Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Комисију прекинули димне бомбе и транспаренти

08.03.2022. 09:40 09:57
Пише:
Фото: Дневник/С. Шушњевић

Седница Комисије за планове Скупштине Града Новог Сада  је прекинута у подне након тросатног заседања, пошто што су еколошки активисти развили транспарент „ГУП је глуп!” и упалили две димне бомбе у амфитеатру СПЦ „Војводина”.

На јавном делу седнице на којој је требало да се расправља о 168 примедби грађана и организација на Нацрт генералног урбанистичког плана Новог Сада до 2030. године, извештаји урбаниста стигли су тек до 17. када је уследио прекид, који је на крају, испоставило се, био и коначан.

Председник Комисије за планове Радоња Дабетић, након што су активисти заузели транспраентом централни део амфитеатра, рекао је да ће се седница наставити када се стекну услови, али то се очигледно није десило. Полиције у униформама није било, мада су присутни тврдили да су ту полицајци у цивилу.

И сам почетак седнице указивао је да се нешто слично може догодити, јер је формални увод Дабетића убрзо прекинут гласним повицима дела окупљених, којих је у Амфитетару  било око стотињак. Поједини грађани су тражили да се прочитају имена чланова Комисије, уз тврдње да само једна од њих поседује лиценцу за урбанистичко планирање. Након повика:” За кога ради ова Комисија, за грађане или инвеститоре?”, председник овог радног тела Скупштине града Радоња Дабетић упутио их је да се обрате надлежним градским институцијама, уз напомену да овај догађај није јавна расправа, већ јавна седница Комисије.

У јавном делу седнице на којој је требало да се расправља о 168 примедаба грађана и организација на Нацрт генералног урбанистичког плана Новог Сада до 2030. године, извештаји урбаниста стигли су тек до 17, када је уследио прекид, који је на крају, испоставило се, био и коначан

- Свако ко је поднео примедбу добиће реч - рекао је Дабетић, да би потом активисти тражили да се читају имена и око 12.500 грађана који су потписали подршку појединим примедбама.

Потом је уследило излагање урбаниста из ЈП „Урбанизам”, као обрађивача плана, о пристиглим примедбама. Тако на пример, урбанисти су навели да није омогућена пренамена земљишта у делу Боцки код Улице магнолија јер се ради о клизишту. Директор „Урбанизма” Душан Миладиновић истакао је да је Факултет техничких наука радио испитивања за потребе изградње водовода, да тамошње септичке јаме морају да буду водонепропусне, а да ће могућност пренамене земљишта у породично становање завистити од упутства ФТН-а за уређење терена и услове грађења.

НИС-ову примедбу да површина на углу улица Футошке и Браће Рибникар буде пренамењена у бензинску пумпу уместо парка, како стоји у ГУП-у, урбанисти су одбили као неосновану, пошто ГУП не уређује места станица за точење горива

Седница је настављена са одбацивањем примедби да се планиране јавне гараже дуж Улице Ива Андрића и Булевара Европе замене бесплатним јавним паркинзима, уз образложење да су гараже практичније, а да се сам ГУП не бави питањем наплате паркирања у јавним гаражама. Ни измештање површине за спорт и рекреацију уз будући кружни ток у Улици Ива Андрића није прихваћено, али зато јесте  предлог да се уместо зграде Пореске управе у Улици народног фронта, намена земљишта на Лиману 4 преиначи у парковску површину.

Представник МЗ „Иво Андрић” је поздравио одустајање „Урбанизма” од изградње Пореске управе, али и указао да грађани немају новца да плаћају паркирање у гаражама. Он је изразио сумњу да ће станари новоизграђених великих стамбених зграда у околини куповати паркинг места у њиховим сутеренима, те да је паркирање већ сада проблем у том делу Новог Сада. Уједно, нагласио је да су грађани ове месне заједнице на збору грађана гласали да не желе нову концертну дворану у својој близини, пошто на Лиманима сада постоје две, а да не желе ни школу, „већ паркинге и дворишта”.

На ове примедбе директор „Урбанизма” Миладиновић подсетио је да је са 6.000 потписа подржана петиција да се не надограђују постојећи паркинзи у овом делу Лимана, на шта је председник Комисије Дабетић казао да то није тема ГУП-а.


