Интервју, Милош Вучевић: Долазе нам капиталне фабрике, отвара се „Континентал”
Долазак великих инвестиција у Нови Сад, али и актуелнп политички тренутак, ситуација у Српској напредној странци после хапшења беливукове групе, неке су од теме о којима је за „Дневник” говорио градоначелник Новог Сада Милош Вучевић.
У Новом Саду су инвестиционе активности интензивне и у време пандемије. Сутра се отвара фабрика немачка компаније „Континентал”, завршава се изградња фабрике чоколаде „Бери Калебо”, а најављен је и долазак јапанске компаније „Нидека”...
Шта значи долазак тих великих страних компанија за Нови Сад?
– Ради се о прворазредним инвестицијама и за Нови Сад, и за Војводину, и за целу Србију – каже градоначелник. – Долазе нам капиталне интензивне фабрике, које уносе најскупљу и најмодернију технологију, које нису толико радно интензивне у смислу да запошљавају хиљаде грађана, али свако од њих запошљава их неколико стотина, с одличним платама, неспорно неко ће ићи и преко хиљаду, ми сада добијемо квантитет у платама и броју запослених, и квалитет у смислу технологије и нових производа који ће се овде производити. Осим поменутих фабрика, имамо и немачку фабрику „Бош мали турбо системи”, која је почела да ради у тишини и у истој је згради где ће сад бити и „Континентал”. Нова фабрика „Континентала” ће почети да ради у недељу, с фантастичним производима за аутомобилску индустрију, осим тога, „Континентал” на лето креће да гради свој нови индустријски комплекс на путу за Зрењанин. Очекујемо да „Бери Калебо” почне да ради почетком следећег месеца, они су у финалној фази изградње, све су завршили за 12-13 месеци. То су супер вести за све нас, а у априлу мислим да ће нам господин Јун Секи, други човек „Нидека”, донети добре вести. Ми смо у интензивним разговорима са свим инвеститорима и њиховим партнерима и Град је пред великим, али лепим изазовом да нађе нове индустријске зоне, нове индустријске паркове. Сад већ имамо много веће захтеве него што имамо грађевинског земљишта за индустријске зоне. Један од инвеститора размишља о томе а иде и до 100 хектара индустријског парка.
У геополитичком смислу, који је значај тога што су те велике компаније одабрале управо Нови Сад
– Геополитички гледано, буквално је покривено све. Имамо руски „Гаспромњефт”, амерички „Лир”, британски „Аптив”, недалеко од Новог Сада је француски „Лафарж”, ту је немачки „Континентал” с истраживачко-развојним центром, сада и фабриком, ту је немачко-кинеска компанија „Бош мали турбо системи”, и надам се да ће нам сада стићи и „Нидек” из Јапана. То показује да они ово подручје виде као добро за посао, за развој њихових инвестиција и њихових привредних активности. Значи да га не виде као подручје где ће бити рата, санкција, немира и нестабилности. Зато ме те инвестиције додатно радују. То је добра вест и за раднике које ће радити у тим фабрикама, али и оне који раде у другим фабрикама, јер то је прави пут раста њихових зарада. Конкуренција на тржишту рада ствара услове да им расте зарада јер ће добри и вредни радници бити тражени.
Ради се о високим функционерима који су од председника државе добили велико поверење. Да то није била лоша, погрешна процена?
- А ко од нас не греши? Некад погрешимо и кад мислимо за некога да је пријатељ, погрешимо и кад је реч о родбини, породици. Некога погрешно процените, некога прецените, некога потцените. Не можете кривити онога ко је поклонио веру, имао добру вољу и добру намеру. Можете само кривити онога ко је то злоупотребио. Ако ја верујем у вас па вам поклоним поверење, подршку и све, није моја кривица ако сте се ви окренули у односу на мене. Може само да се расправља о мојој реакцији када сазнам да сте се окренули и да радите нешто наопако. Тад се поставља питање моје реакције.
Како коментаришете понашање председника ФСС Славише Кокезе, који је одбио полиграф на саслушању у полицији када су га питали за припрему атентата на председника Вучића?
– То говори о њему. Непријатно сам изненађен да је доведен у тај контекст, а мораће да одговори на питање кад-тад. Многи се сад понашају тако као да сад траје нека бура па ће проћи, мало ће се склонити и утишати па ћемо наставити даље. Знам да доста њих тако размишља у тој групи.
