Карловци дали пристанак за здружено управљање отпадом
Усвајањем Предлога концесионог акта пројекта јавно-приватног партнерства с елементима концесије за финансирање, изградњу, одржавање и управљање регионалном депонијом са седиштем у Инђији, одборници карловачког парламента на фебруарском заседању дали су зелено светло за приступање Сремских Карловаца том пројекту.
Чланице тог партнерства, осим Сремских Карловаца и Инђије, требало би да буду још и општине Ириг, Пећинци, Рума, Стара Пазова, Зрењанин, Сечањ, Житиште и Тител.
Под тим пројектом подразумева се финансирање, изградња, пуштање у рад и управљање регионалном санитарном депонијом са седиштем у Инђији, са свом пратећом неопходном инфраструктуром регионалног система у складу с националним законодавством, и трансфер-станице у граду Зрењанину. Да би био покренут избор концесионара, неопходно је да све локалне самоуправе као потенцијални партнери, донесу исту одлуку као и карловачки парламент, те да Скупштина општине Инђија усвоји концесиони акт.
Како се наводи у образложењу тог предлога, процена је да приватни партнер треба да уложи у опремање регионалног система за десет јединица локалних самоуправа, више од 11 милиона евра, уз инвестиционо одржавање након 10. године у висини од готово осам милиона евра. До сада је у локацију будуће санитарне депоније уложено више од осам милиона евра, од чега је општина Инђија инвестирала 5.757.932, од тога је појединачно, највећа је вредност парцеле величине 27 хектара у Индустријској зони Инђије.
У ту суму нису урачунати трошкови одржавања локације, који су, на годишњем нивоу, почевши од 2013. године до данас, износили између 30.000 и 50.000 евра, а које је за потребе општине Инђија, али и општина региона за управљање отпадом, обављало тамошње предузеће „Ингрин“.
Сматра се да чланице партнерства на тај начин за готово 400.000 грађана са својих територија решавају питање управљања комуналним отпадом и заштите животне средине. Процењује се да се у тим местима ствара више од 120.000 тона комуналног отпада, који ће, у складу с националним законодавством и највишим европским и међународним стандардима и позитивном праксом, бити збринут.
Локалне самоуправе које учествују у пројекту, када за то дође време, треба да донесу још низ одлука, попут оне о поверавању комуналне делатности одабраном приватном партнеру и давању сагласности да први човек општине с приватним партнером потпише комерцијални уговор о начинима и условима плаћања комуналне услуге са средствима финансијског обезбеђења.
Сремски Карловци су учествовали и 2007. у формирању региона за управљање чврстим комуналним отпадом заједно с општинама Инђија, Стара Пазова, Рума, Ириг и Шид, којима су се неколико година касније придружили и Пећинци. С обзиром на то да је нова регионална депонија смештена на територији Инђије, потписнице Споразума о формирању региона су у потпуности препустиле одговорност тој општини за инвестиције и управљање регионалном санитарном депонијом. Инђија је оснивач Јавног предузећа за сакупљање и одлагање отпада и одржавање депонија „Ингрин“, а односи с осталим општинама ће бити дефинисани уговорима.
Зорица Милосављевић