КЊИГЕ ПРИЧАЈУ: Сви срећни и пате на исти начин
Предрасуде морамо да превазиђемо дијалогом и тек онда када се потрудимо да упознамо некога, рекла је Албанка из Црне Горе Флутур Мустафа, која је била “књига” на “Живој библиотеци” коју већ трећи пут организује организација “Балкан ИДЕА Нови Сад”.
И том реченицом је, заправо, објаснила суштину с којом су се сложили и њени “читаоци”.
Културни центар “Лаб” је јуче био дупке пун. Око двадесетак “књига”, односно људи који су по нечему другачији или занимљивији од већине, чекало је да буду изнајмљени и испричају своју причу потпуним незнанцима који су желели да сазнају нешто ново или да разбију предрасуде које имају. ЛГБТ особа, жена која је претрпела насиље у породици, атеиста, муслиманка, бивши зависник,... само су неки од “наслова” које су многобројни посетиоци радо саслушали и којима су постављали питања.
„Мислим да сваки млади човек има предрасуде о нечему, а која је мање-више изражена“, каже Нађа, девојка која је отишла да разбије своје предрасуде.
„Овако се оне превазилазе. Треба да упознаш онога према коме имаш предрасуду. Тада схватиш да сте много сличнији него што прво мислио“, додаје Нађа.
Флутур је Албанка која је цео живот провела у Улцињу, али последњих неколико година живи и студира право у Приштини. Од малена се трудила да превазиђе језичку баријеру тако што је брзо научила црногорски језик, премда нас је упозорила како су јој падежи и даље катастрофа. Како каже, на тај начин сазнајеш о нечијој култури и историји, а самим тим можеш и да се поистоветиш с том особом. Ипак, става је да, кад живиш у некој држави чији имаш и пасош, ти си онда њен држављанин али неке своје националности. Тако је и она Црногорка албанског порекла.
„ Сви ми патимо на исти начин, плачемо, срећни смо на исти начин. Сви смо људска бића и манимо се предрасуда. Захвална сам својој породици што ме никад нису учили да мрзим некога“, искрена је млада Албанка..
А организаторка “Живе библиотеке” Соња Худак, која се реализује у оквиру “ОПЕНС-а”, захвална је на многобројној посети, истакавши да “читаоце” највише занимају тешке приче које су још увек табу теме.
Л. Радловачки
Фото: Р. Хаџић