Изложба фотографија „Објективно”: Тренуци из живота записани светлошћу
Десета изложба фотографија „Објективно”, отворена у Музеју Војводине, представља пресек више од 600 радова који су излагани у протеклој деценији, а потписују их чак 103 реномирана фото-репортера и фотографа из нашег града.
Јубиларна изложба настала је из традиционалног окупљања две новинске куће – „Дневника” и „Мађар соа” поводом дочека Нове године, када су новосадски фото-репортери доносили да покажу своје најзначајније радове. Након 40 година празничног дружења, фотографи млађих генерација одлучили су да успешну радну годину крунишу изложбом.
Музејски саветник и организатор изложбе „Објективно” Дарјуш Самии истакао је да окупљање фото-репортера свих ових година и проналажење места за њихов рад у Музеју Војводине није био нимало лак задатак, јер ова манифестација заузима широк опсег аутора.
– Фото-репортерска фотографија је веома важна јер је настала у животу и остаје као фото-документ – рекао је Самии. – Фото-репортери, пре свега, хватају тренутке из свакодневице или историје, па се њихове фотографије разликују од уметничких. Из тог разлога, ми из Музеја Војводине желимо да пратимо токове савремених стваралаца.
Вишедеценијски фото-репортер „Дневника” и наш колега Радивој Haxić присетио се фантастичних дружења организованих са пријатељима из „Мађар соа” не само због добре сарадње, већ и због опуштања после напорног рада током целе године. Како он већ више од 40 година „пише светлошћу” за наш лист, истакао је најважнију ствар код прављења фотографије.
– Фотографија настаје у глави, док је фото-апарат само средство које твоју идеју спроведе у дело – појашњава Haxić. – Пре свега мораш да смислиш шта желиш да направиш и није битно да ли имаш апарат од 10.000 евра или је то обичан телефон.
Међу изложеним радовима, налазе се и прикази стварности фото-репортера новосадског листа „Мађар со” Андраша Отоша, који већ 37 година фотографише историјске тренутке, па је тако током година пратио различите области, од спорта до политике.
– Пре деведесетих година успео сам да фотографишем сва светска лица у окружењу, од Београда до Будимпеште – наводи Отош. – Нажалост, почео је рат. Иако нисам држао пушку, са фото-апаратом сам морао да идем по ратиштима. У последње три године сам сликао папу у Румунији и Будимпешти.
Селектор овогодишње изложбе је фото-репортер Мартин Цандир, док су организатори Музеј Војводине и Фото-асоцијација Војводине. Сви заинтересовани поставку могу погледати до 10. јануара 2023. године.
А. Чегар