Камени мозаик најмлађих Новосађана представљен у Културном центру
НОВИ САД: Мозаик који је креирао уметник из Дортмунда Александар Пол и то од камења које су осликала деца из ПУ ''Радосно детињство'' откривен је у холу Културног центра Новог Сада.
Такође, на ''Tribini младих'' отворена је изложба дечјих скица и радова насталих током пројекта ''Наш Дунав'' који је део званичног програма Европске престонице културе, односно програмског лука ''Дунавско море''. Током протеклих годину дана реализоване су радионице у дванаест вртића и у њима је учествовало 348 деце која су на облутцима сликала свој утисак о Дунаву и очувању његовог биљног и животињског света.
- Изузетно је важно што је пројекат Европска престоница културе представљен деци Новог Сада и то на начин да и она сама могу креативно да се изразе, а да притом освесте значај очувања животне средине и великог потенцијала реке Дунав. Драго ми је што је остварена сарадња образовних и установа културе, али и што су у радионице били укључени наши пријатељи из ''Дортмундске групе''. Најочигледнији резултат те дивне сарадње је и овај фантастични мозаик који је уобличио Александар Пол, који пре свега показује колико су наши најмлађи пријемчиви за уметност и стваралаштво. Честитам свим учесницима радионица које су трајале годину дана и уверен сам да су за то време допринеле да млади Новосађани промишљају о свом окружењу и властитом месту у њему – истакао је члан Градског већа за културу Далибор Рожић који је, заједно са чланицом Градског већа за образовање Дином Вучинић, открио мозаик.
Пројекат ''Наш Дунав'' имао је за циљ да децу упозна са Новим Садом као Европском престоницом културе, да код њих подстакне развој критичког мишљења, а реализован је у сарадњи Културног центра, ПУ ''Радосно детињство'', Галерије ''Бел Арт'' и ''Дортмундске групе''. Изложба дечјих скица и радова на ''Tribini младих'' може се погледати до 15. септембра. Сарадња између Културног центра Новог Сада и ПУ ''Радосно детињство'' је започела 2018. године. Заједнички реализују активности које имају за циљ развој дечјег стваралаштва, укључивање најмлађих у креирање културних садржаја и бољу видљивост дечјег доприноса укупној културној сцени.
Након године титуле ЕПК, пројекат ''Наш Дунав'' ће бити настављен. Са децом ће се радити на одређену тему из домена културе, наслеђа и европских вредности, а потом ће млади уметник из Србије или иностранства, са елементима насталим у току рада с децом, креирати уметничко дело које ће красити одређени део града. Сваке године ће Нови Сад добити уметничко дело у виду мурала, мозаика, стреет арт-а, инсталације, илустроване књиге и слично.