КОРАК БЛИЖЕ КА УСПОСТАВЉАЊУ РЕГИОНАЛНОГ СИСТЕМА ЗА УПРАВЉАЊЕ ОТПАДОМ Прелазак на савремене технологије Новосађанима гарантује вишеструку корист
У Научно-технолошком парку одржана је уводна радионица пројекта „Техничка помоћ за успостављање регионалног система управљања отпадом за Град Нови Сад и општине новосадског региона“ (НЕАР/БЕГ/2023/ЕА-РП/0159) који финансира Европска унија.
Радионици су присуствовали представници Града Новог Сада и општина Бачка Паланка, Бачки Петровац, Беочин, Жабаљ, Србобран, Темерин и Врбас које су укључене у пројекат изградње Регионалног центра за управљање отпадом у Новом Саду, као и представници јавних комуналних предузећа, чија је делатност управљање отпадом.
Чланица Градског већа за екологију, енергетску ефикасност и заштиту животне средине Вања Петковић истакла је да је ће 2025. године почети изградња Регионалног центра за управљање отпадом, чију припрему је Нови Сад у сарадњи са Министарством заштите животне средине Републике Србије започео 2018. године. Завршетак изградње и опремање центра, који ће се кофинансирати из ИПА фондова Европске уније, планиран је до 2031. године.
Петковић је нагласила да изградња Регионалног центра за управљање отпадом представља значајан корак ка унапређењу квалитета живота грађана и очувању животног окружења.
- Затварањем депоније и преласком на савремене технологије за прераду отпада, постићи ћемо вишеструку корист за Новосађане и становнике још седам општина. Савремени центар ће, захваљујући напредним методама рециклаже и третмана отпада, смањити укупну количину отпада, користећи га као ресурс за производњу енергије, што додатно доприноси енергетској ефикасности и економском развоју - рекла је Петковић.
Она је истакла да Нови Сад убрзано расте и развија се, и да се са развојем економије и растом броја становника ствара и више отпада, али да град активно улаже у унапређење управљање отпадом.
- У Новом Саду се дневно у просеку одложи између око 1.500 тона отпада, од чега је између 400 и 500 тона комунални отпад, а остало је грађевински отпад. У мају је отворено прво од три рециклажна дворишта, у чију изградњу је град инвестирао око 190 милиона динара, док је Министарство за заштиту животне средине у опрему уложило око 32 милиона. Још два рециклажна дворишта предвиђена су у Футогу и Петроварадину. Поред тога, широм града постављено је 376 белих звона за одлагање стакла, 60 подземних контејнера за пет амбалажу, а још 27 ће бити постављено до краја године. Недавно је постављено 100 плавих звона за одвајање папирног амбалажног отпада, а у плану је да се до краја године, поред постојећих пет рецикломата за конзерве и пет амбалажу, постави још један. Наставићемо да унапређујемо бригу о животној средини - рекла је Петковић.