Вучевић: Брукају град, згрожен сам

- Згрожен сам оним што се дешавало на седници ГУП-а и најоштрије осуђујем овакво понашање политичке мањине која једноставно хоће да паралише град - саопштио је јуче градоначелник Новог Сада Милош Вучевић. - Десеторо људи из тих есктремно левичарских организација блокира цео град. То што ради та политичка мањина врло је слична фашистичким облицима деловања. Они могу да блокирају град, раскрснице, да малтретирају људе, не пропуштају возила, уништавању просторије СНС, билборде, блокирају рад седнице ГУП-а. Али., нажалост не ради то ова групица сама, већ све у режији Ђиласоваца чији су послушници. Поставе транспарент „ГУП је ГЛУП“. То су људи који никада нису живели у Новом Саду, и питање колико је ко од њих провео времена у њему. Себи су дали за право, а финасирани од тајкуна да зауставе развој града. Они брукају град и Европску престоницу културе, јер су без угледа, части и морала. Грађани су постали таоци њиховог безумља, мржње и екстремизма.


Каменичанин Мирослав Блануша поднео је пет приговора у којима је углавном тврдио да је повређеном материјално права и да нису поштовани услови које прописују два проторна плана - за реку Дунав и за сам Нови Сад. Део његових примедби је оглашен као неоснован, а део је одбијен. Њему је образложено да се PP Дунава не примењује у градским подручјима Новог Сада, Панчева, Београда и Смедерева. Блануша је је пак указао да две његове примедбе нису уврштене у извештај о јавној расправи, те их је доставио Комисији на самој седници.

НИС-ову примедбу да површина на углу улица Футошке и Браће Рибникар буде пренамењена у бензинску пумпу уместо парка, како стоји у ГУП-у, урбанисти су одбили као неосновану, пошто ГУП не уређује места станица за точење горива.

Заступник Илије Девића адвокат Владимир Добрић истакао је да није јасно шта се дешава са парцелом АТП „Војводина” где је изграђена инфраструктура за међуградску аутобуску станицу. Урбанисти су одбацили могућност да МАС буде измештен на ту парцелу, пошто нису пронађене студије које се баве оправданошћу таквог потеза, те додали да МАС остаје на садашњем месту, уз могућност проширења за 1,8 хектар.

Прихваћен је предлог да се уместо зграде Пореске управе у Улици Народног фронта, намена земљишта на Лиману 4 преиначи у парковску површину

Поледњих неколико примедаба пред прекид сднице, односило се на део ГУП-а који уређује нови мост преко Дунава, Каменичку аду, Рибарско оствро и Бродоградилиште. Из графичког приказа плана и уцртаних примедби, пажљивији посматрач је могао да закључи да је за Бродоградилиште стигло девет примедби, пет за Морнарицу, неколико за Рибарац, десетак за Шодрош и више од 20 за Каменичку аду.

Ипак, како те примедбе нису стигле на ред пре прекида седнице, од представника „Урбанизма” могло се чути да се ГУП не бави власничким односима на змељишту чију намену уређује, те да ће Каменичка ада бити намењена спорту, туризму и рекреацији, да ће Бродоградилиште постати стамбено-пословни комплекс окружен јавним површинама доступним свим грађанаима, а да ће одбрамбени насип бити изграђен за хиљдугодиши водостај Дунава.

Потом су уследиле две сличне примедбе, које су обе одбијене. Наиме, „Александар градња” тражила је да земљиште од око 5,5 хектара између Морнарице и Студентских домова на Булевару деспота Стефана буде преиначено из спортско-рекреативног у општеградски центар, да би потом и власник стана на једној од тих парцела тражио да услови за изградњу буду за све исти, а да зелених површина и спортских терена има већ сада у склопу Морнарице.

Из „Урбанизма су му поручили да Нови Сад мора да изађе на реку, а одлуку образложили да би ту станоградња захтевала и развој јавнихслужби попут школа, вртића и амбуланти.

Требало би рећи да је током седнице било напресетаних гласних добацивања, која су након ове, последње примедбе кулминирали. Повици: „Грађани ће поднети кривичне пријаве!”, „Како можете да погледате комшије у очи!”, „Ово је град свих нас!”, „Вратите план на доараду!”, prеthodili су поменутом развијању транспарента, димним бомбама и прекиду седнице.

Активисти су тражили да се заустави „фавелизација Новог Сада”, те су понудли подршку урбанистима уколико су ови уцењени, замоливши их да савесно раде свој посао. Сат након прекида активисти су смаонцијативно почели да износе своје примедбе, међу којима и захтев да на углу Футошког пута и Булевара Патријарха Павла остане парк, уместо” зграда од осам до 20 спратова”, као и да се из планова уклони вијадукт за нови мост на Булевару Европе. Активисти су истакли и да је жалба Бернској комисији на решења из ГУП-а за приобаље Дунава оцењена као валдина, те да ће Европска комисија о њој одлучивати у септембру и да је због тога напоходанмораторијум на све планове и активности у овом делу Новог Сада.

С. Крстић

 

Пише:
Пошаљите коментар
Димне бомбе на седници о Генералном урбанистичком плану

Димне бомбе на седници о Генералном урбанистичком плану

07.03.2022. 13:20 14:17