broken clouds
19°C
20.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Изложба „Културно благо” до 31. августа у Спомен-збирци Павла Бељанског

12.08.2019. 12:34 14:07
Пише:
Извор: Спомен-збирка Павла Бељанског

Ковчег пун уметничког блага, односно ликовних радова ученика Школе за дизајн „Богдан Шупут”, отворен је у четвртак у Спомен-збирци Павла Бељанског те је настала својеврсна „експлозија” и изложба „Културно благо: Свет у музејском ковчегу”, која ће посетиоцима бити доступна до 31. августа.

Наиме, реч је о реализацији првог дела пројекта „Музеј младих”, који је та културна установа покренула у априлу у сарадњи с поменутом школом, Театром младих „Мишоловка” и Удружењем грађана „Умивање”, а под покровитељством Фондације „Нови Сад 2021” и ОПЕНС 2019. Око 70 радова, ликовних и у виду фотографије, инспирисаних некадашњим атељеом уметнице Љубице Сокић, налази се у просторији на првом спрату Спомен-збирке, која је и осмишљена као ковчег у ковчегу.

– Изложба је врста ковчега који се чува у музеју и који, сам по себи, чува разно културно благо – објашњава кустоскиња Марта Ђармати, која је, заједно с колегиницом Милицом Орловић Чобанов и у сарадњи с дизајнерком Александром Решњак Пешић, ауторка изложбе. – Радови су настали у школи или код нас. Организовали смо креативне радионице, задавали ученицима теме. Својевремено смо добили одређени број предмета из атељеа Љубице Сокић и то су ученици цртали и тако оживели део њеног атељеа. Такође, имали су могућност да дођу код нас на час вечерњег акта.


Предрасуде до прве посете

Млади данас све ређе посећују институције културе, те је Спомен-збирка и осмислила пројекат „Музеј младих” да би их привукла и заинтересовала.

– Важно је да млади спознају музеј као место које је забавно, где могу доћи да се опусте, уживају, науче нешто ново, да не сматрају то хладном институцијом – каже Марта Ђармати. – Што су старији, можда их више и занима, али, генерално, интересовање није велико. Међутим, кад једном дођу, виде да је занимљиво.

То потврђују и ученице Школе за дизајн „Богдан Шупут” Ивана Тешановић и Сара Oyić, које су тек са школом почеле да посећују такве институције и, како кажу, млади треба да се едукују што се тиче уметности, да виде нешто различито и квалитетно потроше слободно време.


У Спомен-збирци настајали су ликовни радови, а у Школи „Богдан Шупут” израђивали су разне дигиталне колаже и радили фотографије. Ученици који су били део тог пројекта имали су прилику да доста чују о самој установи, Павлу Бељанском, као и да упознају његове савременике – наследника Милана Исаковића и новосадског фото-репортера Боривоја Миросављевића.

– Сазнали смо доста о збирци, гледали смо слике и слушали звукове, све је деловало као више видова уметности у једној – каже ученица Школе „Богдан Шупут” Ивана Тенашовић, која је била део пројекта „Музеј младих”. – Кад сам сазнала да ће наши радови бити изложени овде, била сам узбуђена, а сад сам и помало нервозна.

Њена другарица из разреда Сара Oyić цртала је меканим оловкама и бојицама портрет бисте и још неке радове у реалистичком стилу. Каже да јој је било изазовно, али не и компликовано јер иначе воли да црта.

У плану је да у наредном периоду у оквиру пројекта буде реализована и представа у сарадњи с Театром младих „Мишоловка”, као и документарни филм с Удружењем грађана „Умивање”. Оба дела биће посвећена Павлу Беанском.  

Л. Радловачки

Пројекат је реализовала ДВП Продукција уз подршку Града Новог Сада а  ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства

Аутор:
Пошаљите коментар
Спомен-збирка Павла Бељанског: Свет у музејском ковчегу

Спомен-збирка Павла Бељанског: Свет у музејском ковчегу

07.08.2019. 19:35 19:37
СПОМЕН-ЗБИРКА ПАВЛА БЕЉАНСКОГ Успомене из Париза

СПОМЕН-ЗБИРКА ПАВЛА БЕЉАНСКОГ Успомене из Париза

18.07.2019. 08:42 08:44