ИСТРАЖИВАЧКИ ТИМ ПМФ-а НА УЛИЦАМА НОВОГ САДА Открића којима се нико не нада
Истраживачки тим са Природно-математичког факултета у Новом Саду тренутно ради на два пројекта који се тичу откривања зелених површина у граду на којима се налазе корисни инсекти, прекопотребни за урбане локалитете.
Њихово истраживање је део европског пројекта САФЕГУАРД (Сафегуардинг Еуропеан wild pollinators), где се на европском нивоу прате стање и трендови инсеката опрашивача у природном, пољопривредном и урбаном окружењу.
Други део активности истраживачког тима односи се на СПАС национални пројекат, који се бави праћењем статуса и тренда инсеката опрашивача (дивљих пчела, бумбара, лептира и осоликих мува) у Србији, подизањем свести о значају опрашивача и пружањем савета у вези побољшања екосистемске услуге опрашивања од које зависи квалитет хране и принос усева.
- Оно што истраживање чини посебно занимљивим јесте разноликост станишта која обухвата, од живописних градских урбаних башти, преко паркова, до рубова њива, путева, па све до напуштених парцела - казала је за „Дневник” научни сарадник са Природно-математичког факултета Снежана Попов. - Наш циљ је да откријемо које зелене површине у граду скривају највећу разноликост ових вредних инсеката и како можемо унапредити њихова станишта.
Марљиве истраживачке групе са ПМФ-а свакодневно су на терену, а међу њима су и сараднице из „Лабораторије за истраживање и заштиту биодиверзитета”. Оне су покрај Руменачког пута, на њивама и осталим зеленим површинама, узорковале две кључне групе инсеката опрашивача - дивље пчеле и осолике муве.
- Све што смо могле да идентификујемо и препознамо пописивале смо, док смо оно што нам је мање познато сакупљале у бочице ради боље анализе - казала је Снежана Попов, којој помажу сараднице на том пројекту Леа Милински и Теа Скенџић.
А. Чегар