moderate rain
11°C
22.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9952
usd
110.9275
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Максималним казнама до чистијег и мирнијег Новог Сада

21.06.2019. 10:20 10:27
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Новчане казне за највећи број комуналних прекршаја, након седнице Скупштине града заказане за уторак, требало би да буду повећане до законског максимума, како за грађане, тако и за надлежна јавна и комунална предузећа, правна лица и предузетнике.

Наиме, на дневном реду градског парламента наћи ће се предлози измена одлука које уређују одржавање чистоће, зелених површина, Кеја, држање кућних љубимаца, а које предвиђају, између осталог, повећање новчаних казни за грађане с 8.000 динара на 25.000 за, благо речено, прљање града и уништавање јавне имовине.

– Упутили смо предлог Скупштини града да се драстично повећају казне за комуналне прекршаје – рекао је за „Дневник“ градоначелник Милош Вучевић. – Изменили смо низ одлука које уређују тај домен и све смо, по питању процесних ствари, учинили како је инспекција тражила, да не би било после: „Нисмо у могућности да поступамо јер у одлуци није дефинисано“.  Сад ћемо да видимо да ли ћемо да кажњавамо оне што бацају отпад, који пљују жваке, не чисте за љубимцима, и хоћете ли ви, медији, да нам помогнете да осудимо оне који нам прљају град, и хоћемо ли да будемо леп и чист град? Без казнене политике то не може.

Као доказ тог става, навео је пример грађана Србије који се брзо и лако привикавају на ред у државама Европе.

– Сад само да то не сведемо на чувену српску причу: „Тамо су веће плате“. Сад су код нас казне у складу с нашим платама и максимално смо их повећали – рекао је Милош Вучевић. Он је додао да очекује „плебисцитарну подршку“ грађана за те потезе, пошто често критикују да град није довољно чист, те да је све прљавији и да нема довољно грађанске свести.

– Мора много више да се ради с децом у школама. Ако свуда бацамо смеће, не постоји комунално предузеће, не постоји директор, на постоји градоначелник ни buyеt који може очистити град. А „Чистоћа“ може, и мора да ради боље – поручио је Вучевић.

Мора много више да се ради с децом у школама. Ако свуда бацамо смеће, не постоји комунално предузеће, не постоји директор, на постоји градоначелник ни buyеt који може очистити град (Милош Вучевић)

У образложењима одлука о уређењу града, о одржавању чистоће, о управаљању Кејом, о одржавању зелених површина, те о држању домаћих животиња, наводи се да градске власти сматрају да ће максималним казнама допринети одговорнијем понашању грађана према градској имовини и јавним површинама. С друге стране, Републичка влада усвојила је Предлог закона о комуналној милицији, којим се, између осталог, досадашњој Комуналној полицији дају нова олашћења, као што је рад у цивилу, али и већа одговорност у одржавању комуналног реда. Након што Народна скупштина усвоји предложени закон, очекује се да и Нови Сад измени надлежну градску одлуку, те да почне ефикаснија контрола и кажњавање бахатих појединаца.


Високе глобе за увођење животиња на Штранд

Казне су повећане и за прање возила на јавним површинама те за непрописно паркирање на зеленим површинама, где се одговорност, уколико нема возача, пребацује на власника возила. Максималне казне порписане су и за стварање дивљих депонија, бацање отпада ван канти и контејнера, њихово премештање, уништавање дечјих игралишта, градског мобилијара, брање цветова и плодова с дрвећа на јавним површинама, ложење ватре, паљење стабала, увођења животиња на Штранд, лоптање ван обележених места на плажи и слично. 


Предложене измене градских одлука, између осталог, предвиђају  казне од 25.000 динара за грађане који воде псе и мачке без повоца, не чисте измет с јавних површина, не носе пасош за љубимце, те немају код себе кесе за измет или уводе животиње у јавни превоз без одговарајућих транспортера. У случају да хране или поје животиње на јавним чесмама, бунарима и јавним површинама, грађани ће плаћати казну од 8.000 динара, као и до сада.

За правна лица, за одређене прекршаје, казне су повећане с 30.000 динара на 150.000,  одговорна лица у предузећу уместо 10.000 платиће 25.000, док ће предузетник бити кажњен са 75.000 динара уместо 15.000.

С. Крстић

фото:Архива „Дневника“

Пише:
Пошаљите коментар
За чистији Шодрош и Рибарац

За чистији Шодрош и Рибарац

03.06.2018. 09:40 09:41