Како сте примили најаву председника Александра Вучића да ће се у Новом Саду градити ковид-болница?
– Био сам пријатно изненађен, срећан кад сам чуо ту вест и, наравно, сад фокусирам на то да видимо да ли смо спремни и вични да одговоримо на тај изазов и задатак.
Да ли је Нови Сад спреман да одговори на изазов?
– Ја се надам да јесте. Имамо две локације које су интересантне, једна је са сремске стране града, друга на Булевару Европе, а видећемо и Мишелук као локацију, коју сад први пут помињем. У Клиничком центру Војводине немамо довољно места, барем тако урбанисти кажу, и треба да слушамо струку. Разговарао сам с председником Србије Алкесандром Вучићем о томе, и с премијерком, јер треба да добијемо све параметре битне за локацију. Град треба да помогне у логистичком смислу, у погледу земљишта, урбанистичких услова, комуналне инфраструктуре, то треба Град да уради и ми се тако фокусирамо и функционишемо. Ради се о болници од 400-500 лежајева с интензивном и полуинтензивном негом. Ову причу доживео сам у контексту да то није привремена болница, то је болница која треба да остане у функцији здравственог система Војводине и Новог Сада. Ми немамо градску болницу и мислим да је то добар пут да то решимо. Мислим да су болнице у Крушевцу и у Батајници одличне.
Може ли вест о изградњи ковид-болнице у Новом Саду значити најаву да ће доћи до погоршања епидемиолошке ситуације?
– Није то никаква најава да ће доћи до погоршања епидемиолошке ситуације у граду и покрајини, али, свакако, превентивно размишљање и делавање су неопходни. Друго, таквим капацитетом релаксирамо остале болнице да не морају бити у саставу ковид-програма и да људи који нажалост болују од других болести да могу се лече несметано у односу на корону. То је цонцепт, и ја се надам да ћемо бити успешни да одговоримо на те изазове.
Најављена је чистка у Српској напредниј странци због афере да су поједини функционери били у спрези с мафијом?
– Ја нисам употребио термин чистка, у питању је утврђивање одговорности оних који су се понашали незаконито, нечасно и неморално и који су прекршили неке основне људске принципе, моралне вредности, страначки кодекс, страначка правила. Желим да подвучем да нема апсолутно никакве поделе у странци, 99,9 одсто чланова подржава председника и његову политику, али постоји одређен број високи страначких функционера који су у извршној власти и на високој позицији у странци, а који су се окренули против председника, односно кренули су да праве један свој кружок, нове центре моћи, користећи институционалне алатке, али за прављење ванинституционалних центара моћи. Значи – мимо председника, мимо премијера да направе нове центре моћи. Ја сам о томе говорио још крајем 2019. на Председништву странке, рекао сам то и на Главном одбору пред 600 чланова. Тада то није наишло на неки ођек у јавности, нисам разумео зашто, али, у реду. Вероватно је то био утицај тих центара моћи да медији то не испрате. С ове дистанце мислим да је то разлог. Оно што смо видели после тога, односно сазнали у садашњем времену – плаши нас шта ћемо сазнати у блиској будућности – то је да су они много даље и горе радили.
Кажете да се ради о утврђивању одговорности оних који су се понашали нечасно и неморално. Ако се утврди да су одговорни, шта ће бити с њима?
– Закључите сами. Мене занима ко је радио незаконито, ко је прислушкивао председника, ко је командовао Беливуковом групом, ко је њима био логистичка подршка. Ко је оснажио један такав криминални клан? Како су могли тако да функционишу? Морали су имати неку подршку државне управе, администрације, пре свега полиције. Морамо добити одговор на та питања.
Кад ћемо добити одговор?
– То је у току, то је актуелно. Одвијају се истражне радње, то је просто тако. Све иде својим током. Не иде то преко ноћи, није то лов на вештице. Мора све да се ради у складу са законом јер, ако се не ради, они ће се извући и неће бити санкционисани. Али мене не интересују само извршиоци, мене интересују налогодавци. А плаши ме да нас то води у један круг око председника државе и да се ради о људима којима је он указао велико поверење, што у странци, што у Влади, што у организацијама, и они су то тако вратили.
Ержебет Марјанов