ISTRAŽIVAČKI TIM PMF-a NA ULICAMA NOVOG SADA Otkrića kojima se niko ne nada
Istraživački tim sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu trenutno radi na dva projekta koji se tiču otkrivanja zelenih površina u gradu na kojima se nalaze korisni insekti, prekopotrebni za urbane lokalitete.
Njihovo istraživanje je deo evropskog projekta SAFEGUARD (Safeguarding European wild pollinators), gde se na evropskom nivou prate stanje i trendovi insekata oprašivača u prirodnom, poljoprivrednom i urbanom okruženju.
Drugi deo aktivnosti istraživačkog tima odnosi se na SPAS nacionalni projekat, koji se bavi praćenjem statusa i trenda insekata oprašivača (divljih pčela, bumbara, leptira i osolikih muva) u Srbiji, podizanjem svesti o značaju oprašivača i pružanjem saveta u vezi poboljšanja ekosistemske usluge oprašivanja od koje zavisi kvalitet hrane i prinos useva.
- Ono što istraživanje čini posebno zanimljivim jeste raznolikost staništa koja obuhvata, od živopisnih gradskih urbanih bašti, preko parkova, do rubova njiva, puteva, pa sve do napuštenih parcela - kazala je za „Dnevnik” naučni saradnik sa Prirodno-matematičkog fakulteta Snežana Popov. - Naš cilj je da otkrijemo koje zelene površine u gradu skrivaju najveću raznolikost ovih vrednih insekata i kako možemo unaprediti njihova staništa.
Marljive istraživačke grupe sa PMF-a svakodnevno su na terenu, a među njima su i saradnice iz „Laboratorije za istraživanje i zaštitu biodiverziteta”. One su pokraj Rumenačkog puta, na njivama i ostalim zelenim površinama, uzorkovale dve ključne grupe insekata oprašivača - divlje pčele i osolike muve.
- Sve što smo mogle da identifikujemo i prepoznamo popisivale smo, dok smo ono što nam je manje poznato sakupljale u bočice radi bolje analize - kazala je Snežana Popov, kojoj pomažu saradnice na tom projektu Lea Milinski i Tea Skendžić.
A. Čegar