Историјски архив града баштини документе важне за прошлост Новог Сада
Нови Сад је након ослобођења у Другом светком рату доживео буран и динамичан друштвено-економски развој, што је нарочито одликовало педесете године прошлог века када су се отварали факултети и установе културе.
Историјски архив града основан је 21. маја 1954. године у скромним условима, у подруму Градске куће. Убрзо је пресељен на Петроварадинску тврђаву, а од 2016. године смештен је у нову, модерну зграду у Улици Филипа Вишњића 2А на Подбари.
По речима директора Историјског архива града Петра Ђурђева, ширем грађанству је мало познато чиме се та установа бави, а најчешћи посетиоци су људи који су „силом прилика натерани” да потраже документе у Архиву или они који истражују прошлост нашег града.
– Задатак установе је да чува и сређује архивску грађу, односно документе који су од значаја за културу и историју, али наш посао подразумева и рад у регистратурама, односно сарадњу с установама или појединцима који стварају ту грађу – објашњава Ђурђев. – Кроз деценијски рад примали смо документе који су настали радом органа локалне самоуправе, судова, образовних установа, значајнијих предузећа. Најстарији документи које чувамо су из 1748. године, када је Нови Сад добио статус слободног краљевског града. Баштинимо и документе који су настали у време Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, потом фондове из времена окупације у Другом светском рату, као и важне докуменате од 1945. године до данас. Осим тога, покривамо Беочин, Сремске Карловце, Бачку Паланку, Жабаљ, Врбас, Тител, Бачки Петровац, односно Јужнобачки округ, те грађани које интересује историја тог подручја могу пронаħи записе код нас.
Полазећи од чињеници да Архив прима документе који су од културне и историјске важности, грађани који желе нешто да дарују тој установи прво треба да процене општи значај документа, а по речима Петра Ђурђева, такве списе углавном поседују људи који су учествовали у важним одлукама и имали значајне позиције.
– Један од таквих примера је сарања с породицом познатог фото-репортера Павла Ђисалова, захваљујући чему се његова драгоцена фото-архива чува у нашој установи, а важан је темељ за реконструкцију пре свега спортске историје Новог Сада – појашњава Ђурђев.
Текст и фото: С. Ковач
Сарадња с „Дневником”
По речима директора градског Архива Петра Ђурђева, захваљујући доброј сарадњи с нашим листом, део архиве „Дневника” доспео је на чување у ту установу.
– Повремено објављујемо занимљиве вести које су обележиле историју нашег града – каже Ђурђев. – То је одличан пример сарадње медијске куће и културне установе на очувању и промовисању локалне историје и догађаја који су можда заборављени. Жеља нам је да таквим поступцима сачувамо оно што је некад представљало суштину друштвеног живота.