Изложба пројекта “Путевима нити” у Бигу одушевила посетиоце
Изложба народних ношњи која је јуче била постављена у Тржном центру “Биг“ била је увертира у пројекат “Путевима нити” који реализује КЦ “Младост” из Футога, а суфинансира фондација Нови Сад- Европска пртестоница културе 2022” у оквиру програма “Сеобе”.
Како је објаснио Милан Степанов из КЦ “Младост”, народне ношње које су посетиоци могли да виде су део збирке фундуса КЦ “Младост”, који представља богату ризницу прошлих времена која исказују лепоту, вештину, сналажљивост и маштовитост у животу наших предака.
- Део представља оригиналне народне ношње скупљене на терену, док је други део настао реконструисањем народних ношњи по оригиналним узорцима, рађене традиционалним техникама – каже Степанов, рекавши да је програм у ТЦ “Биг” најава за догађаје који ће бити реализовани наредне суботе. – Наиме, у суботу, 5. фебруара од 10 сати до 14 сати биће организован стручни скуп у Историјском архиву Града Новог Сада, а теме ће се тицати сеоба и утицаја миграција на формирање традиционалног народног костима. Предавачи долазе из Србије, Хрватске и БиХ. Затим ће вече уприличити ревија народних ношњи која ће почети у 19 часова у холу Историјског архива Града.
За најмлађе посетиоце “Бига” су јуче организоване и дечје радионице, кроз које су се малишани упознавали са традиционалним инструментима, али и елементима народне ношње. Уз музику је све лепше, те су певачка група и оркестар, који су део ансамбла народних песама и игара КЦ “Младост”, употпунили амбијент изворном песмом.
Од јутарњих сати, “ранораниоци” који воле у мирнијим условима да обављају куповину, од 10 сати шетали су и разгледали шаренило боја и разнолику палету производа које се тамо нуде, те тако нису остали равнодушни ни на изложене моделе народних ношњи у холу у приземљу “Бига”. Ношње представљају традицију лесковачког и косовског поморавља (околина Гњилана), као и околину Ивањице, а изложене су и народне ношње са Власине и Рађевине, тачније из Крупња, као и из околине Бреограда. Неке представљају традицију Мађара из Бачке, Хрвата из Западне Бачке, а посетиоци су могли да виде и румунску ношњу из Уздина у Банату, словачку ношњу са Падине.....
- Нисам знала да ће бити изложба и баш сам се изненадила – рекла нам је наша суграђанка Ана, која је додала “ако може без презимена”, у пролазу и необавезном ћаскању, док смо ћаскали и дивили се изложеним уметничким делима. - Стварно су неке ношње предивне, имају и одраз модерног доба. Дефинтивно бих ову чак и носила. Пажљиво рађен ручни рад, префињено, једноставно, а опет са додацима савршено и довољно да није досадно. А тек накит, углавном уклопљен баш по укусу сваке жене. Очигледно је да су и тад знали како да се носе.
Углавном су људи прилазили и са знатижељом посматрали различите моделе, а осмеси и изрази дивљења видели су се чак и код “случајних пролазника”, који су успут процењивали ту фину тканину и накит.
Према речима Милана Степанова из КЦ “Младост”, 14. фебруара се отвара изложба “Путевима нити” у Галерији Културног центра “Младост”, а након тога ће у свим местима која су у склопу пројекта “Нови Сад – Европска престоница културе 2022” бити порганизована предавања за децу предшколског и основношколског узраста.
И. Бакмаз