Међународни пољопривредни сајам: Капије отворене још сутра
Међународни пољопривредни сајам највећа је сајамска манифестација у Србији и највећа смотра у области агарара у региону па зато и не чуди што су хале и улице Новосадског сајма препуне.
Тако је од самог почетка, а то је посебно било видљиво јуче јер је био Породични дан и капије Новосадског сајма за целу породицу отварале су се куповином једне улазнице. Разгледање је лепше у друштву најближихм а да на сајму има шта да се види и за најмлађе и за одрасле нема сумње – од најквалитетнијих грла стоке, нових производа, до најсавременијих пољопривредних машина.
Улазница на сајам је и купон за учествовање у поклон-игри. Ко ће бити добитници вредних награда - два трактора, приколице, прскалице и расипача, биће познато данас у 17 часова, а кључеви ће им бити уручени сутра у подне.
Капије Новосадског сајма отворене су и сутра, али нешто краће него до сада. Наиме, последњег дана изложене експонате посетиоци могу видети од 9 до 16 часова.
Шампиони уз шампиона
Одбојкаши Одбојкашког клуба „Војводина” већ десет година имају успешну сарадњу са Институтом за ратарство и повртарство „НС семе”, због чега су јучерашњи породични дан на 89. Међународном пољопривредном сајму искористили да екипно посете штанд Института који им је деценијски спонзор.
- За ових десет година освојили смо седам титула, четири купа и два суперкупа, а то је велика заслуга Института који је уз нас и помаже нас финансијски, али и не само тако, ми смо велика породица и ми смо део Института и таква сарадња је плодоносна и њима и нама - рекао је директор ОК „Војводина” Никола Салатић.
Председница Управног одбора Института за ратарство и повртарство проф. др Драгана Латковић, истиче да заједно оправдавају слоган да шампиони иду уз шампионе, будући да су и они као Институт опет акредитовани на десет година као Институт од националног значаја за Републику Србију.
- Нама је заиста част да будемо део ове приче са одбојкашима, јер они су младост, лепота и понос нашег града и Србије - закључује др Латковић.
На основу прошлогодишњег модела Препонског кампа, који је у септембру на 88. међународном пољопривредном сајму први пут организовао Коњички центар „Новосадски сајам“, јуче и сутра од 11 часова, одржава се новоназвани „Пехар Новосадског сајма“, у оквиру ког ће се изложбена спортска грла представити на другачији начин - кроз њихову употребну вредност. То значи да ће се око 20 грла спортских коња, из шест коњичких клубова, „одмеравати“ у препонским скакањима, а у оквиру једног скока наступаће истовремено више грла коња.
- За разлику од класичне изложбе коња, спортска грла морају да се покажу на другачији начин, не кроз смотру већ кроз употребну вредност - објашњава председница Коњичког центра „Новосадски сајам“ Биљана Сувајџић, додајући да су у давна времена коњи најпре коришћени у пољопривредне и војне сврхе, а данас само у спортске.
Наиме, јуче је на Мањежу одржано квалификационо скакање за пехар изложбених спортских коња, а пријављених двадесетак грла оцењиваће трочлана Комисија Коњичког савеза Војводине, док је финално скакање заказано за петак, 27. мај.
- Осим што се ово води као презентација изложбених спортских грла, такође је важно напоменути да ће се на овом такмичењу гледати и приплодни спортски потенцијал Србије - наводи Сувајџић и истиче да ће ове године на такмичењу учествовати представници десетак раса, међу којима су најзаступљенији бугарски спортски коњ и холштајн. - Наш главни циљ је да се ово претвори у националну изложбу домаћег узгоја спортских коња, како бисмо у неком периоду успели и ми да формулишемо неку нашу домаћу расу, односно да се искристалише српски спортски коњ. - У Србији се, иначе, примећује напредак у спортском делу коњарства, јер долазе све квалитетнија грла са све бољим педигреима, која су усмерена ка репродукцији, што је заметак нечега што би требало да постане наша домаћа раса коју ми, заправо, још увек немамо.
Л. Радловачки/Д. Млађеновић