Maksimalnim kaznama do čistijeg i mirnijeg Novog Sada
Novčane kazne za najveći broj komunalnih prekršaja, nakon sednice Skupštine grada zakazane za utorak, trebalo bi da budu povećane do zakonskog maksimuma, kako za građane, tako i za nadležna javna i komunalna preduzeća, pravna lica i preduzetnike.
Naime, na dnevnom redu gradskog parlamenta naći će se predlozi izmena odluka koje uređuju održavanje čistoće, zelenih površina, Keja, držanje kućnih ljubimaca, a koje predviđaju, između ostalog, povećanje novčanih kazni za građane s 8.000 dinara na 25.000 za, blago rečeno, prljanje grada i uništavanje javne imovine.
– Uputili smo predlog Skupštini grada da se drastično povećaju kazne za komunalne prekršaje – rekao je za „Dnevnik“ gradonačelnik Miloš Vučević. – Izmenili smo niz odluka koje uređuju taj domen i sve smo, po pitanju procesnih stvari, učinili kako je inspekcija tražila, da ne bi bilo posle: „Nismo u mogućnosti da postupamo jer u odluci nije definisano“. Sad ćemo da vidimo da li ćemo da kažnjavamo one što bacaju otpad, koji pljuju žvake, ne čiste za ljubimcima, i hoćete li vi, mediji, da nam pomognete da osudimo one koji nam prljaju grad, i hoćemo li da budemo lep i čist grad? Bez kaznene politike to ne može.
Kao dokaz tog stava, naveo je primer građana Srbije koji se brzo i lako privikavaju na red u državama Evrope.
– Sad samo da to ne svedemo na čuvenu srpsku priču: „Tamo su veće plate“. Sad su kod nas kazne u skladu s našim platama i maksimalno smo ih povećali – rekao je Miloš Vučević. On je dodao da očekuje „plebiscitarnu podršku“ građana za te poteze, pošto često kritikuju da grad nije dovoljno čist, te da je sve prljaviji i da nema dovoljno građanske svesti.
– Mora mnogo više da se radi s decom u školama. Ako svuda bacamo smeće, ne postoji komunalno preduzeće, ne postoji direktor, na postoji gradonačelnik ni buyet koji može očistiti grad. A „Čistoća“ može, i mora da radi bolje – poručio je Vučević.
U obrazloženjima odluka o uređenju grada, o održavanju čistoće, o upravaljanju Kejom, o održavanju zelenih površina, te o držanju domaćih životinja, navodi se da gradske vlasti smatraju da će maksimalnim kaznama doprineti odgovornijem ponašanju građana prema gradskoj imovini i javnim površinama. S druge strane, Republička vlada usvojila je Predlog zakona o komunalnoj miliciji, kojim se, između ostalog, dosadašnjoj Komunalnoj policiji daju nova olašćenja, kao što je rad u civilu, ali i veća odgovornost u održavanju komunalnog reda. Nakon što Narodna skupština usvoji predloženi zakon, očekuje se da i Novi Sad izmeni nadležnu gradsku odluku, te da počne efikasnija kontrola i kažnjavanje bahatih pojedinaca.
Visoke globe za uvođenje životinja na Štrand
Kazne su povećane i za pranje vozila na javnim površinama te za nepropisno parkiranje na zelenim površinama, gde se odgovornost, ukoliko nema vozača, prebacuje na vlasnika vozila. Maksimalne kazne porpisane su i za stvaranje divljih deponija, bacanje otpada van kanti i kontejnera, njihovo premeštanje, uništavanje dečjih igrališta, gradskog mobilijara, branje cvetova i plodova s drveća na javnim površinama, loženje vatre, paljenje stabala, uvođenja životinja na Štrand, loptanje van obeleženih mesta na plaži i slično.
Predložene izmene gradskih odluka, između ostalog, predviđaju kazne od 25.000 dinara za građane koji vode pse i mačke bez povoca, ne čiste izmet s javnih površina, ne nose pasoš za ljubimce, te nemaju kod sebe kese za izmet ili uvode životinje u javni prevoz bez odgovarajućih transportera. U slučaju da hrane ili poje životinje na javnim česmama, bunarima i javnim površinama, građani će plaćati kaznu od 8.000 dinara, kao i do sada.
Za pravna lica, za određene prekršaje, kazne su povećane s 30.000 dinara na 150.000, odgovorna lica u preduzeću umesto 10.000 platiće 25.000, dok će preduzetnik biti kažnjen sa 75.000 dinara umesto 15.000.
S. Krstić
foto:Arhiva „Dnevnika“