу се да кажем искре феминизма и грађанског активизма", рекао је Миленковић.



“Тврђава мира”, програм који позива на одбрану мира кроз разне садржаје од изложби до концерата. “Калеидоскоп културе”, бренд који је препознат као најбољи европски тренд бенд заједно са “Дочеком” остаје програмски легат, објашњава Миленковић.



Већ су стигле бројне награде за Нови Сад.



После признања за најбољи европски тренд-бренд у области културе, стигла је и награда "Мелина Меркури", која се додељује најуспешнијим Европским престоницама културе".



Панел експерата Европске комисије 2019. године оценио је Нови Сад као једну од најбољих Европских престоница културе у припремној етапи. Добијањем награде "Мелина Меркури" и Награде за најбољи европски тренд бренд у области културе, Нови Сад је постао једина Европска престоница културе до сада са две престижне европске награде и пре титуларне године.

Пише:
Пошаљите коментар