Након година закупа, „Лисје” у својој згради
ЈКП „Лисје” би ускоро требало да се пресели у властиту новоизграђену пословну зграду која се налази на Градском гробљу.
Како наводе из тог предузећа, пресељење у нову зграду неће ни на који начин утицати на отпуштање радника, али ни нова запошљавања, узимајући у обзир Уредбу Владе Републике Србије која регулише број запослених у јавном сектору. Пресељење у нову зграду представљаће уштеду пошто је то предузеће досад било у статусу закупца.
„Трошкови који су настали поводом изградње новог објекта неће утицати на рад и досадашњу политику нашег предузећа”, наводе из „Лисја”. „Годишња ставка за коришћење и одржавање гробља, предвиђена важећим ценовником, није мењана последњих десет година и није ни у каквој вези с изградњом нове пословне зграде. Цену основних погребних услуга одобрава наш оснивач, Скупштина града Новог Сада, на образложени предлог Надзорног одбора предузећа”.
Настојања „Лисја” као предузећа су перманентност у унапређењу квалитета услуга које пружају, што укључује и константно улагање у објекте, инфраструктуру гробаља, као и њихово редовно одржавање.
Под одржавањем гробља подразумева се његово уређење као целине: подизање и одржавање објеката (капеле и објеката блиских по намени, саобраћајнице унутар гробља, приступне стазе до гробних места, ограде, капије, чесме...), уређење гробља (подизање и одржавање зеленила, сакупљање и одношење смећа, сакупљање и одношење опалог лишћа, чишћење стаза од снега и леда по потреби, третирање против траве и корова на стазама итд.).
„Када говоримо о гробљима која у свом комплексу садрже и део немачког гробља, она су за сада под патронатом Завода за заштиту споменика културе града Новог Сада и представљају споменик културе”, наводе у „Лисју”. „Немачки гробови који се тамо налазе, одржавају се на начин да се редовно коси и износи трава и подиже трајно зеленило у виду парка. На немачким гробљима која су у нашој надлежности у Футогу, радници ЈКП 'Лисје' крчили су самониклу вегетацију. Што се тиче самих гробних места, она ће и убудуће остати на тренутно локацијама, пошто за сада није предвиђено било какво измештање и ексхумација.”
У споменике културе спадају још Алмашко и Успенско гробље у Новом Саду.
„У складу с важећом Одлуком о сахрањивању, обично гробно место није могуће закупити за живота, већ искључиво у случају смрти, односно за потребе сахрањивања. На наведеним старим гробљима, покојници се сахрањују у постојећа гробна места, и то искључиво сродника, који тамо почивају одраније. Нова гробна места издају се искључиво на Градском гробљу у Новом Саду, по редоследу сахрањивања”, наводе у ЈКП „Лисје”.
Фото: С. Шушњевић